Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Usturimi ale pielii (fara a cunoaste cauza lor)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
tomoro0505

tomoro0505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.11.2014
Buna seara! Este vorba despre membrul stang superior. Cu cateva luni in urma, timp de doua - trei zile am simtit usturimi in zona pielii, pe brat (partea unde e tricepsul), mai ales daca ma atingeam acolo. Peste o saptamana am avut aceleasi usturimi, numai ca pe antebrat (partea dinspre ulna), care a durat tot vreo doua zile, si apoi pe partea laterala a palmei (de la baza degetului mic pana la incheietura). Parca nu aveau logica aceste usturimi. Nu am stat la soare, nu m-a piscat vreo insecta (dar nu sunt 100% sigur, poate nu am vazut-o eu), nu m-am ars. Voi ce credeti ca am avut?

#2
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Mai, eu nu stiu ce este aceea o ulna. Ce zici, mai vrei sa-ti spun parerea mea sau mergi la un doctor?

#3
tomoro0505

tomoro0505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.11.2014
De atunci nu am mai avut usturimi.
Cum tii palma stanga indreptata inspre tine, partea dreapta a antebratului e partea cu ulna. Bine, nu trebuia sa fiu asa explicit in primul post (ca uneori prea intru in detalii neimportante).
Eu as merge la un doctor, dar ar zice ca il iau la misto, pentru ca e vorba de o chestie - aparent - banala.
Nu stiu care a fost cauza acestor usturimi. Ca din senin nu puteau aparea.
Nu va las pe voi sa ghiciti. M-am gandit ca ati avut si voi ceva asemanator.

Edited by tomoro0505, 27 April 2015 - 21:58.


#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010
Pana la spital mai ai si un doctor de familie pe care il poti chiar si suna inainte sa faci deplasarea.....

Apropo, asta e efectul apei, elimina din usturimele jegului

#5
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 06.04.2013
Posibil sa fie pe fond nervos, prea mult stres, conflicte, constiente sau nu, care mocnesc in interior etc.

#6
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
O iritaţie a pielii în zona aia, chiar dacă nu era roşie. De la o haină, scărpinat în somn, aşternuturi, cine ştie.. am păţit şi eu şi a trecut de la sine, cum s-a întâmplat şi la tine.

#7
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
faci vreun tratament medicamentos?

#8
tomoro0505

tomoro0505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.11.2014
Nervos, stresat nu am fost. Poate a fost de la haina pe care am purtat-o atunci, e posibil.
In perioada aceea luam antibiotice (acelea de la care te ustura limba, si poate tot de la ele ma ustura atunci pielea, cine stie). Mi-au fost recomandate de medicul dentist, pentru ca urma sa-mi scoata o masea, dar n-am mai reusit sa ajung pe la el (vreo 4-5 zile am luat antibiotice). Bine ca le-am dat repede de-o parte. Cred ca imi faceau mai mult rau decat bine. E posibil ca de la ele sa fi fost usturimile alea pe piele.
Va multumesc pentru raspunsuri!

Edited by tomoro0505, 28 April 2015 - 16:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate