Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Problema prelungitor usb

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
euclaudiu

euclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 04.03.2014
Salut,

Am un prelungitor de 3m+unul de 5m,stiu ca maxim e 5 m la usb 2.0,dar la mine merg si asa,pe desktop merge perfect si modem ,stick,mouse,la smart tv la fel usb merge,problema apare la laptop unde si am mai mare nevoie de aceste prelungitoare in total 8m pt modem.La laptop merge in felul urmator: ori ala de 3 singur,ori ala de 5.
Din cate am citit mufa usb de la laptop,nu da destul curent,pentru a alimenta modemul,stickul,etc sau curentul ,se pierde in cei 8 m pe cablu.Problema e ca la tv,desktop merge.Ce sa fac sa mearga si la laptop.Pot modifica la laptop voltajul pe usb-uri?
La laptop pe cei 8 metri merge doar adaptorul wireless de la mouse :)

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,813
  • Înscris: 24.04.2013
Exista cabluri USB lungi, active; chiar zilele trecute am dat peste unul. Mai poti folosi un hub intermediar, neaparat unul cu alimentare.

LE: Eu nu am asa ceva, dar uite aici un cablu USB de 15m <http://www.delock.de...?setLanguage=en>. Zice chiar ca poti pune 2 bucati unul dupa altul sa faci in total 30m. Se gasesc si la noi. Nu sunt prea ieftine; pret foarte aproximativ: 10m = 90lei, 15m = 160 lei, 20m = 230lei, nu dau link-uri catre magazine sa nu se considere reclama dar cauta ‘cablu USB activ’.

Edited by sags, 27 April 2015 - 21:11.


#3
euclaudiu

euclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 04.03.2014
Eu vreau sa rezoolv problema cu ce am.Asa de un hub stiu,dar nu vreau sa mai cumpar si sa cheltui alti bani.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,813
  • Înscris: 24.04.2013
Pai cu ce ai deja ai vazut ca nu merge. Iar simpla tentativa de a modifica ceva (‘Pot modifica la laptop voltajul pe usb-uri?’), pe langa ca e iluzorie, ar costa mai mult decat un cablu facut sa mearga la astfel de lungimi. Ca sa nu mai zic cat ai cheltui dupa un esec al unei astfel de tentative…

Dar poate are altcineva vreo idee salvatoare.

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 24.05.2010
curentul nu se pierde niciodata pe cablu si doar tensiunea... ce naiba faci cu 8m de cablu? ... chiar daca reusesti sa faci asta, te-ai gandit la calitatea semnalului? Sunt anumite motive pentru care un anumit cablu din comert are o anumita lungime.....

Edited by MooF2010, 27 April 2015 - 22:01.


#6
euclaudiu

euclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 04.03.2014
Calitatea pe desktop e acceptabila pe 8 metri,am citit ca pe orice usb paramentri sunt la fel,dar in cazul meu nu.Pe desktop e altfel fata de laptop

#7
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015
De exemplu, la un calculator parametrii USB nu sunt la fel nici măcar între mufele din spate și cele din față ale acestuia.

Edited by internetmax, 27 April 2015 - 23:01.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006

 euclaudiu, on 27 aprilie 2015 - 20:48, said:

Eu vreau sa rezoolv problema cu ce am.Asa de un hub stiu,dar nu vreau sa mai cumpar si sa cheltui alti bani.
ce vrei tu nu se poate.

#9
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Nu orice zboara se si mananca ...

Sfatul meu este cum s-a recomandat mai sus , iai fie un hub cu alimentare , fie o lasi moarta ....

#10
Crownly

Crownly

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.04.2015
De acord cu colegul de sus,hubul de alimentare este singura soluție părerea mea.

#11
euclaudiu

euclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 04.03.2014
Acuma pe laptop si ala de 3m se deconecteaza cand fac trafic mai mare pe internetul de pe modem.
Ma dispera laptopul asta,si un stick daca copii ceva se copie jumate apoi se deconecteaza.Merge cand are chef,pe cand pe pc merge fara probleme.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate