Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Montare stabilizator electric

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Buna.
Imi cer scuze daca am postat gresit.
O cunostinta si-a achizitionat un ministem de camere de supraveghere, pentru monitorizarea animalelor de companie (2 pisici si un caine, dar asta mai putin conteaza).
Toate bune si frumoase, insa cand i-a venit sistemul s-a trezit cu o sursa de stabilizare sau cam asa ceva ( imi cer scuze, din pacate nu ma pricep deloc la asa ceva) atasez si o poza cu aceasta.
M-a rugat sa intreb eu (pentru ca momentan nu are acces la net) cum sa monteze cablurile in acest dispozitiv.
Are mai multe inscriptii pe spate (daca mi-ati putea spune va rog ce cabluri sa puna si cum).
Spunea ca la  L si N ar veni partea care se introduce in priza iar ca la mijoc ar fi ceva legat de o impamantare iar la -V si la +V leaga camera cu acel cablu care o alimenteaza ?

Imi cer scuze daca nu m-am facut inteleasa, insa am incercat sa explic cat de bine am putut.
Multumesc anticipat de ajutor.

Attached Files



#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
L-faza
N-nul
urmatoarea borna-impamantarea
V- si V+ alimentarea camerelor
Din semireglabilul galben din dreapta reglezi tensiunea de iesire care trebuie sa fie identica cu cea a camerelor .
Tensiunea se regleaza inainte de alimentarea camerelor .

Edited by Wzzz, 27 April 2015 - 18:13.


#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,048
  • Înscris: 19.12.2012
Aceea este o sursa de tensiune, transforma 230V ca in 12-24V cc. Nu va recomand sa va mesteriti daca nu cunoasteti lucruri elementare despre acestea. Riscati sa va electrocutati.

#4
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Multumesc frumos pentru raspunsul oferit Wzzz.

A10 acelasi lucru i l-am spus si eu. A spus ca va astepta sa vina cineva priceput sa faca montajul.
Totusi o intrebare am ... daca va atinge din greseala grilajul de fier, dupa montare, exista riscul electrocutarii ?

Edited by dornescu_alina, 27 April 2015 - 18:21.


#5
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Mai nou la camerele AKU se ofera asa ceva sau la sistemele de supraveghere AKU.
Eu cand mi-am comandat de la emag.ro sistem de supraveghere am primit kit cu transformator in forma unui acumulator normal de laptop acum am vazut ca au schimbat sursele cu alte modele.
Dar este mai bine cum au acuma ca la sursa mea de tensiune nu scoate suficienta putere pt toate camerele.

#6
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
In mod normal nu exista pericolul asta , doar daca sursa are probleme grave se intampla .

#7
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Carcasa metalica a alimentatorului trebuie conectata obligatoriu la impamantare , dispare astfel riscul oricarei  electrocutari la o defectiune catastrofala a sursei .

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si daca acolo unde il baga in priza nu are pamantare? Ca nu este exclus.

#9
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Se conecteaza numai la o priza cu impamantare , eventual se poate trage un fir separat catre impamantarea existenta de la o alta priza insa respectivul fir trebuie ferit de posibilitatea ruperii/ smulgerii/ intreruperii  accidentale .

#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
In functie de caderea de tensiune pe cablu se ajusteaza din acel semireglabil asa incat la bornele camerei/camerelor sa ai tensiunea in parametri.
Ai grija sa respecti polaritatea.

#11
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Va multmesc pentru raspunsurile oferite.

#12
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Pana la urma sistemul a fost montat de o persoana abilitata.
In specificatii ii scrie ca poate folosi la el si un modem de date 3g pentru a se conecta la el, insa nu reuseste sa se conecteze pentru ca nu stie sa faca setarile.
In manual are:
Step 1:3G card dial-up
1. Click【setting】
2. Write card number/account/password
Please take 5.2 3G card dial-up for reference for number/account/password setting
4. Click【connect】
    Note: After successful dial-up, it can dial-up automatically after restart DVR or outage.


La sectiunea de conectare are:
Write card number:
account:
password:

Mi-ati putea spune la ce se face referire la aceste campuri. La sectiunea card number trebuie sa introduca nr de telefon ? Mentionez ca foloseste o cartela de la rds.

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca ai avea bunul simt sa scrii marca si modelul sculei respective(eventual si niste poze cu panoul de conexiuni si slotul de card/cartela de care vorbesti vei putea primi consiliere.
Asa nu cred ca e nimeni Mama Omida sa ghiceasca ce ai tu acolo si ce vrei sa faci.
Acel modem de care vorbesti nu cumva e separat?
Acel tehnician autorizat care ti-a montat alimentarea de ce nu ti-a rezolvat si cealalta problema in masura in care e realizabila si dispui de  tot ce trebuie?
LE: Ar trebui ca un admin sa schimbe titlul in Alimentator camere supraveghere si configurare acces la distanta.

Edited by geo123, 30 April 2015 - 08:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate