Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Probleme cu magazinul www.elevina.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Pyoneer

Pyoneer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.01.2009
Am cumparat un ondulator profesional in urma cu vreo doua luni si putin pentru prietena mea de la un magazin online www.elevina.ro insa acesta de profesional ce era s-a stricat. Mai exact in timp ce prietena il utiliza a facut o flama la cordon. Am contactat magazinul asta , am sunat de cateva ori pana au raspuns, cred ca ii deranjam de la cafea sau de la barfa , si mi-au spus ca ei nu se ocupa de garantii si ca sa contactez producatorul. I-am spus sa-mi dea banii inapoi ca nu a fost utilizat decat de 2-3 ori si s-a stricat. Nu se poate ca a trecut nu stiu ce termen si sa il trimit la producator. Cu nervii la maxim am sunat la garantie si cica trebuie sa trimit ondulatorul la reparat prin Fun Curier pe cheltuiala mea. Ma costa 30 lei sa trimit pana la satu mare sau unde o avea sediu astia ondulatorul asta plus inca 30 inapoi crek. Pai eu dau atatia bani sa repar ondulatorul????? Daca se strica in fiecare zi, ce fac, paltesc banii astia??

#2
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Poate data viitoare apelezi si tu la un site mai cunoscut (eMag, Flanco, Altex, Domo, etc.), nu la unul la care momentan nu ii functioneaza site-ul...

Edited by _Claudiu_, 27 April 2015 - 15:25.


#3
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Daca nu vor sa-ti accepte garantia fa plangere la ANPC. Tu nu esti obligat sa trimiti produsul defect direct in service, desi celor de la magazin le-ar conveni, pentru ca apoi ei n-ar mai avea batai de cap in situatia respectiva.

http://reclamatii.anpc.ro/

Edited by Dares, 27 April 2015 - 15:30.


#4
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Reclamatie la OPC, poti online a mentionat cineva si mai sus. Am vizionat situl m a surprins ce capital social avea, sigur e ceva greseala. Am vazut ceva produse care sunt cel putin dublu la pret fata de piata(produse wella).
Data viitoare incearca sa comanzi de la magazine online mai consacrate.

#5
Pyoneer

Pyoneer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.01.2009

 mviorel, on 27 aprilie 2015 - 16:00, said:

Reclamatie la OPC, poti online a mentionat cineva si mai sus. Am vizionat situl m a surprins ce capital social avea, sigur e ceva greseala. Am vazut ceva produse care sunt cel putin dublu la pret fata de piata(produse wella).
Data viitoare incearca sa comanzi de la magazine online mai consacrate.

Nu aveau astia ondulatorul pe care il vroiam eu....

Cine mai lucreaza acum de la anpc cand se aproprie vacanta de 1mai?/?
De la domo am cumparat un telefon lg care mi0a fost scos din garantie pentru ca "a suferit socuri mecanice si nu a fost utilizat corespunzator". Adica ca am scapat telefonul jos inseamna socuri mecanice?? Mi-a spus ca service-ul Quickservice e de vina, ca nu noi. Daca contactezi telefonic service-ul te rupe la cost. Asa ca m-am saturat de toate magazinele astea. Cine mai ofera garantie in tara asta?

#6
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Nimeni nu ofera garantie pentru socuri mecanice.

#7
Pyoneer

Pyoneer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.01.2009
Serios?

Daca mergem pe sistemul asta eu zic sa tinem telefoanele invelite in 3 straturi de bumac de 10 mm sa protejam telefonul. Si ondulatorul zic sa-l folosim doar pe parul foarte subtire, curat si la o insralatie electrica noua. Garantiile astea sunt pana la urma verbale...

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Nu poti pretinde sa dai cu TVul, monitorul, laptopul si ce o mai fi de pereti/tavan/podea si sa ceri garantie. Garantia se acorda problemelor care apar in urma procesului de fabricare, nu in urma exploatarii/utilizarii neconforme[nu cred ca scrie in vreun manual de utilizare ca ai voie sa scapi telefonul obisnuit de la 1m, ci fix invers - sa nu il scapi].
2. QuickService au si adresa de e-mail. Puteai incerca acolo.
3. Factura ai pe produs? Certificat de garantie?

Edited by dexterash, 27 April 2015 - 18:06.


#9
Pyoneer

Pyoneer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.01.2009
1. Nu am aruncat niciun dispozitiv electronic de la 1m, ca nu sunt prost crescut. Ci din manipulari sa se fi zgariat, etc. dar nu scoti din garantie pt asta. Las-o-n sange. Apelul telefonic trebuie sa fie gratuit ca nu sun un prieten.
2. Bineinteles ca am factura si certificat de garantie pe ondulator.

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 Pyoneer, on 27 aprilie 2015 - 17:47, said:

Serios?

Daca mergem pe sistemul asta eu zic sa tinem telefoanele invelite in 3 straturi de bumac de 10 mm sa protejam telefonul. Si ondulatorul zic sa-l folosim doar pe parul foarte subtire, curat si la o insralatie electrica noua. Garantiile astea sunt pana la urma verbale...

GARANȚÍE, garanții, s. f. Obligație în virtutea căreia o persoană sau o instituție răspunde de ceva; mijloc legal prin care se asigură executarea unei obligații (materiale); (concr.) ceea ce servește drept asigurare că o obligație luată va fi ținută. ◊ Loc. vb. A lua pe garanție = a garanta. ◊ Expr. Pe garanția cuiva = pe răspunderea cuiva. A da garanție = a da asigurări că un lucru va fi îndeplinit. A prezenta garanție de... = a se prezenta astfel încât să trezească încrederea, să ofere siguranță. – Din fr. garantie, it. garanzia.


asadar, asta inseamna garantia, faptul ca producatorul si-a luat angajamentul ca in perioada de x ani, acel produs va fi conform specificatiilor precizate de el, ca va functiona la aceeasi parametri. in cazul in care nu mai este conform, prin acea garantie, producatoul se obliga sa-l aduca la conformitate pe cheltuiala lui, indiferent ce presupune acest lucru, reparatie sau inlocuire.

nu ai sa gasesti pe nici un continent un producator sa-si asume raspunderea ca produsele sale sunt cumparate de oameni care nu stiu sa le manevreze. asta nu este problema lui, de aceea in pachet ti s-a livrat si un manual tehnic.

 Pyoneer, on 27 aprilie 2015 - 16:57, said:

Adica ca am scapat telefonul jos inseamna socuri mecanice??

 Pyoneer, on 27 aprilie 2015 - 18:43, said:

din manipulari sa se fi zgariat, etc. dar nu scoti din garantie pt asta.



eu cred ca uiti ceea ce scrii

Edited by Dany_Darke, 27 April 2015 - 19:13.


#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Pyoneer, on 27 aprilie 2015 - 18:43, said:

2. Bineinteles ca am factura si certificat de garantie pe ondulator.
Si in certificat ce scrie? Care sunt conditiile de acordare a garantiei si cum/unde? Asta ca idee...

#12
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
I-ai dat o idee bună, acum o sa citească și certificatul ăla...

#13
Colombina

Colombina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.04.2015

 mviorel, on 27 aprilie 2015 - 16:00, said:

Am vazut ceva produse care sunt cel putin dublu la pret fata de piata(produse wella).
Data viitoare incearca sa comanzi de la magazine online mai consacrate.
Am un prieten care cauta numai lucruri ieftine. Cand trebuie sa-si cumpere dero, sapun, etc. se duce sa cumpere de la depozitele de la marginea orasului, strabatand orasul pentru economie de cativa lei. Oamenii vor salarii mari, insa vor sa cumpere produse/ servicii la preturile cele mai mici, chiar la pretul de producator.

Referitor la "magazinele mai consacrate" chiar crezi ca mai suntem in '90 dand teapa gen caritas. Sau tepe de pe Okazii, cu cartofi in colet in loc de telefon? Au trecut vremea lor. Cred ca toate magazinele, fie ca se numeste altex.ro, elevina.ro, domo , etc. nu au un scop din a insela clientul, ci a muta niste produse dintr-o mana in alta, in cel mai bun mod posibil pt fiecare. Crezi ca daca e stantat altex nu se posibil sa se intample erori, greseli, decat daca ar marcat georgica srl? Eu m-am trezit intr-o tara straina la receptia unui hotel fara camera platita, desi am cumparat de la mega firma, nu de la magazinul din colt.

Edited by Colombina, 27 April 2015 - 21:02.


#14
Pyoneer

Pyoneer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.01.2009
dexterash: garantia se acorda la sediul serviceului in oradea, bihor. Am sa trimit un email la magazin sa vad ce imi zic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate