Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pareri BMW 316i E46 NFL

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gaal_alexandru

gaal_alexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.08.2009
As dorii niste pareri legate de motorul 1.9 105 CP de pe acest BMW.

Am gasit o masina, in stare OK, pret OK, ma intereseaza daca sunt in principal stricacioase sau robuste aceste motoare.

Stiu ca nu e un motor performant, nu am asteptari de M3 de la el :)
Am inteles ca e un motor f simplu, 8v OHC.

Mersi!

#2
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010

 gaal_alexandru, on 27 aprilie 2015 - 11:42, said:

As dorii niste pareri legate de motorul 1.9 105 CP de pe acest BMW.

Am gasit o masina, in stare OK, pret OK, ma intereseaza daca sunt in principal stricacioase sau robuste aceste motoare.

Stiu ca nu e un motor performant, nu am asteptari de M3 de la el Posted Image
Am inteles ca e un motor f simplu, 8v OHC.

Mersi!
Incearca sa verifici provenienta masinii prin acte. Ca sa nu afli mai tirziu ca e furata sau din piese asamblata intr-un service....

#3
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Submotorizata masina si cel mai probabil o sa consume destul de mult.

#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
daca ai un stil de condus alert, repede, clar nu e ce iti doresti. iti recomand 318i nfl 118cp care are ceea ce ii lipseste la 316i, adica putere si la turatii mari.
316i nfl se misca decent, chiar ok, dar doar la turatii mici. este un motor cum nu sunt multe pe benzina, isi atinge cuplul maxim de 165nm inca de la 2500ture. dar la turatii mari e varza.
intr-adevar este un motor 8v destul de fiabil; de fapt e acelasi motor ca si 318i nfl, absolut identice (ambele de 1.9) in afara de axa cu came si softul.

cum spuneam daca ai un stil mai rapid de condus nu opta pt 316i pt ca iti va produce anumite frustrari cand vezi ca ii dai talpa si nu prea trage. daca ai un stil potolit este ok mai ales ca asa cum spuneam se misca f ok la turatii mici.

in rest vezi ca e46 e o masina scump de intretinut, gandeste-te bine la ce te bagi inca dinainte de cumparare si verifica sa iei o masina intretinuta de fostii proprietari nu una de care s-a tras fara sa se schimbe mai nimic la ea. asa ca si calitate e o masina foarte ok, cum spuneam si pe alt topic sunt masini care se vand azi noi, costa 15,000euro si nu depasesc un e46 la calitatea interiorului, cum se simte la condus etc.

sincer nu as lua 316i decat daca gasesti vreo super oferta, adica o masina de care stii sigur ca e o masina f intretinuta, care arata bine etc. in rest 318i e o alegere mult mai potrivita.
si apropo daca tot iti iei e46 ia-ti unul frumos. cu ceva dotari, pachet m, trapa, scaune sport recaro, xenon de fabrica cu spalator etc....mi se pare foarte trist un e46 comun cu jante pe 15, scaune standard si fara nimic deosebit. adica daca tot platesti o intretinere mai scumpa, un consum  mai mare, macar sa ai o masina mai deosebita :))

Edited by bossake, 27 April 2015 - 12:59.


#5
gaal_alexandru

gaal_alexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.08.2009
Ok, multumesc de raspunsuri.

De fiabilitatea motorului eram interesat in special.
Am auzit de la diversi ca admisia ar cauza probleme, dar nu stiu exact pe care motor de 1.9 era vorba.

#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
este un motor fara probleme de fiabilitate, cum sunt cele de pe 316/318i facelift.
dar na, vorbind de masini asa vechi se poate oricand sa pice una alta, inclusiv probleme la motor. dar asta se intampla la orice masina. partea buna a lucrurilor este ca un motor de 1.9 in dezmembrari costa cam 250euro...

asa ca si probleme mai des intalnite la motorul asta ar fi:
- probleme cu pierderile de antigel. la bmw-urile pe benzina termostatul deschide pe la 105 grade, deci apa atinge temperaturi ceva mai inalte decat la alte motoare, ceea ce predispune probleme pe la furtune, oringuri, garnituri etc..
- probleme cu pierderile de ulei pe la garnitura capac distributie, garniturile de la suportul filtrului de ulei
- mai pica debitmetrul

cam atat. sincer nu de  motor mi - as face mari probleme. e46 e destul de sensibil la articulatie, suspensii, macaralele geamurilor electrice, deja majoritatea au puncte mai mici sau mai mari de rugina etc...

una peste alta totul tine de bugetul tau de intretinere. asa ca un exemplu aiurea, daca vei avea un buget care sa iti permiti sa scoti sa zic 10 milioane pe 2 amortizoare cu flanse si geometrie atunci e ok. daca atunci cand va pica un amortizor te vei duce in dezmembrari atunci e posibil ca experienta sa nu fie prea placuta Posted Image).

Edited by bossake, 27 April 2015 - 14:16.


#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Un lucru iti spun: suge ca un bidiviu!

#8
b0stan

b0stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 29.03.2015
cam cat ar suje?

#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
un minim de 6.5 in afara orasului la mers ca mortul, fara sa depasesti niciodata 80, fara depasiri cu turatii mari. in mod normal cam 7-7.5 la un mers putin peste limitele legale, retrogradari, ture multe, una alta.

iar in oras depinde de oras. de la un 9 intr-un oras foarte mic si liber pana spre 13 intr-un bucuresti in aglomeratie maxima. nu e chiar de speriat consmul, adica na, cam cu 1l peste o compacta de 1.6..
acum ca si o compacta de 1.6 consuma mult pt multi e altceva.

#10
b0stan

b0stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 29.03.2015
offtopic, nu inteleg o treaba, chiar consuma o masina mai putin intr-un oras mai mic? adica, n-are timp nici macar sa se incalzeasca motorul, strazile-s vai mama lor, benzi putine, masini multe, deci cum ar consuma putin? eu zic c-ar consuma mai putin intr-un oras mai mare. :D

#11
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Trafic redus si auto si pietonal, semafoare mai putine, uite explicatia: poti merge cu viteza a 3-a si a 4-a un procent mai mare din timpul calatoriei.

#12
b0stan

b0stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 29.03.2015
unde? in orasele mici? :)) cred ca glumesti. iti dau ex. vasluiul sa vezi, oras mic, dar foarte aglomerat, mergi cu a1-a, a2-a, deci cum scoti consum mic intr-un oras mic?!

#13
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Am mers in Vaslui de multe ori (nu am traversat orasul ci efectiv am mers, am rude acolo). Media realizata este sub cea din Timisoara sau Cluj sau, aproape de Vaslui, Iasi.

#14
b0stan

b0stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 29.03.2015
Adica ai scos consum mai bun in Vs, decat in Iasi?!
Nu zic, o fi si Iasiu' ala aglomerat, insa macar ai unde circula, pe cand in Vs doar pe varianta unde poti sa-i mai dai a3-a (depinde si de masina).

Edited by b0stan, 28 April 2015 - 12:49.


#15
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
b0stan, suntem off-topic. Ar fi bine sa deschizi un topic separat, astfel vei primi mai multe raspunsuri.

On-topic nu am ce posta, nu cunosc modelul asa ca nu ma pot pronunta.

#16
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Am un E46 320D. Suspensia se strica mai des decat la alte masini si costa mai mult de reparat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate