Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Este posibil un stat fără taxe și impozite ?

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
Thorin_fiul_lui_Thrain

Thorin_fiul_lui_Thrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.04.2015
Teoretic, este posibil ca un stat să functioneze fără a percepe taxe si impozite de la cetățeni ?

O sa spuneti: păi, atunci de unde vor fi platite salariile, pensiile, institutiile statului de unde vor primi bani ?

Sunt mai multe variante, problema e ca multi dintre noi suntem limitați/indoctrinați...

- o varianta ar fi ca bugetarii sa nu mai primeasca bani ci servicii. Astfel nu ar trebui sa mai iei bani dintr-o parte si sa-i dai in alta.
- o alta varianta ar fi ca statul român să aducă bani din afară, prin oferirea de servicii, bunuri, resurse altor țari. Adica nu mai iei bani de la cetatenii tai ci de la cetatenii altei țări(o asemenea varianta functioneaza in cazul tarilor bogate in resurse, cum e si cazul țării noastre).
- alta varianta ar fi eliminarea pensiilor (fiecare să-si pună deoparte in timpul vietii, cum fac japonezii de exemplu) si astfel se taie considerabil din cheltuieli
- se mai pot reduce si din institutiile statului, angajati, de exemplu, invatamantul poate fi desfiintat, se poate trece la invatamant online si iar se mai reduc din cheltuieli
- nemaifiind nevoie de taxe, nu va mai fi nevoie nici de puleții care sa le perceapă sau care sa efectueze controale si sa dea amenzi. Deci, iar o reducere masivă

Edited by Thorin_fiul_lui_Thrain, 27 April 2015 - 11:19.


#2
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015
Asa ceva nu cred ca este posibil.Insa o reducere a birocratiei cu 60% prin schimbarea functionarilor inutili cu sisteme computerizate ar putea sa fie realizabila.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai de la un stat ipotetic (falansterul) tu dintr-o data fleoşc...vii la statul roman...
pai nu asa se face...
intai scrie tu o carte... un studiu... si pe urma vino, prezinta-ni-l ca sa-ti putem da cu el in cap!!!


asta ar fi chiar misto... cand suni la 112 sa-ti raspunda robotul (pentru limba romana apasati pe 1) si sa navihgezi prin meniuri vreo 2 zile...

Edited by Nero-d, 27 April 2015 - 11:20.


#4
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostThorin_fiul_lui_Thrain, on 27 aprilie 2015 - 11:11, said:

Teoretic, este posibil ca un stat să functioneze fără a percepe taxe si impozite de la cetățeni ?

Cam 50-60% din dari sunt de fapt capuseli ale birocratiei.
Poti privatiza cam orice afara de armata si majoritatea infrastructurii de transport, in rest, poti avea de pilda rege care se intretine de pe domeniul lui.

Daca totul ar fi privat, ai plati mai putin decat platesti acum, si cu rezultate mai bune.

Edited by searcher-star, 27 April 2015 - 11:27.


#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
N-ai absolut nici o treaba cu modul de functionare economic al unui stat .
Data viitoare educa-te inainte sa mai emiti imbecilitati .

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai si daca platesti invatamantul privat, serviciile medicale private, politia privata, guvernul privat, strazile private justitia privata, etc... astea nu cumva inseamna tot taxe?!?

Edited by Nero-d, 27 April 2015 - 11:27.


#7
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostNero-d, on 27 aprilie 2015 - 11:26, said:

pai si daca platesti invatamantul privat, serviciile medicale private, politia privata, guvernul privat, strazile private justitia privata, etc... astea nu cumva inseamna tot taxe?!?
Nu.
Sunt CUMPARARI DE SERVICII.
Poate io n-am copii. Deci implicit nu platesc nici o scolarizare.
Poate io traiesc la tara undeva unde-s delicte foarte putine, si costul politiei e foarte scazut.
Poate io nu merg niciodata pe drumul x deci nu platesc taxa aferenta acelui drum.
etc.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Da, este posibil cu conditia ca banii sa vina din alte taxe si impozite :)

Caz concret - Monaco.

#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Well... Nu trebuie taxat nimeni
Normal tva accize ar fi de-ajuns
Cînd brei sã imbogãțești doar cîțiva, le tai salariile, sporurile, indemnizațiile handicapaților inclusiv celor ce au grijã de ei, copiilor, bebelușilor (apoi te miri ca boul cã e mai mulți bãtrîni), le zici cã-i scoți din crizã... Și tu dai așa... 14 MILIARDE RON prin retrocedãri. Asta-i doar una din afaceri.

Ce prostalan are în curte fîntînã și cheamã vecinul sã-i vîndã apa la prețul cum i se scoalã?  Un cretin, un multitrpanat ar fi rãspunsul. Nu!!! Guvernul ales de popor...ha? I-a ales pe cei mai buni dintre tîmpiți? Desigur.

Hai, zic ești în imperiu și tre sã ai prețurile cumva egale.
Bun. Dar ce problemã era sã ai 100litri motorinã la 2 lei pe buletin cotã lunarã? Niciuna. Neee dã-le bã prostalanilor propria motorinã mai scmp decît celor ce nu au...dar și cu salariile de 1o ori mai mari.
Mi se pare corect ce face gubelnu
Bã, dacã ai tolomaci care nu zic nimic...belește-i bã!!! Proștii naibii...

Well... Nu trebuie taxat nimeni
Normal tva accize ar fi de-ajuns
Cînd brei sã imbogãțești doar cîțiva, le tai salariile, sporurile, indemnizațiile handicapaților inclusiv celor ce au grijã de ei, copiilor, bebelușilor (apoi te miri ca boul cã e mai mulți bãtrîni), le zici cã-i scoți din crizã... Și tu dai așa... 14 MILIARDE RON prin retrocedãri. Asta-i doar una din afaceri.

Ce prostalan are în curte fîntînã și cheamã vecinul sã-i vîndã apa la prețul cum i se scoalã?  Un cretin, un multitrpanat ar fi rãspunsul. Nu!!! Guvernul ales de popor...ha? I-a ales pe cei mai buni dintre tîmpiți? Desigur.

Hai, zic ești în imperiu și tre sã ai prețurile cumva egale.
Bun. Dar ce problemã era sã ai 100litri motorinã la 2 lei pe buletin cotã lunarã? Niciuna. Neee dã-le bã prostalanilor propria motorinã mai scmp decît celor ce nu au...dar și cu salariile de 1o ori mai mari.
Mi se pare corect ce face gubelnu
Bã, dacã ai tolomaci care nu zic nimic...belește-i bã!!! Proștii naibii...

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005
Asta e intrebare pentru radio Erevan ? !!
- Raspuns - Da , este posibil ,dar cand o sa vrea muschiul nostru de guvern sa furam mai putin .

#11
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
In primul rand ar trebui sa stii care este scopul taxelor si impozitelor intr-un stat si apoi sa te intrebi daca este posibil fara.
Imbunatatiri se pot face, se pot muta unele servicii in online, voluntariat pentru anumite probleme/domenii, dar tot este nevoie de resurse (bani: contributii, donatii etc + personal). Invatamant nu inseamna doar toceala mecanica, pentru a fi exclusiv online, ci comunicare, socializare, dezvoltarea unor abilitati. Ideal, pensiile de la stat se completeaza cu economiile personale. Desfiintarea totala nu e viabila.

Edited by Arianna-D, 27 April 2015 - 12:01.


#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostThorin_fiul_lui_Thrain, on 27 aprilie 2015 - 11:11, said:

Teoretic, este posibil ca un stat să functioneze fără a percepe taxe si impozite de la cetățeni ?

Da, alea cu verde:

http://en.wikipedia....ion_systems.png

#13
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Să desființăm serviciile statului deoarece eu citroaienul(celovekul)privat nu mai vreau să plătesc taxe pentru că am fost convins că banii din taxe sunt păpați de angajații statului?
Deci eu stau în mijlocul câmpului,nu am nevoie de poliție,că-mi fac gard precum zidurile cetăților,nu am nevoie de educație pentru că nu pot procrea,nu am nevoie de femei pentru că poate devin zoofil,nu am nevoie de drumuri pentru că voi sta toată viața pe tarlaua mea(nu voi ieși din curtea mea niciodată),nu am nevoie de doctori,pentru că nu mă voi îmbolnăvi niciodată,nu am nevoie de ajutor la bătrânețe pentru că voi trăi veșnic și voi rămâne tânăr forever.
Când va pricepe toată lumea că:
1)Nu toate este bine să fie privatizate(din punctul meu de vedere nici una)cele ale statului.
2)Banii de la buget nu sunt păpați de bugetari,ci doar așa este lumea făcută să creadă.
3)Pentru a putea exista și supraviețui ca individ și a avea toate cele necesare traiului este nevoie să aparții unui grup,să faci parte dintr-o comunitate,sau stat.
4)Privatizările serviciilor statului va duce la apariția exploatării efective a indivizilor care au nevoie de ceva de la privat de către cel care(privatul)care oferă serviciul.De exemplu:
Ai nevoie de apa și privatul(compania privată)care îți asigură apă îți zice să stai ca "mama iezilor" dacă vrei apă,sau pur și simplu îți oferă o apă infectă pentru că știe că nu există nimeni care să-l tragă la răspundere.
Sau te îmbolnăvești la ficat.Te duci la medicul(spitalul)privat și acesta îți zice că îți repară ficatul,dar îi dai o mână.
5)STATUL trebuie să existe ca entitate imparțială și corectă pentru a asigura bunăstarea fiecărui individ.Că la noi nu este așa(eu personal nu cred că este nicăieri în lume așa),este altă poveste.
Doar pentru că indivizii care deservesc statul nu sunt cum ar trebui să fie,nu înseamnă că trebuie statul desființat.
Mai degrabă ar trebui să facem ceva pentru ca acei indivizi(oameni) care reprezintă statul să fie corecți,cinstiți,drepți,etc.
Că Thorin a avansat de la subiecte de genul de ce este roșia roșie și nu albastră este un lucru bun,dar nu pricep de ce i se ține isonul la subiectele mai importante și nu i se explică,căci se pare că singur nu-și poate da seama de răspunsurile la întrebările pe care le pune.

Edited by ascended, 27 April 2015 - 12:11.


#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da... vezi aceasta posibilitate mi-a scapat din vedere! Posted Image

daca exista o resursa naturala pe care o exploateaza statul cu titlul de momnopol si o da la export... (petrol, gaze, sare, apa minerala, energie eoliana, hydro, etc)
atunci clasa conducatoare, establishmentul, poate intretine un stat fara taxe (inchis ermetic)

comunismul ideal era fara taxe (dar si fara orice urma de castiguri materiale)... pe principiul: de la fiecare dupa posibilitati (munca), fiecaruia dupa necesitati...
la amish nu stiu cum e dar te poti interesa...


ca sa-ti faci cetate si gard si ce mai vrei tu iti trebuie initial niste bani (impozitati)... apoi terenul pe care ghici ce? platesti impozit (de autorizatii de constructii nu mai vorbim)
apoi ca sa cumperi sare, chibrituri si internet, trebuie sa valorifici ceva... sa vinzi...
stai fara grija... hotii vor gasi metode sa te mierleasca... sau vreun vecin mai hraparet... pe motiv de legea junglei sau mioriţa

Edited by Nero-d, 27 April 2015 - 12:18.


#15
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostThorin_fiul_lui_Thrain, on 27 aprilie 2015 - 11:11, said:

Teoretic, este posibil ca un stat să functioneze fără a percepe taxe si impozite de la cetățeni ?
- o varianta ar fi ca bugetarii sa nu mai primeasca bani ci servicii. Astfel nu ar trebui sa mai iei bani dintr-o parte si sa-i dai in alta.


Mi se pare foarte ok. O punga de semninte in schimbul unui cazier judiciar.

#16
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postascended, on 27 aprilie 2015 - 12:09, said:

Că Thorin a avansat de la subiecte de genul de ce este roșia roșie și nu albastră este un lucru bun,dar nu pricep de ce i se ține isonul la subiectele mai importante și nu i se explică,căci se pare că singur nu-și poate da seama de răspunsurile la întrebările pe care le pune.
Da ca exemplu invatamantul online ca fiind o alternativa buna la cel clasic (ala care se ocupa si cu explicatul notiunilor), doar pentru a reduce cheltuielile, poate isi da si el seama asa ca e o problema undeva....

#17
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Pentru @Nero-d:
Corect.Pentru cei care susțin ideea fiecare cum poate există insulele din ocean/mare.Poate peste câțiva ani(când tehnologia va permite) achiziționare și plasarea de asteroizi terraformați pe orbită în jurul soarelui.
La amish nu știu cum este decât din filme,dar dacă am înțeles corect POATE că așa ar fi cât de cât bine mai puțin îngrădirile alea religioase și faptul că interacționează prea puțin cu ceilalți.
Pentru @mihaigerard:Și dacă cel care solicită ceva lucrează la salubrizare ce le va duce:o vidanjă plină?
Pentru @Arianna-D,Învățământul on-line ar putea fi o variantă bună,dar are 2 bube(pe care le văd eu)
1)Un hacker bun poate face praf baza de date cu cunoștințele pe care urmează să le învețe cei tineri(wikipedia de exemplu are multe greșeli).
2)Cel tânăr(elevul) va suferi de diferite afecțiuni psihice datorate izolării,sau pur și simplu nu va ști cum să se comporte mai târziu în societate.
Vei spune că chiar și așa tot suferă din cauza unor colegi,dar poate ar trebui ca cei care nu sunt educați să nu fie primiți în școli.
Eu am susținut ca cei care doresc să-și întemeieze o familie să fie testați dacă știu cum se educa un copil sau ce presupune familia apoi să poată să-și întemeieze familia(dacă trec testul).Nu ca acum,când dacă a împlinit o vârstă sau o înălțime sau dacă este complet dezvoltat fizic gata este bun de însurătoare/măritat.Trebuie să știe și ce presupune o familie,fiecare ce rol are,mai bine zis să fie cât de cât matur și în gândire.

Edited by ascended, 27 April 2015 - 12:44.


#18
Thorin_fiul_lui_Thrain

Thorin_fiul_lui_Thrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.04.2015

View Postascended, on 27 aprilie 2015 - 12:42, said:

2)Cel tânăr(elevul) va suferi de diferite afecțiuni psihice datorate izolării,sau pur și simplu nu va ști cum să se comporte mai târziu în societate.
o buna parte din elevi dezvolta afectiuni psihice la scoala. Oricum scoala nu a fost creata cu scopul de a socializa. Elevul poate invata cateva ore online(unde isi alege el ce si cum invata) si apoi se poate intalni cu gașca, deci nu e nici o problema in a muta invatamantul in online la fel si alte joburi, de exemplu si facturile se pot plati online si nu vom mai avea nevoie de ghișee pt asa ceva.

View PostNero-d, on 27 aprilie 2015 - 12:13, said:

daca exista o resursa naturala pe care o exploateaza statul cu titlul de momnopol si o da la export... (petrol, gaze, sare, apa minerala, energie eoliana, hydro, etc)
atunci clasa conducatoare, establishmentul, poate intretine un stat fara taxe (inchis ermetic)
asta ziceam si eu in primul post, vinzi aurul, gazele de sist etc. si nu mai esti nevoit sa stai cu biciul pe privați, sa-i controlezi daca dau bonuri sau ce bani au ascunși in chiloți...

Edited by Thorin_fiul_lui_Thrain, 27 April 2015 - 13:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate