Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

"This website does not supply ownership information" (Mozilla Firefox)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 06.02.2011
Salut,
De vreo 6 luni cand intru pe facebook, mail...(in general adresele cu https://) in partea stanga in dreptul adresei la care sunt conectat imi apare un trunghi gri cu semnul exclamarii iar cand dau click pe el imi spune "This website does not supply ownership information."
Exista riscul sa am vreun virus care sa culeaga ceva informatii din conturile la care ma conectez?
Multumesc anticipat!

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Data si ora calculatorului sunt corecte?

#3
andreipuf

andreipuf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.04.2015
Din cate stiu eu certificatele ssl sunt genrate de o autoritate in domeniu si nu pot fi alterate de clientii website-urilor. Ma intreb daca nu cumva problema e la browser. Patesti acelasi lucru si pe alte browsere?

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vezi aici: https://support.mozi...Identity Button

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Si n-ar strica sa urmezi primii 4 pasi de-aici - daca apare ceva, continui si cu alt 5-lea si chiar si mai departe.
http://forum.softped...hide-topic-nou/

Folosesc si eu uneori Firefox ptr site-uri cu https si nu-mi apare asa ceva.

Edited by eiffel, 27 April 2015 - 09:04.


#6
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 06.02.2011

View Post_-_, on 27 aprilie 2015 - 08:57, said:

Data si ora calculatorului sunt corecte?
La astea m-am uitat prima data, sunt corecte.

#7
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 06.02.2011

View Postandreipuf, on 27 aprilie 2015 - 08:59, said:

Din cate stiu eu certificatele ssl sunt genrate de o autoritate in domeniu si nu pot fi alterate de clientii website-urilor. Ma intreb daca nu cumva problema e la browser. Patesti acelasi lucru si pe alte browsere?

Acum am verificat si pe chrome, initial nu-mi apare eroarea dupa ce deschid cateva mail-uri pe iconita cu lacatul apare un triunghi galben iar cand dau click pe el imi da acelasi mesaj legat de identitate: "Identitatea a fost verificata. Conexiunea la mail.yahoo.com este criptată folosind criptografie modernă. Totuşi, această pagină include alte resurse care nu sunt securizate. Aceste resurse sunt vizibile pentru alţi utilizatori în cursul transferului şi pot fi modificate de un atacator pentru a schimba aspectul paginii."
Totusi daca accesez youtube nu primesc aceasta eroare, lacatelul este verde fara nici o avertizare.

Edited by maladetz, 27 April 2015 - 10:21.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Ai incercat pasii de mai sus ? Cred ca ai ceva pluginuri care iti fac chestia asta.

N-ar strcia sa spui si ce antivirus folosesti - unele se insereaza in genul asta in browser.

#9
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008

View Postmaladetz, on 27 aprilie 2015 - 10:04, said:

Conexiunea la mail.yahoo.com este criptată folosind criptografie modernă. Totuşi, această pagină include alte resurse care nu sunt securizate. Aceste resurse sunt vizibile pentru alţi utilizatori în cursul transferului şi pot fi modificate de un atacator pentru a schimba aspectul paginii."
In cazul asta e vorba de altceva: conexiunea la yahoo e securizata dar in momentul cand deschizi un mail, se afiseaza si imagini din surse NEsecurizate(avand in vedere ca sunt o gramada de site-uri care trimit neswlettere/notificari pe o astfel de conexiune).

Incearca sa instalezi asta si vezi apoi daca mai face figuri la restul site-urilor: https://www.eff.org/https-everywhere

Edited by tigerheart, 27 April 2015 - 11:47.


#10
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 06.02.2011

View Posteiffel, on 27 aprilie 2015 - 10:50, said:

Ai incercat pasii de mai sus ? Cred ca ai ceva pluginuri care iti fac chestia asta.

N-ar strcia sa spui si ce antivirus folosesti - unele se insereaza in genul asta in browser.

Am nod32 8.0

View Posttigerheart, on 27 aprilie 2015 - 11:40, said:

In cazul asta e vorba de altceva: conexiunea la yahoo e securizata dar in momentul cand deschizi un mail, se afiseaza si imagini din surse NEsecurizate(avand in vedere ca sunt o gramada de site-uri care trimit neswlettere/notificari pe o astfel de conexiune).

Incearca sa instalezi asta si vezi apoi daca mai face figuri la restul site-urilor: https://www.eff.org/https-everywhere

Salut,
Cred ca ai dreptate, avertizarea asta o primesc si pe facebook, si acolo sunt o gramada de reclame si fel de fel de add-uri. Totusi e posibil ca securitatea sa fie compromisa din cauza lor?

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu cum se comporat Nod32-ul. Nu-l folosesc ptr ca nu e prea grozav.

Dar te mai intreb inca odata - ultima - ai urmat pasii aia care i-am indicat sa vedem daca nu ai ceva paraziti in sistem ?

Sigur avertismentul vine de la un plugin instalat - care poate fi al antivirusului sau pur si simplu poate fi un parazit.

#12
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 06.02.2011

View Posteiffel, on 27 aprilie 2015 - 12:33, said:

Nu stiu cum se comporat Nod32-ul. Nu-l folosesc ptr ca nu e prea grozav.

Dar te mai intreb inca odata - ultima - ai urmat pasii aia care i-am indicat sa vedem daca nu ai ceva paraziti in sistem ?

Sigur avertismentul vine de la un plugin instalat - care poate fi al antivirusului sau pur si simplu poate fi un parazit.

N-am avut inca timp sa urmez toti acei pasi insa din ce am observat acea avertizare apare in momentul in care accesez un newsletter sau mail ce contine imagini insa daca accesez un mail primit de la facebook nu apare dar din moment ce am primit avertizarea, ea ramane indiferent daca deschid mail-uri "sigure" sau nu....
Voi nu va confruntati cu asa ceva cand accesati newslettere?

#13
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008
Si eu folosesc Eset, dar Endpoint Security. Nu pot zice ca nu-i bun, isi face meseria foarte bine. Uneori mai scanez si cu alti antivirusi si pana acum nu am gasit ceva virus care nu era detectat de Eset.
Maladetz, eu nu ii fac nimic, las asa cu o conexiunea nesigura, mai dau uneori un refresh la pagina ca sa fie 100% securizat. Iar referitor la Facebook si restul site-urilor, poti incerca sa folosesti un Ad blocker, asta in caz ca reclamele sunt problema.

#14
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 06.02.2011

View Posttigerheart, on 27 aprilie 2015 - 14:34, said:

Si eu folosesc Eset, dar Endpoint Security. Nu pot zice ca nu-i bun, isi face meseria foarte bine. Uneori mai scanez si cu alti antivirusi si pana acum nu am gasit ceva virus care nu era detectat de Eset.
Maladetz, eu nu ii fac nimic, las asa cu o conexiunea nesigura, mai dau uneori un refresh la pagina ca sa fie 100% securizat. Iar referitor la Facebook si restul site-urilor, poti incerca sa folosesti un Ad blocker, asta in caz ca reclamele sunt problema.

Eu n-am o problema cu reclamele, singura problema era legata de acea atentionare(imi era sa nu fie o problema de securitate). Eu folosesc Nod32 de cand ma stiu si n-am avut probleme, nu cere foarte multe resurse plus ca probabil m-am obisnuit cu el si nu vreau sa trec la ceva mai bun, totusi pana acum nu mi-a dat motive sa-l schimb....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate