Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Reprezentanta VW - Iași

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Va salut!

Vreau sa-mi schimb distributia la un Polo 1.6 TDI 2011 si m-am gandit sa o fac la reprezentanta.

Cunostintele mele mi-au spus ca au auzit povesti nu tocmai grozave despre mecanicii de acolo, de aceea va intreb, pe voi, cei din Iasi care ati avut de a face cu ei: cum vi s-a parut prestatia celor de acolo? Merita sa-mi fac masina la ei? Cunoasteti vreun alt service autorizat in Iasi la care ar fi mai bine sa merg?

Ar fi bine sa-mi comand piesele prin intermediul lor sau mai rentabil ar merge sa mi le cumpar eu si ei sa intervina doar cu manopera?

Mi-ar fi de folos ceva referinte in directia asta.
Multumesc!

#2
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Mecanicii sunt buni, dar preturile sunt mari. Si nu cred ca te primesc cu piesele tale.

#3
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Daca schimbam o aripa ceva, mai mergea.. dar daca e de umblat la lucrurile astea mai delicate, n-as vrea s-o dau pe mana unor neindemanatici...
Ai fost la ei?

#4
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Am fost, nu cu VW ci cu Skoda si probabil voi mai merge cand voi avea nevoie. Dar la distributie ( ca si la a mea trebuie s-o schimb ) nu ma duc la ei ca ma costa cel putin dublu fata de alte service-uri, inclusiv cel de la Open Service.

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Am inteles, o sa dau maine un telefon, insa stiu ca aia de la PR nu prea au deschiderea de a discuta cu tine. Programare si-atat...

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Ai putea sa incerci si la service-ul BMW (Trado Motors) in Canta, se ajunge traversend calea ferata dinspre Luca Arbore spre Dacia.
Insa indiferent ce service alegi, dintre cele enumerate aici, Sandra sau BMW, sa nu te zgarcesti la piese si as zice mai bine mergi pe piesele alese si comandate de cei din service, in caz de se intampla ceva, nu o sa poata da vina pe piesele aduse de tine, fiind ale lor.

#7
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
vlad, mergi la reprezentanta si accepta piesele lor. Motivul principal: vei avea garantie!!!

Daca ar fi cu piesele tale, nimeni nu-ti va oferi garantie. Nu stiu cat de mare ar putea fi adaosul pe piese dar nu cred ca e diferenta mare. Pretul pe manopera s-ar putea sa fie dublu dar in cazul schimbului de distributie, eu as accepta tinand cont de garantie.

Edited by Bogdansv1, 26 April 2015 - 23:15.


#8
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Astea-s povesti. La dealer Skoda, distributia ma costa cu piese originale in jur de 900 lei cu tot cu pompa, iar la VW depaseste 1900 lei cu aceleasi piese. Ce zici? Diferenta e doar din manopera? N-ar fi mai bine sa ne informam inainte de a face recomandari?
Nu era vorba de a merge la coltul blocului, ci de a folosi, evident!, piese originale dar comandate si montate in alta parte.

Edited by prisonbreak, 26 April 2015 - 23:16.


#9
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Si Skoda nu e tot reprezentanta? Audi, VW, Audi, Seat sunt toti din grupul VAG si prin urmare masinile folosesc aceleasi motoare. Oricare dintre ele ii va oferi garantie pe piese si lucrare.

#10
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Cam la 1000 ma asteptam si eu, cum 1900 ?!?! Chiar sunt curios ce-o sa-mi spuna doamna de la VW maine...

 Bogdansv1, on 26 aprilie 2015 - 23:16, said:

Si Skoda nu e tot reprezentanta? Audi, VW, Audi, Seat sunt toti din grupul VAG si prin urmare masinile folosesc aceleasi motoare. Oricare dintre ele ii va oferi garantie pe piese si lucrare.
Si asta e o idee, s-o fac la ceilalti..

#11
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

 Bogdansv1, on 26 aprilie 2015 - 23:16, said:

Si Skoda nu e tot reprezentanta? Audi, VW, Audi, Seat sunt toti din grupul VAG si prin urmare masinile folosesc aceleasi motoare. Oricare dintre ele ii va oferi garantie pe piese si lucrare.

Si eu ce am zis mai sus? Sa caute oferta cea mai buna si sa nu se cramponeze de Sandra ( dealerul VW ).

#12
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Am vorbit impreuna si ne-am inteles separat. Sustineam aceeasi idee. Atat ca eu, nefiind din Iasi, habar n-aveam cine-i dealerul VW sau Skoda,

Inca un sfat, Vlad. Ia piese OEM pentru distributie, directie sau frane. Sau daca vrei sa iei pe producator, sa fie unul recomandat si de cei din reprezentanta.

#13
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 Bogdansv1, on 26 aprilie 2015 - 23:50, said:

Am vorbit impreuna si ne-am inteles separat. Sustineam aceeasi idee. Atat ca eu, nefiind din Iasi, habar n-aveam cine-i dealerul VW sau Skoda,

Inca un sfat, Vlad. Ia piese OEM pentru distributie, directie sau frane. Sau daca vrei sa iei pe producator, sa fie unul recomandat si de cei din reprezentanta.
Cand faci o recomandare, de obicei aduci si niste argumente. Spune-mi te rog: ce masini ai avut/ai, ce distributii ai folosit/folosesti, de ce pledezi pentru OEM?

Edited by vlad29marko, 26 April 2015 - 23:54.


#14
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Crezi ca intrebarea este valida? De ce sa pui OEM? Pentru ca piesele sunt originale, ai nevoie de alt argument?!Posted Image

Pentru linistea ta: nu stiu cati km am facuti pana acum... posibil sa fiu in jurul la jumatate de milion de km. Ce masini am condus? Dacia 1300, Dacia 1310, Renault Kangoo, Seat Cordoba, Skoda Octavia II, Skoda Octavia II FL, Ford Kuga, Toyota Rav4, Toyota Avensis II....Cu toate masinile insirate am mers peste 30 k km fiecare... posibil sa fie si altele dar nu mi le amintesc acum. Multe dintre ele au fost masini de servici.

Este suficient background-ul meu? Inca ceva: am activat de cand ma stiu domeniul tehnic dar nu sunt mecanic auto... dar stiu ce inseamna mentenanta la un echipament si ce inseamna piesa de calitate si piesa ieftina. Calitatea costa dar se si justifica prin siguranta oferita. O distributie e mai ieftina ca schimbarea unui motor.

Eu ti-am oferit niste sfaturi, daca vei tine seama de ele sau nu, e alegerea ta.

Edited by Bogdansv1, 27 April 2015 - 00:10.


#15
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Nu stiam ca OEM inseamna "piese originale", sunt "incepator" in domeniul asta.
Multumesc pentru sfat!

#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005

Quote

The term OEM stands for Original Equipment Manufacturer. What does that really mean? It means that the part was made by a company that is a subcontractor to a vehicle manufacturer. It DOES NOT mean the part was made by the manufacturer.
Asadar, OEM inseamna piese compatibile, facute de fabricanti de piese, subcontractanti ai producatorului de masina. Asadar, nu inseamna piese facute de producatorul masinii.
Cel putin asa stiam eu, piesele facute de producatorul masinii, se numesc "genuine".

1. What does O.E.M. really mean?
2. Genuine, OE, OEM, Aftermarket, Oh My!

Quote

Genuine / OE - Genuine or (OE) Original Equipment is basically the original part used by the car manufacturer on the car when it left the factory.
OEM - Original Equipment Manufacturer refers to a part that is manufactured by a company like Bosch, Mann, Hella and others under design from the car manufacturer, like Audi, VW, etc.
Aftermarket - is just that, something that is made by a supplier other than the OE or OEM manufacturer. Unfortunately the quality of aftermarket parts can vary widely.

Edited by Ciubex, 27 April 2015 - 01:09.


#17
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Open Service poate au mai evoluat, desi era pe cale sa dea faliment, dar experientele cu ei nu au fost cele mai bune. Ultima, mai veche ce e drept, dar nici nu am mai dus masina la ei de atunci, a fost cand am schimbat bieletele de directie. Nu au prins burdufurile calumea, a intrat praf si nisip si au facut praf caseta de directie. Nu au recunoscut si de atunci am renuntat sa mai merg pe la ei. Cu sandra nu am prea am avut tangenta, decat cu vopsit ceva la ei si a fost ok. Eu de peste 10 ani am acelasi mecanic la care imi duc masinile.

#18
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 Ciubex, on 27 aprilie 2015 - 01:04, said:

Multumim Ciubex pentru aceasta precizare Posted Image .
Multa lume, majoritatea de fapt, nu stiu in totalitate aceste diferente si se fac confuzii mari mai ales intre termenii "OE"(genuine) si OEM. Inclusiv eu, recunosc, faceam aceasta confuzie (mai precis aveam impresia ca OE si OEM inseamna acelasi lucru si consideram ca abia OEM Eqiuvalent este ceea ce in realitate este OEM si ca unele piese denumite si aftermarket (nu toate) ar fi cele OEM Equivalent).
Redefinim deci pentru toata lumea:
-OE/ sau genuine - piese folosite si pe masina direct in fabrica, facute de producatorul masinii sau produse de un furnizor, prin contract cu producatorul masinii. Aceste piese au intiparit codul exact al producatorului masinii si vin doar in ambalaj pe care este intiparit logo-ul producatorului masinii.
-OEM - piese produse doar de furnizori directi al fiecarui producator de masini in parte, produse sub designul initial, la aceleasi standarde calitative, comercializate cu sigla producatorului OEM, in ambalaj propriu,  fara logo-ul producatorului masinii.
-OEM Equivalent - piese produse de aceiasi mari producatori de piese auto (care sunt si furnizori ai diversilor producatori auto) dar care nu au produs aceleasi piese sub contract direct, furnizandu-le vreodata direct producatorului auto cutare sau cutare, piese insa care indeplinesc toate standardele de calitate.
-Aftermarket - piese produse de alti producatori, altii decat producatorii pentru OE sau furnizorii OEM.

Edited by Ana0181, 27 April 2015 - 09:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate