Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tara in care se fac bani rapid ?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Buna seara Posted Image Vreau sa merg intr-o tara unde sa fac bani repede. Am experienta 3 ani intr-un hypermarket din care 1 an ca sef de raion. Acum am salariu 400 de euro, din care traiesc eu si sotia insarcinata... Aici, in Romania e bine ca am apartament de la parinti, nu platesc chirie. As fi dispus sa plec pe o perioada scurta 3 luni - 6 luni sa lucrez ceva identic, asemanator... sau chiar altceva, doar sa pot strange bani sa vin cu ceva in tara. Exclus situatii de genul: "acolo te duci pentru civilizatie, nu pentru bani" sau mers prin cluburi si cumparat telefon nou la fiecare 2 luni.

Iar daca merge bine treaba, as ramane acolo, as lua si familia cu mine. Am calatorit pana acum doar in Anglia, stiu bine limba, pe acolo cunosc cativa vecini si prieteni care au plecat, unii din ei fara experienta si au gasit servici pe la vreun depozit sau santier de constructii. Dar nu m-as baza pe nimeni acolo. Mai stiu franceza, la un nivel ok, doar ce am invatat la scoala cat sa ma descurc. Am citit pe net ca romanii au restrictie de munca in Luxemburg, ca au nevoie de o viza care se obtine in minim o luna si pot lucra doar o perioada scurta. Eu sunt inginer mecanic, am terminat o facultate de stat, dar nu am experienta, probabil nu ma va angaja nimeni fara experienta in alta tara, asa ca studiile superioare conteaza mai putin in cazul meu. Poate doar ca mecanic auto sa imi gasesc ceva?

Am auzit de la vecini plecati ca trebuie sa stea cam o luna sau sa lucreze la negru pana le vine NINO in Anglia. Si am confirmat asta cautand pe site-ul guvernului englez. Daca plec, ma duc sa fac bani, nu sa platesc chirie, intretinere si mancare pana imi vine actul ala. De asta as evita Anglia, desi stiu bine limba. Pe de alta parte, am auzit ca in Franta e mai greu sa gasesc un servici, iar chiriile sunt mari raportate la salariu. Probabil o sa plec printr-o agentie. Daca stiti agentii care nu dau tepe, unde nu se plateste commision, astept sa scrieti. Partea mai proasta e ca salariul e mai mic pentru ca agentia ia comision din salariu, asa ca mie imi ramane mai putin. Mai este pe aici cineva intr-o situatie asemanatoare cu mine? Voi in ce tara ati pleca?

Edited by Bogdan199O, 26 April 2015 - 21:17.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Bani faci in primul rand in functie de ce stii, nu in functie de tara. Deci, ce stii sa faci atat de special incat ar fi greu pentru ei sa gaseasca de-ai lor? In functie de asta, iti pot recomanda tari. Raioane au si ei... o groaza.

#3
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Am lucrat la raionul de legume-fructe, acum lucrez la electronice. Nimic special, ca asta e problema. Absolventi de liceu care lucreaza in magazine au si ei, plus ce mai vin din Polonia, Ucraina si tot Estul Europei.

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Bani din cer nu cad nicaieri, daca stii sa faci bani castigi mult si in Romania.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, la cate masini sunt in Bucuresti si in tara, credeam ca un adevarat inginer mecanic nu ajunge sef de raion..

#6
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015
Ciordania. Posted Image
Furadenizdan.

Edited by NoJoke, 26 April 2015 - 21:37.


#7
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010
Si mie imi place sa visez (cu ochii deschisi) dar parca nici asa.

Banii nu se fac rapid. Doar daca esti Paris Hilton, stranepoata de hotelier (care apropo.. a muncit toata viata ca acel lant de hoteluri sa aiba succes si nepoata sa se lafaie in banii mosteniti de la el)

Ah, ai facultate. Si la stat terminata. Hmm... problema la tine e ca a majoritatii romanilor: lipsa de ambitie si spiritul de turma. Personal, nu cred ca strainatatea iti va da ce vrei. Nu ai mentalitate de asa ceva.

Edited by Autumn_Dream, 26 April 2015 - 21:41.


#8
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013

View PostOriginalCopy, on 26 aprilie 2015 - 21:26, said:

Bani faci in primul rand in functie de ce stii, nu in functie de tara.
Te-as cam contrazice aici. In foarte multe tari fata de Romania, nu are sens sa dau nume, pentru acelasi lucru esti platit uneori si triplu.

#9
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Inainte, sa editezi postul, Autumn Dream, nu stiu de ce crezi ca e nevoie de facultate ca sa asezi niste alimente pe raft si sa le tii evidenta. Am colegi care se dau destepti ca vai ce fac ei, ce mult ii ajuta studiile ( vreo facultate privata facuta la misto ). Eu recunosc,  pentru ce fac pe postul pe care lucrez, nu e nevoie de mai mult de 8 clase.

Dar cam asa e in Romania, pentru penultimul post dintr-o organizatie iti cere directorul/patronal sa ai facultate. In curand nu o sa ai voie sa dai cu matura si sa ridici gunoiul daca nu ai macar vreo postliceala.

Si pentru cine a mai intrebat: sunt masini in Romania, dar daca nu ai pile nu te angajeaza nimeni. Si uite asa trec anii si nu faci experienta. Asa ca nu lucrezi in domeniul pentru care te-ai pregatit.

Nu ma refer la mii de euro pe luna, dar asa sa pot strange macar 500 de euro, dupa ce scad chiria, intretinerea si mancarea.

#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Elvetia. Acolo se fac cei mai multi bani. Se produc.

#11
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Cele mai bune tari din punct de vedere financiar ar fi: Luxemburg, Liechenstein si tarile din Peninsula Scandinava, dar conditiile de a obtine acte ca sa ajungi acolo sunt draconice.

Edited by Daian95, 26 April 2015 - 21:51.


#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostBogdan199O, on 26 aprilie 2015 - 21:50, said:

...
Nu ma refer la mii de euro pe luna, dar asa sa pot strange macar 500 de euro, dupa ce scad chiria, intretinerea si mancarea.
Oriunde dorești.
Mai săptămânile trecute căuta cu disperare un amic, oameni pentru a lucra într-un abator din Germania.
Nu am continuat discuția, însă am reținul că rămân pălmașii cu cca. 900-1,000E.
Contractele sunt pe șase luni, se pare însă că nu prea le-a convenit şi s-a trezit cu mulţi care şi-au pus coada pe spinare după a doua lună.

#13
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Merita sa plec in Anglia? Voi ce parere aveti ? Ca eu tot aud din astia care sunt acolo si zic ca nu prea e bine, ca le e greu, ca nu trimit in tara mai mult de 200 de lire pe luna. Si nu stiu daca sa ii cred, sau ei vor sa nu spuna cat de bine le e, ca sa nu ii invidieze lumea si sa nu le ceara bani cu imprumut ?!

#14
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
400 de euro nu e un venit nasol pt. Romania. Nasol e ca ai facut facultatea cam degeaba, in domeniul ala mecanica se cauta oameni cu experienta in zone mai izolate Posted Image si se plateste cel putin dublu fata de retail.

Ce-as face in locul tau ... munca in supermarketuri e platita la fel si ajungi sa castigi ca in tara, dupa ce platesti chiria, exemplu castigi 1000 euro/lire platesti 400/500 chirie. Asa ca in locul tau m-as uita pe site-urile de imobiliare de afara din tari in care stiu limba la nivel conversational, precum belgia, franta, uk (anglia, scotia,etc), Irlanda dupa zonele in care chiria e acceptabila (daca ai probleme cu inima evita sa te uiti la chiriile din Londra). Dupa aia as vizita site-urile companiilor din domeniu sa vad cum stau cu oferta de locuri de munca, grupuri de net/Facebook ale romanilor de acolo, presa nationala ... de exemplu in uk retailu' incepe sa dea cu minus la joburi si profit. Si dupa aia as lua o decizie Posted Image. Asta as face in locul tau.

Alte variante:
- as sta in romania, m-as reprofila pe mecanica, as face 1 an de experienta si as pleca
- in uk si restul europei se cauta personal medical ... orice personal, de la infirmieri la doctori. Se plateste dublu fata de retail, in anumite cazuri e de ajuns o perioada de voluntariat in tara.
- iarasi la mare cautare in Europa sunt soferii de tir ... munca poate fi sezoniera, salarii de la 1500 de euro in sus.

Edited by daniel:), 26 April 2015 - 22:12.


#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostBogdan199O, on 26 aprilie 2015 - 21:15, said:

Buna seara Posted Image Vreau sa merg intr-o tara unde sa fac bani repede. Am experienta 3 ani intr-un hypermarket din care 1 an ca sef de raion. Acum am salariu 400 de euro, din care traiesc eu si sotia insarcinata... Aici, in Romania e bine ca am apartament de la parinti, nu platesc chirie. As fi dispus sa plec pe o perioada scurta 3 luni - 6 luni sa lucrez ceva identic, asemanator... sau chiar altceva, doar sa pot strange bani sa vin cu ceva in tara. Exclus situatii de genul: "acolo te duci pentru civilizatie, nu pentru bani" sau mers prin cluburi si cumparat telefon nou la fiecare 2 luni.

Iar daca merge bine treaba, as ramane acolo, as lua si familia cu mine. Am calatorit pana acum doar in Anglia, stiu bine limba, pe acolo cunosc cativa vecini si prieteni care au plecat, unii din ei fara experienta si au gasit servici pe la vreun depozit sau santier de constructii. Dar nu m-as baza pe nimeni acolo. Mai stiu franceza, la un nivel ok, doar ce am invatat la scoala cat sa ma descurc. Am citit pe net ca romanii au restrictie de munca in Luxemburg, ca au nevoie de o viza care se obtine in minim o luna si pot lucra doar o perioada scurta. Eu sunt inginer mecanic, am terminat o facultate de stat, dar nu am experienta, probabil nu ma va angaja nimeni fara experienta in alta tara, asa ca studiile superioare conteaza mai putin in cazul meu. Poate doar ca mecanic auto sa imi gasesc ceva?

Am auzit de la vecini plecati ca trebuie sa stea cam o luna sau sa lucreze la negru pana le vine NINO in Anglia. Si am confirmat asta cautand pe site-ul guvernului englez. Daca plec, ma duc sa fac bani, nu sa platesc chirie, intretinere si mancare pana imi vine actul ala. De asta as evita Anglia, desi stiu bine limba. Pe de alta parte, am auzit ca in Franta e mai greu sa gasesc un servici, iar chiriile sunt mari raportate la salariu. Probabil o sa plec printr-o agentie. Daca stiti agentii care nu dau tepe, unde nu se plateste commision, astept sa scrieti. Partea mai proasta e ca salariul e mai mic pentru ca agentia ia comision din salariu, asa ca mie imi ramane mai putin. Mai este pe aici cineva intr-o situatie asemanatoare cu mine? Voi in ce tara ati pleca?

Unde crezi ca mergi sa rezolvi ceva fara sa investesti nimic? De ce crezi tu ca te-ar angaja pe tine cand sunt altii acolo,cu acte si cu tot ce trebuie,eventual si cu experienta?
Majoritatea celor ce pleaca au bani macar pentru primele 2-3 luni de chirie,mancare,transport...tu nu vrei toate astea,vrei sa mergi direct la bani multi.
Apoi mai e ceva: zici ca esti inginer,dar lucrezi in tara munca necalificata.Mie unul nu-mi suna ok dar asta e,insa nu te astepta la mare lucru,oriunde la munca necalificata e concurenta mare.Ideea e ce stii sa faci? Sotia lucreaza? Iti dau un exemplu.Cu ceva vreme in urma am dat un anunt ca angajez electrician,nu ma interesau actele si acreditarile din Ro ca oricum sunt hartie igienica,ma interesa experienta.A sunat un roman,un baiat de 26 de ani.L-am chemat la un interviu,el fiind deja in Irlanda.Deci ce meserie stie baiatul asta,ceva iesit din comun,mai ales pentru varsta lui.Pasionat in ceea ce face,e super bun in meseria lui,invatata de la tatal sau si pe santier in Spania.
L-am angajat si de atunci e la firma la mine.Crede-ma ca inainte de el au venit si altii,unii cu facultatea de electrotehnica terminata in Ro...erau habarnisti din cale afara,nu i-as fi pus nici sa mature in santier.Inainte de a te intreba in ce tara sa pleci gandeste-te ce stii sa faci si ce stii sa faci bine....

#16
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Eu atit va zic. Nicaieri nu e bine. Nimeni nu are nevoie de imigranti.Doar daca accepti conditiile lor. Daca reusiti sa ajungeti "acolo", ginditi-va ca trebuie sa dati laoparte pe localnici sau chiar pe alti imigranti in cautare de mai bine, fie ei chiar si conationali! Succes!

#17
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postwld-ro, on 26 aprilie 2015 - 21:40, said:

Te-as cam contrazice aici. In foarte multe tari fata de Romania, nu are sens sa dau nume, pentru acelasi lucru esti platit uneori si triplu.

Salariul e raportat la costurile de zi cu zi in cam toate tarile.

Chiria e mare in zonele in care merge economia. Merge economia, gasesti mai usor de munca si vice versa.

Edited by andrey_net, 26 April 2015 - 22:47.


#18
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008

View Postady_77, on 26 aprilie 2015 - 22:20, said:


Unde crezi ca mergi sa rezolvi ceva fara sa investesti nimic? De ce crezi tu ca te-ar angaja pe tine cand sunt altii acolo,cu acte si cu tot ce trebuie,eventual si cu experienta?
Majoritatea celor ce pleaca au bani macar pentru primele 2-3 luni de chirie,mancare,transport...tu nu vrei toate astea,vrei sa mergi direct la bani multi.
Apoi mai e ceva: zici ca esti inginer,dar lucrezi in tara munca necalificata.Mie unul nu-mi suna ok dar asta e,insa nu te astepta la mare lucru,oriunde la munca necalificata e concurenta mare.Ideea e ce stii sa faci? Sotia lucreaza? Iti dau un exemplu.Cu ceva vreme in urma am dat un anunt ca angajez electrician,nu ma interesau actele si acreditarile din Ro ca oricum sunt hartie igienica,ma interesa experienta.A sunat un roman,un baiat de 26 de ani.L-am chemat la un interviu,el fiind deja in Irlanda.Deci ce meserie stie baiatul asta,ceva iesit din comun,mai ales pentru varsta lui.Pasionat in ceea ce face,e super bun in meseria lui,invatata de la tatal sau si pe santier in Spania.
L-am angajat si de atunci e la firma la mine.Crede-ma ca inainte de el au venit si altii,unii cu facultatea de electrotehnica terminata in Ro...erau habarnisti din cale afara,nu i-as fi pus nici sa mature in santier.Inainte de a te intreba in ce tara sa pleci gandeste-te ce stii sa faci si ce stii sa faci bine....
Stii care e problema in romania?Lipsa interesului si nepasarea angajatorului!
Iti dau un exemplu.Sa zicem ca ai terminat inginerie mecanica (ca tot e in post)....Cati se duc in timpul facultatii la o firma si sa zica ca vor sa faca si ei practica sau sa lucreze pe orice bani ( fie si pe 500lei ) ,dar sa capete ceva experienta sau sa vada cu ce se mananca profesia aia???? 0 spre 1% fac asta!Ca sa nu mai zic ca multi dupa ce ca sunt prosti gramada mai au si pretentii financiare exagerate,cu toate ca ei abia au iesit de pe bancile facultatii si nu stiu absolut nimic!
Acum reversul.....Cate firme angajeaza oameni fara experienta ca sa ii invete ceva si sa scoata meseriasi din ei?Foarte putine firme,cu toate ca au avantaje daca angajeaza tineri absolventi!Multi gasesc scuza ca ii invata si apoi cel invatat pleaca.Dar asta e doar motiv pentru ca se poate pune clauza in contractul de munca in caz ca vrea sa plece,asa ca.....Dar toate firmele vor tineri cu experienta si sa mai fie si "doxa" de meserie!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate