Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

coconi ciudati pe pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
sal,
Vineri am descoperit intamplator pe piticele mele niste coconi pe burta, foarte aproape de cloaca, iar in jurul lor roind niste pureci/paduchi ceva de genu... foarte rapizi si de culoare galbui-brun semitransparent.
N-am avut niciodata paduchi la pasari, deci nu stiu cum arata, asa ca am citit pe net si zic ca-s incolori si iau coloritul pasarii si se urca pe ele doar noaptea!
Insa ce au pasarile mele stau pe ele zi si noapte si n-am reusit sa le fac sa scape de acei paduchi sau ce-or fi nici dupa ce le-am pudrat 3 zile la rand cu pudra speciala antipurici/paduchi/capuse si nici dupa ce am stropit voliera cu NEOSTOMOSAN (insecticid)...
Am reusit cu greu sa tai toti coconii aia de pe pasari fara sa le ranesc, le-am aratat la 2 medici veterinari si am mai vb cu alti 2 si toti s-au crucit si au zis ca nu au mai pomenit asa ceva....
Eu suspectez cainele vecinului care se tot scarpina langa gardul meu si isi roade chiar blana! se poate lua de la caini?
Stie cineva despre ce drac e vorba si cum scap pasarile de ei, ca se scarpina tare si au rani pe corp si mi-e frica sa nu ajunga si la prepelite...
Merci, manu.

POZE  aici: http://manu10.sunpho.../coconi_ciudati

#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Pune o poza macro sa identificam suspectii. Posted Image
Banuiesc ca e vorba de capuse, alea sunt mortale si pentru om. Posted Image
Edit. Am vazut pozele in link.

Edited by androholic, 26 April 2015 - 20:32.


#3
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
nu am văzut aşa ceva în viaţa mea.

#4
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
sigur nu-s capuse, is paduchi, dar mai mari si f ageri, nu pot face poze decat daca ma inarmez cu muuuuuuulta rabdare + mult noroc Posted Image
oricum acum 5 min am primit confirmare de la un veterinar ca-s cuiburi de paduchi.... totusi dc in documentatii scrie ca paduchii nu suporta lumina si stau ascunsi in cotet peste zi cand eu ii vad ziua pe pasari? plus ca au o culoare maronie inclusiv pe gainusa alba, iar la carte scrie ca iau culoarea pasarii!!!????
si inca o chestie ciudata, aldata erau +40 de grade si aveam 50 pasari in voliera si nu am vazut picior de paduche, iar acuma ca-s 20 de grade si am doar 3 pasari in voliera s-or pricopsit cu asa ceva ?? Posted Image

#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postmanu10, on 26 aprilie 2015 - 20:46, said:

sigur nu-s capuse, is paduchi, dar mai mari si f ageri, nu pot face poze decat daca ma inarmez cu muuuuuuulta rabdare + mult noroc Posted Image
oricum acum 5 min am primit confirmare de la un veterinar ca-s cuiburi de paduchi.... totusi dc in documentatii scrie ca paduchii nu suporta lumina si stau ascunsi in cotet peste zi cand eu ii vad ziua pe pasari? plus ca au o culoare maronie inclusiv pe gainusa alba, iar la carte scrie ca iau culoarea pasarii!!!????
si inca o chestie ciudata, aldata erau +40 de grade si aveam 50 pasari in voliera si nu am vazut picior de paduche, iar acuma ca-s 20 de grade si am doar 3 pasari in voliera s-or pricopsit cu asa ceva ?? Posted Image
Pfff, urati mai sunt. Aia se adapteaza. Oricum pe burta gainilor unde s-au localizat e cald, poate sa fie si ger afara ca ei tot ca in Maldive stau.

Edited by androholic, 26 April 2015 - 20:56.


#6
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014

View Postandroholic, on 26 aprilie 2015 - 20:55, said:

Pfff, urati mai sunt. Aia se adapteaza. Oricum pe burta gainilor unde s-au localizat e cald, poate sa fie si ger afara ca ei tot ca in Maldive stau.
nu, ma refeream la faptul ca n-am avut probleme in verile calduroase si cu pasari multe iar acuma pe racoare si doar 3 pasari intr-o voliera si s-or trezit atacate de paduchi dubiosi...

#7
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postmanu10, on 26 aprilie 2015 - 21:29, said:

nu, ma refeream la faptul ca n-am avut probleme in verile calduroase si cu pasari multe iar acuma pe racoare si doar 3 pasari intr-o voliera si s-or trezit atacate de paduchi dubiosi...
Păi e simplu, acum s-au infestat.

#8
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Paduchi. Stau PE pasare, se hranesc cu resturi de puele excuamata, fulgi samd.
Alea care stau in adapost si urca noaptea pe pasare sunt un soi de capuse si sun hematofage.
2 paraziti diferiti.


#9
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014

View Postparintele, on 27 aprilie 2015 - 23:09, said:

Paduchi. Stau PE pasare, se hranesc cu resturi de puele excuamata, fulgi samd.
Alea care stau in adapost si urca noaptea pe pasare sunt un soi de capuse si sun hematofage.
2 paraziti diferiti.
se pare ca au scapat de ei, sau cel putin eu nu am mai vazut nimic pe pasari! oricum am mai dat ieri inca odata cu pudra preventiv...
sa mai repet peste o saptamana?

de curiozitate: puteau fi luati si de la cainele vecinului ( care se scarpina toata ziua si isi musca chiar blana) sau numa de la gaininile vecinului care vin si ele ca si cainele lor pana la gardul meu (plasa) ? merci.

#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
In principiu paduchii sunt specifici unui anume tip de animal, in cazul de fata pasarilor, cainele nu prea e gazda si aproape imposibil sa fie vector de raspandire.
Pasarile ii cara si ii raspandesc.
Functie de modul de tratament il tot repeti, faci.de.asemenea.dezinsectia.aapostului si curatenie, elimini fulgi.si. alte resturi.
Saptamanal, de 2-4 ori, apoi la 2-4 saptamani, oricum cam lunar ar trebui macar stropit adapostul.


#11
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
ok,merci.
n-am decat 3 voliere cu 30 de prepelite, o pereche de turturele, o fam de pitice 2+1 ( care le mai dau drumu afara si uite ce au patit! )
am stropit sambata cu NEOSTOMOSAN dar avand in vedere ca voliere-s mari si plantate... nu stiu eficienta cat o fi...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OWmMIEXhxOQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate