Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

White balance SB-700 inconsistent

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! Am un sb-700 cu un D7000 si cand trag 2 poze la nici o secunda diferenta, fara sa se schimbe nimic in cadru, am inconsistenta si de cateva sute de kelvin. White balance-ul in camera e setat pe auto. Pentru cine are blitz-ul, a patit sa ii faca asta? Mersi

#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Da, am patit. Tragi pe TTL cu balansul pe auto si faci poze pe rafala iar blitzul nu apuce sa se incarce suficient. Fa un test: pune balansul pe kelvin, pune 5400, pune expunerea pe manual, seteaza valorile astfel incat sa ai o expunere pe fundal putin mai joasa decat ideal, cam cu un stop, tine blitzul pe TTL si trage cadre nitel mai rar. Apoi pune blitzul pe manual, la o putere care sa iti dea o expunere potrivita, trage cadre mai rar, apoi mai des.

Diferenta de balans de alb intre cadrele trase repede poate veni din 2 locuri:

- balansul aparatului pus pe auto, calculeaza diferit intre expuneri fie din cauza erorilor de calcul sau din cauza blitzului care nu se incarca suficient de repede;
- blitzul nu are aceeasi putere disponibila din cauza expunerilor repetate, fapt pentru care iti da alta putere finala de fiecare data si din cauza nepotrivirii balansului de alb al blitzului cu cel al ambientalei, iti iese alt mix de kelvin de fiecare data, considerand ca aparatul e constant in masurarea balansului de alb.

Ce e scris mai sus e valabil in cazul in care nu modifici incadrarea. Daca o modifici, dumnezeu cu mila.

Edited by nicolaie, 27 April 2015 - 01:19.


#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
baterii mai bune, sa incarce instant, gen panasonic eneloop

#4
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 12.05.2012
Folosesc Imedion. E posibil sa faca asta daca, l-am scapat pe jos? Cateodata imi da o eroare cand incearca sa se miste capul de zoom.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate