Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Postliceala birotica...

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Peeta

Peeta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.04.2015
Buna ! In ce consta o postliceala in birotica? Ce materii se fac si ce dimploma primesti cand o termini ? Este folositoare/cautata?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Egal cu zero. In teorie pentru secretariat.

#3
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Fabrica de diplome contra cost .
Loc de munca din parti .

#4
Peeta

Peeta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.04.2015

 tiopedi, on 26 aprilie 2015 - 19:48, said:

Fabrica de diplome contra cost .
Loc de munca din parti .
Din cate am inteles e ceva de la stat deci mai mult sau mai putin este gratis.Treaba este sa nu imi irosesc 1 an jumatate din viata degeaba si din cate vad ca ziceti voi cam asa o sa fie.

#5
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

 Peeta, on 26 aprilie 2015 - 19:51, said:

Din cate am inteles e ceva de la stat deci mai mult sau mai putin este gratis.Treaba este sa nu imi irosesc 1 an jumatate din viata degeaba si din cate vad ca ziceti voi cam asa o sa fie.

Nu e chiar așa. Dacă nu ai alte posibilități și acest curs este de la stat atunci te încurajez. De obicei aceste cursuri sunt de recalificare și nu strică să le faci (mai ales dacă sunt gratuite). Normal, că nu înseamă că totul ți se va da pe tavă după ce termini cursul dar consider că dacă te ții serios de el atunci poate fi un plus într-un viitor interviu. Dacă, în schimb, ai alte opțiuni mai bune în ce privește piața muncii.... zi ce alte opțiuni să ne dăm și noi cu o părere. :)

#6
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Daca este " ceva ' la stat , asta nu inseamna gratis . Poate nu platesti tu , plateste mucea si dorel , dar fabrica de diplome scoate in continuare fum .
Eu zic sa mergi, sa tragi de timp, eventual sa repeti un an. In felul asta poti sta acasa 3 ani intregi sub pretextul evolutiei profesionale .

#7
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Nu-i asa rau.
Esti baiat sau fata?
Birotica are stransa legatura cu slujbele de secretariat,  care spre mirarea unora, nu se rezuma la fuste scurte si sex cu managerul sef sau CEO-ul.
In plus, un asistent manager (denumirea corecta pentru secretara) de profesie, cunoscator foarte bun de engleza (recmandabil si altele ca germana sau franceza), serios, organizat si priceput in alde Office are cautare si se plateste bine in companiile private. Inclusiv la front -desk (receptie, adica), unde este destul de mult de munca.

#8
Peeta

Peeta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.04.2015
Sunt baiat si ma pricep destul de bine la calculatoare iar limba engleza o stapanesc chiar foarte bine.O problema totusi ar fii ca nu ma prea impac bine cu matematica..Deci daca treaba asta implica si chiar necesita cunostinte bune in cea ce priveste matematica nu cred ca e pentru mine.
@Tiopedi de ce esti asa agresiv? Daca in ultima propozitie faci referinta la faptul ca as fii lenes sau alte prostii dastea sa stii ca nu chiar toata generatia asta e retardata si lenesa (chiar daca marea majoritate este).

#9
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Nu-ti trebuie matematica decat de nivel mediu, sa zicem de liceu. Mai important este sa fii o persoana extrem de organizata, metodica si serioasa. Ca asistent manager, ai de facut si verificat planificari si programe, sa primesti/trimiti emailuri si telefoane, sa  te ocupi de organizarea documentelor, te ocupi de aprovizionarea cu materiale de birotica/consumabile informatica, etc.
Cauta si pe net, o sa te lamuresti mai bine:
http://ebooks.unibuc...cretariat/1.htm

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Omule, on 26 aprilie 2015 - 19:56, said:

consider că dacă te ții serios de el atunci poate fi un plus într-un viitor interviu
In cate astfel de anunturi ai vazut la cerinte o astfel de diploma ?!

 Peeta, on 26 aprilie 2015 - 19:51, said:

Treaba este sa nu imi irosesc 1 an jumatate din viata degeaba
Orice curs ai absolvi, daca numai te duci si astepti ca altii sa-ti toarne cunoasterea ori nu te atrage sau nativ pentru acel domeniu nu ai atunci simpla hartie nu te ajuta.

 Peeta, on 26 aprilie 2015 - 20:23, said:

Sunt baiat si ma pricep destul de bine la calculatoare iar limba engleza o stapanesc chiar foarte bine.
Si te vezi "asistent manager" ?

 Peeta, on 26 aprilie 2015 - 20:23, said:

de ce esti asa agresiv?
Unii iti spun verde-n fata (doar de asta ai postat, nu sa auzi ce-ti place) chiar daca aleg ca mesajul sa fie imbracat cu o alta haina. Tu ar trebui sa citesti printre randuri si sa intelegi ideea ca nu-i rea.

Edited by neagu_laurentiu, 27 April 2015 - 07:07.


#11
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

 neagu_laurentiu, on 27 aprilie 2015 - 06:46, said:

In cate astfel de anunturi ai vazut la cerinte o astfel de diploma ?!

Nu e vorba că îi cere o astfel de diplomă ci că o astfel de diplomă este un plus față de unul ca și el dar care nu are diploma. E o diferență. În plus, cursurile îl ajută dacă își dă interesul, după cum i-am și spus.

 neagu_laurentiu, on 27 aprilie 2015 - 06:46, said:

Unii iti spun verde-n fata (doar de asta ai postat, nu sa auzi ce-ti place) chiar daca aleg ca mesajul sa fie imbracat cu o alta haina. Tu ar trebui sa citesti printre randuri si sa intelegi ideea ca nu-i rea.

Iar unii sunt pur și simplu răutăcioși.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Pai in loc urmeze trei prostii la birotica mai bine merge la facultate, la un profil de comunicare si relatii publice, daca cineva are aplecare spre asa ceva si atunci diferenta de care vorbesti e si mai accentuata.

Edited by neagu_laurentiu, 27 April 2015 - 19:33.


#13
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

 neagu_laurentiu, on 27 aprilie 2015 - 19:31, said:

Pai in loc urmeze trei prostii la birotica mai bine merge la facultate, la un profil de comunicare si relatii publice, daca cineva are aplecare spre asa ceva si atunci diferenta de care vorbesti e si mai accentuata.
Dacă băiatul era de facultate atunci cred că făcea o facultate...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate