Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Android TV Box ,Android TV Stick ,conectare la televizor,monitor,dvd player pentru navigat pe internet ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cacico

cacico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 16.04.2015
Buna ziua.
Va rog accesati acest link:

http://www.go4all.ro...droid-tv-660831

Acolo gasiti:
Android TV Stick
Android TV Box

Eu acasa am:
un televizor Panasonic cu tub(nu are ecran plat)
un televizor Freedom cu tub,romanesc
doua monitoare calculator LCD   pe care scrie,LG FLATRON L1953S .
computer(unitatea efectiva,motherboard,hard,etc)
un dvd player lg,fara port usb
voi mai cumpara si un dvd player lg,cu port usb

Care dintre echipamentele  de pe site indicate,pot fi conectate cu ce am eu acasa,pentru a putea naviga pe internet asa cum o fac de pe calculator?
Daca este nevoie si de adaptoare,va rog un link catre acel adaptor sa stiu ce sa cumpar si cat costa.
Sunt interesat de ambele categorii,va rog lamurire.
Multumesc frumos
Cu respect

#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Cu echipamente de la Altex, eMAG, evomag, pc garaje, cel...
Cu ce ai tu acasă nu merge nimic.
Încă mai ai TV cu tub? Am mai fost pe la sate și pana și aia au cel puțin un TV HD ready.
Fa un efort și cumpăra un TV ca lumea și apoi ne intrebi cu ce se potrivește.
LOL

Edited by nick5roo, 26 April 2015 - 16:56.


#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
E o rusine sa ai televizor cu tub? Eu de exemplu nu sunt o primata si nu ma las guvernat de marketing. Daca ruleaza in aceasi parametri principali ca in ziua cumpararii de ce sa imi cumpar televizor "modern"?

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 nick5roo, on 26 aprilie 2015 - 16:55, said:


Încă .....

Wtf????

#5
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008

 ericmario, on 26 aprilie 2015 - 17:39, said:


Wtf????
Asa se întâmplă cu conversia diacriticelor în chrome pe softpedia. Stai liniștit,nu am scris eu așa

Nu e o rușine! Dar totuși suntem în secolul 21, iar ceea ce el cere nu se poate. E ca și cum ai avea o mașină de lux urcata pe o căruță.

#6
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 MooF2010, on 26 aprilie 2015 - 17:28, said:

E o rusine sa ai televizor cu tub? Eu de exemplu nu sunt o primata si nu ma las guvernat de marketing. Daca ruleaza in aceasi parametri principali ca in ziua cumpararii de ce sa imi cumpar televizor "modern"?
Dupa mintea ta, ar trebui sa circulam cu caruta sau cu Dacia (daca inca mai functioneaza), ca doar si ele au 4 roti si te transporta din A in B.Posted Image

Edited by cristi_71, 26 April 2015 - 18:45.


#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Stii sa ce pot receptiona canale digitale si pe astfel de televizoare. Televizor cu tub nu inseamna doar televizorul cu lampi al bunicii din ani 50. @Cristi_71 O masina cu mai mult de 5 ani fara revizii nu mai ruleaza in parametrii principali deci sare din logica mea.

Vrei sa imi spui tu mie ca o Dacie 1310 din 2002 e mai slaba decat un mercedes din 95? Ma refer la modele inca in functiune... ce le vad zilnic pe strada.

Edited by MooF2010, 26 April 2015 - 19:15.


#8
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005

 MooF2010, on 26 aprilie 2015 - 19:11, said:

Vrei sa imi spui tu mie ca o Dacie 1310 din 2002 e mai slaba decat un mercedes din 95? Ma refer la modele inca in functiune... ce le vad zilnic pe strada.
E mai slaba decat un mercedes din 85...

Mi-am aruncat TV-ul LCD pe geam. Semnalul digital si rezolutia mare sunt pacaleli de marketing.

#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002

 MooF2010, on 26 aprilie 2015 - 19:11, said:

Stii sa ce pot receptiona canale digitale si pe astfel de televizoare. Televizor cu tub nu inseamna doar televizorul cu lampi al bunicii din ani 50. @Cristi_71

Serios, da-mi si mie un exempu de TV CRT cu tuner DVB-C ( nu mai zic de DVB-S2, DVB-T2) ?

cacico strânge bani pentru un LCD FHD (1080p) suntem in 2015 lumea a început sa alerge dupa tv-uri UHD (2160p) si tu te chinui cu un CRT cu 480i.

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 MooF2010, on 26 aprilie 2015 - 19:11, said:

Vrei sa imi spui tu mie ca o Dacie 1310 din 2002 e mai slaba decat un mercedes din 95? Ma refer la modele inca in functiune... ce le vad zilnic pe strada.
Rogu-te a compara Dacia 1310 cu https://en.wikipedia...z_E-Class_(W210) (versiunea fara facelift, pre '97) sau cu https://en.wikipedia...cedes-Benz_W140 (poti sa incerci mai intai din poze; daca nu vezi diferentele, ti le pot explica tehnic destul de bine).

In rest, sunt curios cum ar reusi cineva sa navigheze in siguranta si sa citeasca informatii pe monitoare cu rezolutia de 704x576pixeli.

Edited by dexterash, 26 April 2015 - 20:10.


#11
cacico

cacico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 16.04.2015
Buna seara

Nici macar  monitorul LCD ,LG FLATRON L1953S   nu merge conectat cu unul din dispozitivele din cele 2 grupe si mai ales
grupa Android TV Box?
Cu respect

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu, deoarece monitorul are doar intrare analogica (VGA). Majoritatea TVBOXurilor/Stickurilor au iesiri digitale (HDMI sau, cu mici exceptii, DVI). Tehnologia analogica, alaturi de conversiile video analogic-digital, digital-analogic au devenit mult prea scumpe pentru a fi implementate in dispozitivele de generatie noua cu preturi scazute.

Si chiar de ar fi implementate (sa zicem Composite Video) BOXurile nu ar reusi sa afiseze informatiile intr-un mod care sa fie accesibil/utilizabil...

Edited by dexterash, 26 April 2015 - 20:06.


#13
cacico

cacico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 16.04.2015
Buna seara

Acest monitor de aici

http://www.evomag.ro...gru-114908.html

merge cu dispozitivele din ambele grupe sau numai cu cele din grupa Android TV Box?
Daca stiti vreun site de unde pot achizitiona mai ieftin va rog postati un link.
Cu respect

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
da.

Edited by carmenclara1, 27 April 2015 - 02:22.


#15
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Daca iei un player android cu iesire AV il poti conecta si la televizoarele cu tub atata vreme cat au mufele necesare. Nu te astepta însă sa doresti text pe el pentru ca e foarte obositor. Pentru filme e ok dar daca vrei sa faci editare de text sau ceva similar iti trebuie un LCD.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate