Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Parere laptop Asus

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
RicardoRodriguez

RicardoRodriguez

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.04.2015
Salut, m-am decis de curand sa imi cumpar un laptop pe care il voi folosi la orice, ocazional si pentru gaming si m-am oprit asupra acestui Asus:

http://www.pcgarage....-2gb-dark-grey/

Ce parere aveti de el ? E cea mai buna alegere in banii astia ? Imi depaseste putin bugetul dar cred ca merita investitia pentru placa video.Ideea este ca nu il vreau neaparat acum, mai pot astepta 2-3 luni.Sunt sanse sa apara ceva mai bun in perioada asta ? Merita sa mai astept putin sau mai bine il cumpar acum ?

Daca aveti alte recomandari, sa nu fie ceva mai scump decat acest Asus.Multumesc.

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ia-l cat mai este la pretul ala si nu mai tot astepta.
Serii noi de placi video nu se mai anunta pana prin toamna cel mai probabil, asadar nu vad pentru ce ai putea astepta, mai ales ca pretul e destul de mic si acum (cred ca cel mai mic chiar din ultima perioada).

#3
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Scriu de pe varianta cu HDD de 500GB la 7200rpm.
Ca defecte pot mentiona tastatura ce sufera de ghosting, ecranul cel mult mediocru si cum se incalzeste in full load (80-85 grade Celsius). Datorita tipului de procesor, nu te astepta la mai mult de 5 ore de utilizare pe power saving cu luminozitatea la minim.
Daca folosesti rendere video precum madVR, nvidia optimus nu merge corespunzator pe placile video din seria Maxwell (din care face parte si modelul mentionat), videoul fiind astfel randat exclusiv cu ajutorul placii video integrate.
Constructia este nesatisfacatoare, partea de jos a ecranului flexandu-se destul de mult. Sub tastatura se afla placa video, care frige in jocuri.
DPDV al performantei este rapid, placa video fiind decenta pentru cat costa, mai mult decat potrivita pentru rezolutia ecranului.
DPDV al driverelor si programelor, nu recomand ASUS Splendid, nici Power4Gear hybrid. Primul strica temperatura culorilor ecranului, in timp ce modul de power save din P4G e jenant, stricand mai degraba durata de functionare pe baterie.
Atata timp cat nu ceri prea mult de la el, laptopul nu te poate dezamagi.

#4
iordash91

iordash91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 25.02.2010
buy it + un hard ssd

#5
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Cum adica sufera tastatura de ghosting?

#6
iordash91

iordash91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 25.02.2010

View Posta3ds, on 26 aprilie 2015 - 23:59, said:

Cum adica sufera tastatura de ghosting?
"Ghosting" is the problem that some keyboard keys don't work when multiple keys are pressed simultaneously.Cel mai des apare in jocuri unde e nevoie de o combinatie de mai multe taste in acelasi timp,gen FIFA

#7
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
mhm, mersi.

#8
RicardoRodriguez

RicardoRodriguez

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.04.2015
Va multumesc pentru pareri.Am vazut ca astazi sunt reduceri la laptopuri la Flanco si Emag, daca aveti timp va rog sa aruncati 5 minute un ochi in caz ca este ceva ce merita cumparat.

http://www.flanco.ro/#laptopuri

http://www.emag.ro/#laptopuri

Daca nu, o sa merg pe acest Asus.Multumesc inca o data.

//Asta e mai bun ?

http://www.emag.ro/l...a/pd/DP2PRBBBM/

Edited by RicardoRodriguez, 27 April 2015 - 10:05.


#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ramai la Asus si nu te mai chinui degeaba.
Placa video mai buna ca GTX 850M este 860M'ul, gasita in laptopuri de 4000 lei.
I5H bate orice i7U ca performanta, doar un i7 Quad (alea cu Q in nume) ar fi peste.

#10
RicardoRodriguez

RicardoRodriguez

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.04.2015
Multumesc georgik, o sa merg pe Asus. Se poate inchide topicul.

#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cu placere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate