Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Problema Boxe Pioneer

  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! Am cumparat in urma cu o luna un player ca acesta http://www.emag.ro/p...a/pd/DYS5WBBBM/ si l-am pus pe sistemul original al masinii, boxe originale BMW de 25w. Am vrut sa fac un mic upgrade la boxe, gandindu-ma ca boxele masinii sunt vechi, folosite si poate obtiun un sunet mai bun cumparand boxe noi. Am cumparat o pereche de boxe ca acestea http://www.emag.ro/d.../pd/DTYGMMBBM/. Sunt total dezamagit, boxele acestea se aud foarte rau, distorsioneaza la volum de 20, iar boxele OEM distorsioneaza peste 33-34. Sunt ele foarte proaste? Care sa fie motivul? Este adevarat ca trebuie rodaj? Nu pot intelege de ce se aud boxele atata de prost...

#2
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Boxe ieftine = sunet ieftin.

Si vezi si cablajul, de multe ori sarmele sunt foarte subtiri, calculate pentru sistemul original al masinii.

Boxele originale or fi avand ele mai putini wati, dar sunt calculate pentru incinta respectiva si nu mereu obtii mai bine doar schimband boxele.

#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Cred că trebuiau difuzoare mai rezistente.

#4
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Spre ce boxe sa ma orientez sa fie mai bune decat cele stock, sa nu fie nici prea scumpe?

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Nu exista difuzoare mai bune ca cele stoc montate in locul celor stoc, ti-am spus asta sa nu pierzi bani si timp incercand sa faci "upgrade".Din pacate la BMW nu exista solutii plug&play castigatoare, nu incerca nici cu ceva special de la firme exclusiviste dedicate pe model de BMW, vei fi si mai dezamagit.
http://mbquart.com/m...s/bmw-speakers/  si astea erau de tot rasul in comparatie cu cele originale.

#6
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Deci in concluzie mai bine le returnez nu? Ma gandeam ca boxele din prezent sunt mai bune decat boxele stock de acuma 10 ani, dar vad ca nu ii asa... Trist ca se comercileazeaza asa tampenii...

#7
andreihristescu

andreihristescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 14.04.2008
Si eu am tot cd player pioneer. Un lucru foarte important este ca muzica sa fie peste calitatea mp3. adica sa aiba peste 320kbps, cat are un mp3 bun. Formatul audio wav, flac, care sa aiba peste 890kbps, chiar peste 1000kbps, Iar scrierea discului la calitatea maxima audio este un lucru deosebit de important. Un exemplu este un film in format avi tras pe un cd de 700mb care il pui pe un tv full hd. Se va vedea infect. Asa ca, Muzica de o calitate proasta va avea caltate proasta, distorsiuni mari. Facand experimente audio am constatat urmatoarele:
Formatul sacd are cel mai "lacrima" sunet avand undeva la 5000kbps urmat de flac sau wav in jurul a 1000kbps, urmat de mp3 care are 320kbps daca nu 128kbps!! Asta nu inseamna ca gata! de acum se aude bine. Boxele alea sunt ieftine. Avand si eu player pioneer dar alt model pot spune ca da, distorsiunile apar la melodii exemplu din anii 90, in conditiile bass +6, inalte+6, medii0..+2,  conform: mp3: distorsiunile apar de la volum 20..22; din flac convertit in cd audio, volumul duce si pe la 25.. 28..
Boxele alea sunt mult prea ieftine. Eu avand difuzoare jvc ovale care au sunetul si bassul al naibii de bun, intr-un fel recomand jvc. La tine firele tin, nu ele sunt problema. Un lucru ar fi la volum mare bass mai putin, gen +2 sau chiar pe 0 (scala pe mijloc). Boxele jvc care le am de acum 11 ani functioneaza si astazi perfect si au costat doar.. 800 ron. Imperecheate cu un cd player sony de 1000ron, sunetul era infect la volum mare. Iar aici nu recomand cd playerele sony. Nu stiu daca s-a schimbat povestea, dar la gropile noastre sareau cd urile de suparare iar d bass, mai bine numeau d distorsion. Cu aceleasi difuzoare, trecand de la player sony la player pioneer rezultatul a fost waw!Nu mai stiu modelul boxelor. cd playerul este deh2900 Din cele auzite, lumea recomanda jbl. Acum nu stiu. Un lucru extrem de important al unui difuzor cat si unui amplificator este sensibilitatea. Cu cat mai mare, cu atat mai buna. Acestea au sensibilitatea mai mare adica urla mai tare la volum mai mic http://m.emag.ro/box.../pd/DSBZGBBBM/. Avand in vedere ca la emag e ok sa te razgandesti, iti recomand sa dai boxele inapoi si sa iei altele. Cele aratate de mine au sensibilitatea mai mare, de la 86 cat au pioneer la 91, e diferenta dar puterea mai mica, 30 vs 35 si nu coboara atat de mult la bass, sau http://www.upcar.ro/...CFU_HtAodU1wA8Q adica: http://m.emag.ro/dif...5/pd/D2VK5BBBM/ care au 93db sensibilitate. Daca as fi in locul tau as da boxele pioneer inapoi, si as lua jbl urile. rodajul este gluma. mai exact vorba ca se obisnuieste omul cu ele. Da, intr-un fel cu timpul isi mai dau drumul, se mai inmoaie membrana si spiderul exact ca un adidas care in prima zi tine piciorul strans si peste o luna este mai confortabil. Dar dupa parerea mea, nu sesizabil. Este greu sa iti recomande cineva boxele x, depinde de gustul fiecaruia. Referitor la distorsiuni, in momentul in care incep sa huruie, gajaie, se va da volumul mai incet deoarece exista riscul sa faca ceva plici. Pentru difuzoare, distorsiunile sunt " otrava lor" adica arderea. Si da, si eu as pastra boxele originale. Astazi toate miros a marketing, sa ne ia ochii. Sa fim seriosi, cd playerul 4x50watt... precum radiourile din bazar care au difuzor de 5cm si scot 1500wati... Ce scrie pe boxele originale a masinii? sunt curios de specificatii... inca o incercare ar fi astea, cele mentionate mai sus, inainte de a le pune pe cele originale la loc.http://m.emag.ro/difuzoare-auto-coaxiale-jbl-cu-diametru-de-130-mm-gt6-5/pd/D2VK5BBBM/ Daca nu e secret, vreau si eu 2 poze la un difuzor BMW, fata si spatele lui

Edited by andreihristescu, 26 April 2015 - 18:05.


#8
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Sunt exact ca acestea boxele. Nu arata chiar asa rau, ma gandeam ca poate fiind de atatia ani, pot sa aduc o imbunatatire daca cumpar boxe mai noi... Dar din pacate este total opus. Cu siguranta tot ce se vinde acuma este 90% marketing. Le voi returna cu siguranta, sper sa nu existe ceva probleme...

Attached Files


Edited by IloveHp, 26 April 2015 - 21:27.


#9
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 IloveHp, on 26 aprilie 2015 - 13:40, said:

Va salut! Am cumparat in urma cu o luna un player ca acesta http://www.emag.ro/p...a/pd/DYS5WBBBM/ si l-am pus pe sistemul original al masinii, boxe originale BMW de 25w. Am vrut sa fac un mic upgrade la boxe, gandindu-ma ca boxele masinii sunt vechi, folosite si poate obtiun un sunet mai bun cumparand boxe noi. Am cumparat o pereche de boxe ca acestea http://www.emag.ro/d.../pd/DTYGMMBBM/. Sunt total dezamagit, boxele acestea se aud foarte rau, distorsioneaza la volum de 20, iar boxele OEM distorsioneaza peste 33-34. Sunt ele foarte proaste? Care sa fie motivul? Este adevarat ca trebuie rodaj? Nu pot intelege de ce se aud boxele atata de prost...

Cum distorsioneaza? Pe basi sau in toata gama de frecvente? Oricat de proaste ar fi difuzoarele, nu este admis sa distorsioneze la 20% din volum. Am o banuiala ca ceva nu este corect legat la tine acolo. Difuzoarele le-ai fazat cand le-ai conectat? Ca daca-s in antifaza, in masina suna groaznic.

#10
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007

 IloveHp, on 26 aprilie 2015 - 13:40, said:

................Am cumparat o pereche de boxe ca acestea http://www.emag.ro/d.../pd/DTYGMMBBM/. Sunt total dezamagit, boxele acestea se aud foarte rau, distorsioneaza la volum de 20, iar boxele OEM distorsioneaza peste 33-34. Sunt ele foarte proaste? Care sa fie motivul? Este adevarat ca trebuie rodaj? Nu pot intelege de ce se aud boxele atata de prost...
Nu trebuie nici un "rodaj" , sunt ele slabe, cam atata primesti la 20 Euro...am avut si eu d-astea de la JVC (le-am facut cadou), jalnice fata de difuzoarele originale de la Logan...care erau simple, fara tweeter.

Nu merge ieftin si bun, daca vrei sa ramai pe 13 cm ca cele originale, cumpara ceva decent de genu mai jos

http://www.be-loud.r...ieci-DCX-130.3/
http://www.be-loud.r...ce/Classic-225/

Edited by Octavian___, 27 April 2015 - 08:30.


#11
andreihristescu

andreihristescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 14.04.2008

 constant7, on 27 aprilie 2015 - 06:46, said:

Cum distorsioneaza? Pe basi sau in toata gama de frecvente? Oricat de proaste ar fi difuzoarele, nu este admis sa distorsioneze la 20% din volum. Am o banuiala ca ceva nu este corect legat la tine acolo. Difuzoarele le-ai fazat cand le-ai conectat? Ca daca-s in antifaza, in masina suna groaznic.
20 nu inseamna 20% volum ci mult mai mult. Vol maxim este 62. Daca sunt 4 persoane in masina, la 20 incep cei din spate sa urle ca este tare. Cand nu este nimeni in spate  ascultam la 26 volum. Daca se seteaza bass la + 4 din + 6 tin si la 32 dar apar distorsiuni la unele melodii. Eu pe spate am http://www.cnet.com/...-for-car/specs/ si suna bine din punctul meu de vedere.

Attached Files



#12
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Da, pai stiu ca nu toate au volumul maxim la 100. Am presupus insa. Cu volumul la 32 din 62, ar fi putin peste 50%. Distorsiunile ar trebui sa fie mici sau insesizabile.20 din 62 este si mai putin, sa zicem un 30%. N-ar trebui sa se auda asa de groaznic, cum se plange utilizatorul. Stiu ca boxele alea nu-s cine stie ce, dar nu-i normal sa se auda asa de prost. Am patit cu amici care aveau playerele legate gresit (alimentate cine stie de pe unde, masa luata aiurea sau boxele legate pe iesirile calde  ale amplificatoarelor etc) sau boxele antifazate. Teoretic, si playerul poate avea o problema.

Mi-am dat si eu cu presupusul. La fata locului iti dai seama imediat ce se intampla.

Posibil sa fie si boxele de vina. Difuzoare chiar atat de proaste nu mi-au trecut prin mana, ca sa-mi fac o parere.

#13
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Pe inalte se aude bine, pe partea de bass este jalnic. Sunt bine legate, sunt 2 mufe total diferite, una mica si una mare, cu siguranta stii despre ce vorbesc, deci nu sunt gresit conectate. Poti te rog sa definesti ce inseamna fazat? Nu sunt din domeniu, imi cer scuze.

#14
andreihristescu

andreihristescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 14.04.2008

 IloveHp, on 27 aprilie 2015 - 13:57, said:

Pe inalte se aude bine, pe partea de bass este jalnic. Sunt bine legate, sunt 2 mufe total diferite, una mica si una mare, cu siguranta stii despre ce vorbesc, deci nu sunt gresit conectate. Poti te rog sa definesti ce inseamna fazat? Nu sunt din domeniu, imi cer scuze.
2mufe:  conectorii se numesc papuci; papucul mare= + ; papucul mic = - minus;  la codul culorilor avem de exemplu mov si mov cu dunga neagra. cel cu dunga este -

#15
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 IloveHp, on 27 aprilie 2015 - 13:57, said:

Pe inalte se aude bine, pe partea de bass este jalnic. Sunt bine legate, sunt 2 mufe total diferite, una mica si una mare, cu siguranta stii despre ce vorbesc, deci nu sunt gresit conectate. Poti te rog sa definesti ce inseamna fazat? Nu sunt din domeniu, imi cer scuze.

Jalnic ce inseamna? Huruie cand dai basul mai tare? Sau n-au bas deloc. Banuiesc ca huruie, sau baraie. In cazul asta difuzoarele sunt slabe. Daca reduci basul, se aud mai bine? Difuzoarele au un plus si-un minus (notat pe borne). Firele (iesirile din amplificator) care ies din player trebuie conectate plus la plus si minus la minus cu al boxelor. Daca un difuzor este conectat invers, se aude spart, fara basi.

#16
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Esti sigur ca le-ai conectat bine? Nu de alta dar recent mi-am cumparat boxe asemanatoare si se aud cel putin decent. Sau ar mai fi posibilitatea de a fi defecte din fabrica...

#17
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Deci pana la 20 volum se aude bine, bass, inalte. Dupa ce maresti volumul peste 20 se aude basul cum distorsioneaza. Eu am in spate conectate boxele de la Pioneer si in fata boxele OEM ale masinii. La fel se aude si la boxele masini doar ca la un volum mult mai ridicat, 33-35. O sa le dau astazi jos sa vad daca sunt firele in regula.

#18
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Verifica toate firele (credeam ca folosesti doar cele 2 difuri noi- acum ca merg 4, sansele sa le fi legat in antifaza sunt mai mari) si vezi si daca e alimentat corect playerul. Daca ai basul dat la maxim, pe difuzoarele astea normal ca o sa distorsioneze.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate