Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

lapte cu cereale

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015
Salutare tuturor!

     Pe mai multe site-uri spuneau că cerealele sunt foarte bune pentru a menține corpul în formă sănătoasă. Întrebarea mea este: se referă la cerealele din comerț care se mănâncă cu lapte? Întreb asta deoarece mare mi-a fost mirarea când m-am uitat recent pe o astfel de pungă în care erau doar fulgi de mămăligă și scria la conținut că ar conține și zahăr. Din ce știu zahărul nu e foarte sănătos pentru organism. Ce fel de cereale aș putea consuma cu lapte (am o problemă cu calciu și de asta e important pentru mine să consum multe lactate)? Am mai văzut acele cereale "Musli" care conțineau tot felul de fructe exotice. Sunt sănătoase? Sunt foarte dulci și pare-se că și ele conțin zahăr. Dar probabil sunt foarte dulci și din cauza fructelor conținute. Ce fel de cereale ați recomanda să îmi iau și care le pot găsi într-un Carrefour, Auchan ,etc.? Și da, sunt dependent de o alimentație nesănătoasă. :P De asta vreau să încep să îmi schimb alimentația.

     Mulțumesc anticipat.

#2
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Cerealele cu lapte...mic dejunul campionilor :lol:

Cerealele au un singur avantaj: sunt ieftine. Sau ar trebui...

Ps: Am vazut la supermarket niste cereale d-astea fitza la 60lei/kg, usor usor prinda vita maturata din urma...




#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu mananc lapte cu ovaz simplu (SanoVita), ocazional il indulcesc cu miere.
Am incercat si cu orz, dar e prea tare.

(fulgi)

Edited by gumball3000, 26 April 2015 - 11:41.


#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Cu laptele e discutabil - unii zic ca e sanatos, altii ca e prea bogat in proteine si necesita resurse (aka minerale) multe pentru a digerat => guta, osteoporoza & stuff. Eniuei, poti sa-ti faci lapte si din soia, migdale, susan, alune.
Cu cerealele: alea cu zahar - nu-s bune, alea expandate (fulgii adica) - nu-s bune ca-s preparate termic. Mai raman cele cu bobul spart s-atat. Gen alea de la SanoVita sau Pirifarm. Sau cele Organix.

#5
Klrdx

Klrdx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.11.2014
NU mai mancati carbohidrati dimineata, defapt nu mai mancati deloc
prima masa ar trebuii sa fie cea de la pranz, breakfast(intreruperea fastingului) a aparut acum vreo 200 de ani,la bogatii nemancati... nu e natural sa mananci imediat cum te trezesti

Si asta cu cea mai importanta masa a zilei e cel mai mare bullshit, produs de... ghici cine???? Firmele de cereale!!, la fel cum au facut cele de suplimente cu ouale(nu mai mult de 3 pe saptamana ca creste cholesterol-ul, bullshit, nu creste nimic, defapt il scade pe cel rau!!!, ca idee eu mananc 3-4 pe zi... de cativa ani si analizelele mele sunt perfecte!!, dar asta e alta poveste)
+ ca carbo dimineata va adoarme si va lasa fara energie
carbo se mananca la ultima masa, pe la 8-9 seara... si NU ingrasa... pentru ca daca nu mai mancati breakfast corpul goleste gliconul din sange.. deci nu se mai depunde nimic

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Incearca lapte cu ovaz si banane.
Nu as considera lapte cu cereale ca mic-dejun, eventual undeva pe la 12-13 ca o parte din pranz.

Dimineata ai nevoie de proteine multe, legume si un suc de fructe.

#7
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013
eu m-am ingrasat de la cereale + lapte in fiecare dimineata

Edited by Colchonero, 26 April 2015 - 11:57.


#8
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Eu mananc cereale din comert (din alea cu fructe, alune, cocos etc). Au ceva zahar, dar e normal sa aiba, fructele contin zahar (sau fructoza), si le si indulcesc extra cu niste miere.
Spre norocul meu consum destule calorii in timpul zilei si nu ma intereseaza ca mananc cateva grame de zahar in plus.

Daca iti este "frica de cereale" poti sa faci in felul urmator: niste banane, niste unt de arahide (eu il prefer pe cel calve din m. image), niste lapte - puse in blender si baute.

Cat despre fastingul de dimineata (sau sa stai nemancat pe romaneste), o porcarie, pai daca nu mananc de dimineata sunt lesinat toata ziua, ca sa nu mai zic de masa bogata in carbohidrati la ora 9 searaPosted Image , dar fiecare face ce vrea.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Cerealele merg mai bine cu iaurt, sana sau kefir (sunt digerate mult mai usor) decat cu lapte simplu.Posted Image
Masa de dimineata este recomandata pentru a fi eficienti in cursul zilei la serviciu, facultate, scoala, etc.

Edited by xmanyacs77, 26 April 2015 - 12:20.


#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Sa sari peste masa de dimineata e sanatos doar pana te prinde ulcerul din urma.

#11
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
cereale cu lapte, mici si bere Posted Image ...fara alcool, ca e mic-dejun!

Edited by johnsmith07, 26 April 2015 - 12:17.


#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 johnsmith07, on 26 aprilie 2015 - 12:16, said:

cereale cu lapte, mici si bere Posted Image ...fara alcool, ca e mic-dejun!

Mici servesc eu acum la micul dejun, iar dupa aceea la desert, cateva beri negre reci!Posted Image

Maine dimineata, ca de obicei cereale cu iaurt.

Edited by xmanyacs77, 26 April 2015 - 12:29.


#13
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

 Mar-zZz, on 26 aprilie 2015 - 12:03, said:

Spre norocul meu consum destule calorii in timpul zilei si nu ma intereseaza ca mananc cateva grame de zahar in plus.

Munca mea e statul 8 ore la birou în fața unui PC.... Iar situația e mai nasoală deoarece se întâmplă uneori să nu îmi fac ceai pentru muncă și pentru a mă ține treaz ajung să beau cola. Cafea nu am consumat niciodată și nici nu vreau să mă apuc.

Edited by Omule, 26 April 2015 - 12:33.


#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 Omule, on 26 aprilie 2015 - 12:31, said:

Munca mea e statul 8 ore la birou în fața unui PC.... Iar situația e mai nasoală deoarece se întâmplă uneori să nu îmi fac ceai pentru muncă și pentru a mă ține treaz ajung să beau cola. Cafea nu am consumat niciodată și nici nu vreau să mă apuc.

Este mai periculoasa cola decat cafeaua sau ceaiul negru/verde!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 26 April 2015 - 12:47.


#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008

 Klrdx, on 26 aprilie 2015 - 11:45, said:

NU mai mancati carbohidrati dimineata, defapt nu mai mancati deloc
prima masa ar trebuii sa fie cea de la pranz, breakfast(intreruperea fastingului) a aparut acum vreo 200 de ani,la bogatii nemancati... nu e natural sa mananci imediat cum te trezesti

Si asta cu cea mai importanta masa a zilei e cel mai mare bullshit, ...
ca idee eu mananc 3-4 pe zi... de cativa ani si analizelele mele sunt perfecte!!, dar asta e alta poveste)
+ ca carbo dimineata va adoarme si va lasa fara energie
carbo se mananca la ultima masa, pe la 8-9 seara... si NU ingrasa... pentru ca daca nu mai mancati breakfast corpul goleste gliconul din sange.. deci nu se mai depunde nimic

imo esti varza cu dieta prietene, ce mananci ? Paleo ?

Edited by sirgoofy, 26 April 2015 - 12:56.


#16
Klrdx

Klrdx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.11.2014

 sirgoofy, on 26 aprilie 2015 - 12:53, said:

imo esti varza cu dieta prietene, ce mananci ? Paleo ?

prietene nu tin nicio dieta, varza esti tu

#17
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012

 Omule, on 26 aprilie 2015 - 12:31, said:

Munca mea e statul 8 ore la birou în fața unui PC.... Iar situația e mai nasoală deoarece se întâmplă uneori să nu îmi fac ceai pentru muncă și pentru a mă ține treaz ajung să beau cola. Cafea nu am consumat niciodată și nici nu vreau să mă apuc.

Ce coincidenta, si munca mea este tot de 8 ore de stat la PC. Dar la munca merg pe jos, si ma intorc tot pe jos (cam 40 de minute dus, 40 de minute intors mers cat pot eu de repede). Iar seara dupa munca mai merg si pe la sala.
Dar vezi tu, din cauza ca mananc cat de cat sanatos, chiar daca nu ma uit la cateva grame in plus de zahar la micul dejun, sau la o prajitura din cand in cand nu am nevoie nici de ceai, nici de cafea si nici de cola ca sa stau treaz.
Vezi tu, asta e problema, unii se concentreaza pe detalii dar pierd din vedere imaginea de ansamblu.

#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
treaba ta.

Privind lapte cu cereale, personal m-am lasat de lapte Posted Image

Poti lua fulgi de ovaz, sau mai sunt unele cereale mai "naturale" la punga de 0.5/ 1kg cu fulgi de grau, ovaz, stafide, fructe uscate....
Nu "cereale' la cutie...sau citeste ce scrie pe acele cutii Posted Image

Oricum nu faci mare lucru daca bagi fast food si alte prostii...te-am motivat :D

Edited by sirgoofy, 26 April 2015 - 13:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate