Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Control remote Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
andreipuf

andreipuf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.04.2015
Se dau doua computere amandoua ruland windows 7. Se vrea ca unul sa fie controlat remote cu functia "Remote desktop connection".
Problema e ca uneori si asta se intampla destul de random primesc mesajul asta:
Attached File  remote.PNG   63.47K   18 downloads
iar alteori functioneaza fara nici o problema.
Computerul pe care vreau sa il controlez remote are functia asta activata iar problema nu se rezolva chiar daca restartez servicu
responsabil cu asta iar daca verific din linia de comanda imi da pid-ul serviciului ca find activ si ascultand pe portul 3389 care din cate
stiu e cel pentru remote.
S-a mai confruntat cumva cineva cu asta?

#2
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Da si tu mai multe detalii... Compurile sunt in acelasi LAN? Firewall-ul e activ? Ai vreun AV mai "insistent"? Invers merge OK? Incearca sa schimbi portul de RDP in prima faza...

#3
andreipuf

andreipuf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.04.2015
Da computerele sunt in acelasi LAN. Firewall-ul l-am dezactivat ca nu are nici o legatura cu exteriorul. Ca antivirus folosesc versiunea Free de la Avast si acum daca ma gandesc e posibil sa fie av-ul. Referitor la portul RDP stii cumva de unde il pot schimba? Asta chiar nu stiu.

Ok am dezactivat si antivirusul dar nu s-a rezolvat problema. Mai am de exemplu o masina virtuala pe acelasi computer si cand vine vorba de SSH pot sa fac conexiunea ma gandesc daca nu cumva ceva imi blocheaza portul desi faptul ca uneori functioneaza alteori nu pare sa nu sugereze asta.

#4
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Open up Registry Editor by running regedit.  Then navigate to HKEY_LOCAL_MACHINE, SYSTEM, CurrentControlSet, Control, Terminal Server, WinStations and RDP-Tcp.  Right click on the PortNumber dword and select Modify.  Change the base to Decimal and enter a new port between 1025 and 65535 that is not already in use. Finally click OK.

Pune si tu un port aleator, de ex 4500...

#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Un antivirus chior nu ar trebui sa aiba treaba cu blocarea porturilor sau a conexiunilor, doar o versiune de internet security (cu firewall) iti poate face probleme.
Nu stiu daca rezolvi cu schimbarea portului, dar poti incerca:

Quote

Start Registry Editor.
    Locate and then click the following registry subkey:
    HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\TerminalServer\WinStations\RDP-Tcp\PortNumber
    On the Edit menu, click Modify, and then click Decimal.
    Type the new port number, and then click OK.
    Quit Registry Editor.
    Restart the computer.

Note When you try to connect to this computer by using the Remote Desktop connection, you must type the new port. Maybe you have to set the firewall to allow the new port number before you connect to this computer by using the Remote Desktop connection.


#6
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Mai poti incerca sa-l accesezi scriind in casuta de la Remote Desktop Connection IP-ul in loc de nume. Iar, daca schimbi portul, trebuie trecut si acela. Poate e o problema de DNS.

De ex:
computer:4500 sau 192.168.1.34:4500

#7
andreipuf

andreipuf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.04.2015
Se pare ca schimbarea portului a rezolvat problema. Ciudat e ca acum nu mai asculta nimic pe 3389 doar pe noul port asa ca ma intreb cum. Dar oricum s-a rezolvat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate