Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Creion si hartie desen

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Tot caut de ceva timp un creion de desen. Am luat eu ceva la un leu bucata , dar daca dau de mai multe ori pe foaie , se face gri metalizat , nu negru si nu pot face umbre prea realiste.
Nu stiu daca hartia e de vina , folosesc coli A4 , d-alea pentru imprimanta.
De unde as putea cumpara creioane mai bune? Hartie de care-mi trebuie?
Nu prea iese cine stie ce cu ustensilele folosite acum:
Attached File  uploadfromtaptalk1429974014246.jpg   362.87K   69 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1429974060117.jpg   333.46K   67 downloads
Am folosit pixul, incercand sa fac umbrele...

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
http://www.artistiqu...or/cat_281.html

Sper sa te ajute.

Vrei pentru desen simplu sau 3D?

#3
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Simplu , sunt incepator.

http://www.artistiqu.../prod_7871.html
Cred ca asta e ceea ce-mi trebuie. Se pricepe cineva la desen sa-mi spuna daca sunt ok?

#4
Ledger

Ledger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 31.03.2015
http://www.arthobbyc...73#page=detalii

vezi astea. sunt excelente pt desen.

#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 scootch98, on 25 aprilie 2015 - 16:35, said:

Simplu , sunt incepator.

http://www.artistiqu.../prod_7871.html
Cred ca asta e ceea ce-mi trebuie. Se pricepe cineva la desen sa-mi spuna daca sunt ok?

Arata bine, eu zic ca te vei descurca.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand, trebuie acceptat ca acesta este specificul grafitului, are un oarecare luciu metalic.

Este adevarat, cu minele mai moi de grafit, reusesti mai usor sa ajungi la o densitate mare, fara sa apesi, fara sa freci mult hartia, fara sa muncesti ca prostu', insa luciul metalic o sa existe la orice tarie de grafit.

Exista mine de grafit:
- foarte tari, de zgariat piatra litografica, H, F,
- tarie medie, pt. marcat, schitat fin, HB
- tarie medie pt. desenat, (1) B,
- moi 2B, 3B, 4B, 5B, 6B,
- extrem de moi 7 - 12 B
- ultra moi, pana pe la 80 B care e crema....

Cu HB trebuie sa apesi tare, pe melamina groasa, ca sa ajungi la densitate maxima, sau sa suprapui mult hasura.
Cu B simplu ( 1 B ), deja poti obtine densitate maxima fara sa apesi prea tare.
B este o tarie mediu normala pt. desen, care permite lucrul relativ usor, fara sa fie nici foarte moale incat sa se stearga singura imediat la frecarea cu alta hartie; nu necesita obligatoriu fixare, insa se poate avea in vedere fixarea, pt rezistenta la frecare cu alte hartii.
De la 2B ai nevoie de fixare, altfel se sterge usor.
Peste 6B nu prea ai motive sa folosesti la desen, chiar daca se gasesc creioane 11 B, etc.

Sunt diferente intre producatori.
Cu Hardmuth Koh-I-Noor Toison D'or , deja ai creioane decente.
Exista si Faber Castell, dar cele turcesti nu cred ca mai sunt la fel de bune ca cele originale, nemtesti, frantuzesti, japoneze.
Staedtler cred ca sunt foarte OK si acum, fara stres, poti lua cu incredere.
Daca gasesti BIC, cred ca sunt f. bune.
La minele de 0,5, B-urile frantuzesti de la BIC sunt cele mai bune, o placere sa lucrezi cu ele, parca merg singure, insa creioane normale nu am incercat de foarte multi ani...

La gume vezi cele relativ moi precum cele facute de BIC, sau asemanatoare de la Factis, etc.

Daca vrei fara luciu metalic, trebuie sa renunti la grafit.
Pt. control asupra densitatii, se folosesc carbuni ( de ex. tije de tei carbonizat)
Daca sunt selectionate pe calibre, se pot fixa si in creioane speciale.
Exista si mine din carbune/carbon presat, foarte negre, dar care nu prea mai ofera control asupra densitatii, ajungand la densitate maxima de la cea mai usoara atingere.

La carbuni se folosesc gume speciale, ultra moi, ca o plastlina.
In general se recomanda sa stergi cu miez de paine fara grasime, si cu guma ultramoale doar in caz de necesitate.
In general nu se poate sterge de mai multe ori, deoarece ramane grasoasa hartia si se pateaza la revenire cu carbunele peste, caz in care se face apel la metode agresive, guma dura abraziva, lama, etc...

De la 2B in sus, ba chiar si pt. B simplu, si pt. carbuni evident, este nevoie de fixare cu fixativ f. puternic.
Traditional se face pe baza de sacaz si alcool.
Dintre cele de fixat parul, sunt decente doar cele mai hiper-ultra-mega puternice pt uz profesional.
Drei Wetter Taft nu sunt bune....sunt slabe, chiar daca scrie ultra pe ele..
Cu multi ani in urma am avut un spray Kent profesional, bonus si de capacitate foarte mare, 800 ml, care era foarte bun, insa n-am mai gasit.
Mentionez ca nici cel mai puternic fixativ de acest gen, nu fixeaza creta, si doar unele feluri de pastel se pot fixa usor. Creta este absorbita in hartie la fixare, chiar si la nspe reveniri....

Poti lua in considerare si tehnica laviurilor, pe baza de apa sau altceva...

Edited by loock, 25 April 2015 - 17:06.


#7
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Iti multumesc mult de raspuns , foarte detaliat si m-ai lamurit.
Pana la urma pe iau cele din postul #3 , par ok. Sunt constient ca toate au un luciu , dar cel pe care-l folosesc acum , are prea mult luciu si este foarte tare , este de scris sau cel mult desen tehnic.


#8
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Acum a aparut problema , pe site-ul ala nu pot da comanda , decat daca e peste 50 lei si nu am ce lua de atat. Alternativa la setul ala? Preferabil de pe eMag sau alt magazin unde pot da comanda... imi placea setul...
L.E. M-am mai gandit , ma duc intr-un supermarket/magazin si caut ceea ce-mi trebuie ,e mai rapid si mai usor.
Multumesc tuturor pentru ajutor.

Edited by scootch98, 25 April 2015 - 17:41.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Daca ai HB, B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, de la o firma buna, precum cele mentionate de mine, Hardmouth Koh-I-Noor Toison D'or, Staedtler, Bic,  nu-ti mai trebuie altceva.
Poti sa le iei la bucata de la magazine cu materiale pt. artisti.
HB pt marcat poti lua orice creion, daca e mai prost ( tare) e de fapt mai bun pt scopul lui.
In practica nici nu prea se folosesc multe tarii, se alege una doua cu care lucrezi mai mult in f de preferinte subiective.
Oricum, sunt diferente intre marci ( mai ales daca nu sunt din cele mentionate)
Erau odata unele romanesti, si cele inscriptionate 4B,  de abea erau ca un 2B real de firma.
Pt suprafete mici, B este destul.
Pt suprafete medii, ai nevoie poate de 2B si fixare.
Pt suprafete mari poti merge pana la 5B sau 6B, si alegi dupa preferinte taria la care te opresti.
Nu uita de fixator ultra-giga-yotta strong....

Edited by loock, 25 April 2015 - 17:51.


#10
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Stai putin , fixatorul ce este? Daca vreau sa lucrez in carbune , se da cu fixator ca sa nu se stearga ,nu? Am inteles ca este ca fixativul de par , dar acela este destul de slab , nu cred ca am vazut asa ceva in supermarket-uri sau magazine... Ce-i drept , nu am fost niciodata intr-un magazin cu produse pentru artisti , sunt incepator si timpul nu mi-a permis pana acum sa ma apuc serios de treaba.

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Uite aici: http://www.colorit.r... aici http://www.profiart....h?q=&s_cat[]=99
Poti cauta si mai aproape de locatia ta, vezi google: magazin pictura + localitatea apropiata.
Ia direct fixativ de par (la departamentul pentru femei), te va costa mai putin.
In functie de stilul tau vei folosi maxim 4 creioane, insa pana vei ajunge la concluzia asta o sa testezi vreo 15 feluri Posted Image)

Eu iti recomand sa iti iei coli sau caiet de desen si sa folosesti carbunele (sa nu fie carbune compact). ia si o guma de carbune Posted Image
Atentie! produsele de pictura/desen sunt pe categorii de calitati: amator/student/artist si nu sunt ieftine!

Pana la urma poti desena cu aproape orice lasa dare Posted Image

Edited by Quantum, 25 April 2015 - 19:04.


#12
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Voi ramane la creion+un caiet de desen , nu iau inca carbune.

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Pentru inceput foloseste 3 creioane: HB, 4B, 6B, o guma si coli ordinare.
Conteaza ce faci, nu cu ce faci :)

#14
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
HB am , mai caut prin oras 4B si 6B ;). Multumesc!

#15
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Attached File  uploadfromtaptalk1435153256364.jpg   3.02MB   13 downloads
N-am mai postat , dar mi-am luat de peste doua luni creioane , am desenat cu ele , sunt ok , imi plac.
Acum caut alt creion , care habar n-am cum sa-l gasesc , in engleza se numeste
"Black prismacolor pencil" sau "black pencil" , prismacolor fiind firma ce-l produce. Cum gasesc asa ceva in Ro? Nu neeaparat de la aceeasi firma..dar sa fie foarte negru. Aici un link [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LZ9Hpp8JygI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Creionul cu care deseneaza ochii.
Am intrebat pe pagina de fb , raspunsurile:Attached File  uploadfromtaptalk1435153524107.png   239.17K   7 downloads
Creionul asta , din ce am vazut , e foarte negru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate