Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Transformarea vocii in text in limba romana (Voice Recognition)

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
boom4ik90

boom4ik90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.04.2015
Salutare tuturor,
Spuneti va rog cine stie care sunt cele mai mari realizari in transformarea vocei in text ? Ce aplicatii, addonuri folositi ? Calculator sau telefon ?
Eu stiu de dictation.io. Cu toate ca lucreaza, aplicatia are nevoie de multe imbunatatiri. Google nu prea da rezultate bun in acest domeniu, de aceea am hotarit sa va intreb pe voi.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri. Tare vreau sa gasesc o solutie buna

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am utilizat ocazional "Online Dictation": http://forum.softped.../#entry15493004
In rest folosesc pe iPhone dictarea in limba romana, ocazional pe Mac (doar sub OS X Yosemite). Am mai folosit si pe Android. In aceste situatii pentru "speech recognition" pe limba romana este necesara o conexiune la Internet.
Din cate stiu progrese prea mari nu s-au facut. Software dedicat care sa suporte limba romana exista foarte putin: Dragon Dictation, Iris etc. Insa, din cate am inteles, nu au performante prea grozave...
Pe mine mai putin m-a interesat problema. Sa vadem ce parere au utilizatorii care sunt mai in tema!
Pe aceeasi tema s-a mai discutat si la acest topic: http://forum.softped...xista-asa-ceva/

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai daca s-a mai discutat eu zic sa nu mai reluam

in al doilea link e vorba de cateva posturi din 2005 (ten years ago) despre TTS, nicidecum despre voice recognition... (cand ivona nici nu era planificata)

eu folosesc cu deosebit succes aplicatia nativa de introducere text de la google pe android (cu punctuatia e mai complicat...
mai exista posibilitatea: dictafon + secretara!

Edited by Nero-d, 25 April 2015 - 14:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate