Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Windows 7 vs Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
andreipuf

andreipuf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.04.2015
Care este parerea voastra referitoare la cele doua sisteme de operare?
Ce va place sau va displace la fiecare din ele? Eu personal le folosesc pe amandoua dar
as vrea sa vad care este si parerea voastra.

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
Eu am o parere buna despre ambele.

#3
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Ubuntu. Windows 7 e deja vechi. Dacă făceai vs. Windows 8.1/10 aveam alte argumente...

#4
andreipuf

andreipuf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.04.2015
M-am referit mai degraba la cele doua tipuri de sisteme de operare. Stiu ca cel putin pentru Ubuntu varietarea de aplicatii este putin mai restransa sau compatibilitatea de exemplu a documentelor office cu cele de windows lasa putin de dorit dar in afara de astea nu stiu foarte multe.

Edited by andreipuf, 25 April 2015 - 12:42.


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,533
  • Înscris: 05.12.2005
O grămadă de viruşi vs. fără viruşi.

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-daca folosesti Photoshop cc,nu gasesti echivalent multumitor in linux (sa nu imi ziceti de GIMP ca nu se ridica deloc la nivelul lui photoshop,plus daca vrei sa deschizi un psd in gimp-poate sa nu il deschida,sau iti da erori,sau ceva de genu)
-la fel daca folosesti office 2013 nu ai echivalent care sa se ridice la nivelul lui- si compatibilitatea...
-cred ca la fel stau lucrurile si cu multe programe de la adobe

Edited by cristirg, 25 April 2015 - 12:58.


#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007

View Postcristirg, on 25 aprilie 2015 - 12:48, said:

-daca folosesti Photoshop cc,nu gasesti echivalent multumitor in linux (sa nu imi ziceti de GIMP ca nu se ridica deloc la nivelul lui photoshop)

In Linux folosesc pt. grafica vectoriala InkScape.

Linuxul mi se pare ca se potriveste mai bine pt. medii de programare ale microcontrolerelor. Il mai folosesc pt. grafica vectoriala si chestii de gen navigare net. Unelete office nu prea folosesc.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandreipuf, on 25 aprilie 2015 - 12:16, said:

as vrea sa vad care este si parerea voastra.
Fiecare aplicatie cere OS-ul dorit, totul dupa nevoi. Eu nu folosesc Ubuntu dar alta distributie Linux.

Edited by neagu_laurentiu, 25 April 2015 - 13:03.


#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,533
  • Înscris: 05.12.2005
De ataşamente infectate nu ai auzit? drivere false, screen saver-e, javascript, flash, etc.
CryptoWall a dat deja un brânci serios Windows-ului.

Edited by mihaicozac, 25 April 2015 - 13:11.


#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fiecare are plusurile şi minusurile faţă de celălalt sistem. Eu folosesc Ubuntu (cu Unity pe un PC si Lubuntu pe un al doilea) şi sunt mulţumit de modul în care merge şi de programele incluse (suită office, un program pentru video şi unul pentru audio separate, modul de instalare şi organizare a programelor, etc)

Bineînţeles. aş alege Windows pentru programe de contabilitate, care sunt tributare sistemului (atât politic, cât şi informatiţional).

Diferenţe între cele două (sau oricare două sisteme de operare) vor exista şi vor fi subiective. Motivul e simplu: unul e comercial, celălalt e open sourse.

Edited by Pololica, 25 April 2015 - 13:13.


#11
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postedy_wheazel, on 25 aprilie 2015 - 12:57, said:

Unelete office nu prea folosesc.
Și dacă ai folosi ai vedea că sunt destul de puternice. Chiar dacă LibreOffice nu e compatibil 100 % cu cele mai noi caracteristici ale documentelor MS Office...

Dacă ești profesionist, nu folosești nici MS Office Word, nici LibreOffice Writer, ci LaTeX ;) care merge și pe Linux și pe Windows și pe Mac.

View Postandreipuf, on 25 aprilie 2015 - 12:41, said:

M-am referit mai degraba la cele doua tipuri de sisteme de operare. Stiu ca cel putin pentru Ubuntu varietarea de aplicatii este putin mai restransa sau compatibilitatea de exemplu a documentelor office cu cele de windows lasa putin de dorit dar in afara de astea nu stiu foarte multe.
Dacă te gândești să treci la Ubuntu, începe din Windows! Instalează LibreOffice și vezi cum de descurci cu el. În foarte multe cazuri, documentele MS Office arată diferit în LibreOffice pe Linux datorită lipsei fonturilor Microsoft! (de aia îți poți copia principalele fonturi din C:/Windows în ~/.fonts deși cred că încalci acordul de licență MS). Dacă ești gamer, rămâi cu Windows. Dacă stai mult pe net, nu sunt probleme în Linux folosind Chrome. La celelalte browsere e mai greu să le faci să meargă FlashPlayer pe ele. Video player ai ca și în Windows VLC.

GIMP nu se ridică la nivelul Photoshop. Într-adevăr. Dar are foarte multe funcții, deși cu denumiri ciudate și puse pe unde nu te aștepți. După părerea mea, 70-80% din cei care lucrează frecvent în Photoshop pot face aceleași lucruri și în GIMP, doar că interfața GIMP e mai ciudată și nu chiar intuitivă.

Și uite încă o comparație GIMP - Photoshop: funcția Fill - Content Aware apărută în CS5 era în GIMP mai de mult, cu numele de Heal Selection (parcă).

Edited by 0x0c, 25 April 2015 - 13:19.


#12
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
Pe partea de office eu folosesc WPS(e pe toate platformele, inclusiv mobile).
Muzică,filme,torrent,office, și câteva joculețe(dota,cs go, Steam), eu zic că distribuțiile linux oferă mai bine. La fel și cu performanța.

#13
andreipuf

andreipuf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.04.2015
Dar in legatura cu performata generala a unui system linux e cumva o diferenta vizibila?

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Pe Linux nu trebuie sa rulezi doua programe: firewall si antivirus. Aceste doua programe consuma CPU si RAM pe sisteme windows, le incetinesc.

Plus ca exista distributii Linux pentru o gramada de nevoi. Exista distributii
  • pentru analfabeti tehnologici, de exemplu Ubuntu (care, fiind pentru analfabeti tehnologici, consuma multe resurse pe animatii si alte lucruri importante pentru publicul tinta)
  • pentru dispozitive mobile si smart TV: Android (necunoscatorii vor spune ca nu e o distributie linux; ba este, doar ca nu este GNU/Linux, ci Android/Linux sau Java/Linux)
  • pentru servere: CentOS
  • pentru utilizatori avansati care isi personalizeaza sistemul la sange: ArchLinux
  • pentru copii: edubuntu
  • pentru jocuri: SteamOS
  • pentru oameni de stiinta: scientific linux
  • ...

Edited by OriginalCopy, 25 April 2015 - 14:03.


#15
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postandreipuf, on 25 aprilie 2015 - 13:40, said:

Dar in legatura cu performata generala a unui system linux e cumva o diferenta vizibila?
Depinde de hardware. Sunt anumite componente pentru care nu prea găsești drivere compatibile (că producătorii nu scot sau scot niște drăcii greu de instalat/configurat/updatat, de parcă Linux ar fi apărut ieri) și acolo e mai greu cu performanța. În general, performanța e la fel.

Linux și Windows sunt două sisteme de operare bune. Linux e chiar mai stabil decât Windows. Diferența o fac doar aplicațiile.

Edited by 0x0c, 25 April 2015 - 13:57.


#16
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
În general, o distribuție Linux se mișcă mai bine(gestionează mai bine resursele) decât Windowsul. Ubuntu e ușor și cunoscut, dar e mai "încărcat".

Acum, dacă tu ai un i7, SSD, +4GB ram, orice sistem de operare va zbura. :)

Edited by Neadumitru, 25 April 2015 - 14:02.


#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Eu folosesc doar Windows 7 pe 64 de biti si nu am probleme cu virusi/ troieni/ spyware/ malware!

Bineinteles insotit de Avast free antivirus 2015!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 25 April 2015 - 14:03.


#18
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Este ciudat cum toti lauda Linux-ul si spun ca este cel putin la fel de bun ca Windows-ul dar Linux are ~1% din SO prezent pe statii desi este gratis... Posted Image

Edited by 654321, 25 April 2015 - 14:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate