Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Inmatriculare+Asigurare nume parinte

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mercs

mercs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.04.2015
Salut. Am si eu o nedumerire. Am cumparat o masina din germania pe numele meu intrucat eu m-am deplasat acolo. In tara am citit ca ordinea ce trebuie urmata in vederea inmatricularii este: RAR-traducator-Administratia locala de taxe-ANAF-Asigurator-Cec bank-DRPCIV. Cumparand masina din Germania, actele de la Autohaus sunt pe numele meu. As dori ca asigurarea si inmatricularea sa se faca pe numele unuia din parintii mei,deci la Administratia locala de taxe, ANAF, Asigurator .etc trebuie sa fie deja trecuta pe numele parintelui. Intrebarea este: contractul de donatie, sau ce fel de contract trebuie facut pentru a trece masina pe numele parintelui? Si cand se poate face aceasta, imediat ce am ajuns in tara inainte sa trec la RAR? Trebuie intai sa merg la traducator? Multumesc :)

#2
sourcer*****

sourcer*****

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.08.2004
Salut din experienta mea zic ca poti sa faci contract de vanzare cumparare fara probleme chiar si pe o suma de 100 eur, oricum e intre voi si din ce stiu eu nu vine nimeni sa ti ceara impozitul pe tranzactie sau sa zica ca vai ce tranzactie dubioasa.. nu exista. Asta il faci inainte sa mergi la RAR ca sa obtii certificatul pe numele parintelui. Din ce stiu trebuie traduse documentele legalizat ceva de genu asta. La RAR iti trebuie programare din timp. Oricum mai asteapta raspunsuri ca eu am facut mai demult.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ordinea nu e buna Posted Image
scoti RARul si-l bagi mai la coada... dupa numerele rosii undeva...
dupa ce o treci la ANAF pe numele tau... scoti certificat fiscal si o poti vinde (dona)

Edited by Nero-d, 25 April 2015 - 09:51.


#4
romulus69ro

romulus69ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 20.08.2012
Cand o sa devenim si noi corecti si sa nu mai pacalim statul si asiguratorul cu genul asta de manevre.
Sa faci si un testament ca masina iti revine tie in caz de deces, asta preventiv ca autoturismul sa nu intre in masa succesorala si sa se imparta la mostenire. Altfel risti sa fie impartia cu eventuali mostenitori.

#5
GHEGHE1

GHEGHE1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.06.2012
@mercs
despre ce masina e vorba, poze...

#6
mercs

mercs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.04.2015
Multumesc Nero. Deci prima oara la ANAF, platesc impozit pe ea si apoi o donez.

@romulus69ro atunci cand statul va deveni si el corect cu noi. Ceri asigurare unuia de 22 de ani de 5 ori cat ceri unuia de 80 de ani? Ce reflexe si siguranta in trafic mai ofera pensionarul? Buba nu e doar la tineri, ci si la cei ff batrani. Nu poti generaliza ca toti tinerii sa plateasca sume exagerate din moment ce nu toti pot fi bagati in aceeasi oala. De ce sa nu plateasca si cei de 40 de ani sume exagerate doar pentru ca stiu eu cativa baieti cu ceafa lata si cruci la gat care au bemveu ics 5 si nu stiu nici macar sa citeasca?
Poate e masina familiei, de ce sa nu fie trecuta pe numele parintilor atata timp cat poate se folosesc si ei de ea? Poate ei nu s-au putut deplasa in Germania sa o cumpere si am fost nevoit sa ma duc eu, de unde ai tras tu concluzie?:D

@GHEGHE1 VW golf 4 din 2003

#7
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 romulus69ro, on 25 aprilie 2015 - 09:54, said:

Cand o sa devenim si noi corecti si sa nu mai pacalim statul si asiguratorul cu genul asta de manevre.

Cand asiguratoru' nu o sa mai perceapa taxe de porc pentru tineri? care, flash news, fac parte din categoria cea mai mobila si au nevoie de o masina;

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007
Traduci contractul german si briful mare, traducere autorizata, nu legalizata.
te duci la taxe si impozite te iei in evidenta.
te duci si faci contract intre tine si tata.
cu acest contract, te duci iar la taxe si impozite te scoti din evidenta, merge si tatal tau, se ia in evidenta.
gata, el e proprietar.

pentru faza asta, nu trebuie sa ai datorii la taxe si impozite.

#9
GHEGHE1

GHEGHE1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.06.2012

 mercs, on 25 aprilie 2015 - 10:16, said:

@GHEGHE1 VW golf 4 din 2003

Sa o conduci cu placere, dar mai bine cautai ceva pe RO, inmatriculata la tine in Judet.
Posted Image

#10
romulus69ro

romulus69ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 20.08.2012

 Alecsandru010, on 25 aprilie 2015 - 10:17, said:


Cand asiguratoru' nu o sa mai perceapa taxe de porc pentru tineri? care, flash news, fac parte din categoria cea mai mobila si au nevoie de o masina;
Taxele mari ptr tineri sutn ceruta ptr ca statistic sa dovedit ca ei se fac vinovati de producerea celor mai multe accidente, de ce au tineri nevoie cel mai mult de masina, sa faca fite pe la cluburi sau drifturi prin parcari, nu pot merge si cu metroul la serviciu, ptr ca daca este un tanar care isi execrita meseria firma ii pune la dispozitie masina, ce o sa facem cand se va ajunge la asigurare pe persoana, o sa rogi pe mama si tata sa conduca ca tu ai taxele mari?

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 Alecsandru010, on 25 aprilie 2015 - 10:17, said:


Cand asiguratoru' nu o sa mai perceapa taxe de porc pentru tineri? care, flash news, fac parte din categoria cea mai mobila si au nevoie de o masina;

Povesti nemuritoare.Volumul 2015.

#12
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,834
  • Înscris: 05.10.2007

 romulus69ro, on 25 aprilie 2015 - 10:27, said:

Taxele mari ptr tineri sutn ceruta ptr ca statistic sa dovedit ca ei se fac vinovati de producerea celor mai multe accidente, de ce au tineri nevoie cel mai mult de masina, sa faca fite pe la cluburi sau drifturi prin parcari, nu pot merge si cu metroul la serviciu, ptr ca daca este un tanar care isi execrita meseria firma ii pune la dispozitie masina, ce o sa facem cand se va ajunge la asigurare pe persoana, o sa rogi pe mama si tata sa conduca ca tu ai taxele mari?

Sper ca asigurarea pe persoana sa se introduca cat mai rapid.Persoana, adica soferul, poate conduce mai multe masini, de la masina/masinile personala/le, pana la cea de firma.Astfel va fi acoperit riscul in cazul unui incident/accident.
De asemenea, as sustine si un proiect de modificare a varstei la care se poate obtine permisul categ B de la 18 la 21 de ani, cu mentiunea ca pana la 21 de ani se poate opta pentru categoria AM.

#13
GHEGHE1

GHEGHE1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.06.2012
GOLF din 2004 ...
L.E nu sunt scumpe la diverse motorizari 2003-2004

Edited by GHEGHE1, 25 April 2015 - 13:27.


#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 romulus69ro, on 25 aprilie 2015 - 09:54, said:

Cand o sa devenim si noi corecti si sa nu mai pacalim statul si asiguratorul cu genul asta de manevre.
Sa faci si un testament ca masina iti revine tie in caz de deces, asta preventiv ca autoturismul sa nu intre in masa succesorala si sa se imparta la mostenire. Altfel risti sa fie impartia cu eventuali mostenitori.

Cand vom avea venituri , taxe , impozite , infrastructura , facturi/devize/investigatii corecte ca in Germania.

Edited by polizei, 25 April 2015 - 14:44.


#15
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
Daca ai contract de vanzare cumparare din Germania bilingv atunci nu mai trebuie traducator.vezi ca trebuie sa mergi la notar sa dai o declaratie cum ca tu ai adus masina.o cere la taxa de mediu tatalui tau.o treci la taxe pe numele tau si poti scoate un rand de numere rosii daca expira numerele zoll.dupa care contract de vc.intre tine si tatal tau-in tot acest timp tatal tau o poate inmatricula,prima operatiune fiind RAR.te costa cam 500 lei acolo.vezi ca e cu programare.sa suni din timp.bafta.

Edited by masni, 25 April 2015 - 21:56.


#16
costelini73

costelini73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.12.2010

 primuministru, on 25 aprilie 2015 - 12:31, said:


Sper ca asigurarea pe persoana sa se introduca cat mai rapid.Persoana, adica soferul, poate conduce mai multe masini, de la masina/masinile personala/le, pana la cea de firma.Astfel va fi acoperit riscul in cazul unui incident/accident.
De asemenea, as sustine si un proiect de modificare a varstei la care se poate obtine permisul categ B de la 18 la 21 de ani, cu mentiunea ca pana la 21 de ani se poate opta pentru categoria AM.

hahahahaaaaa........ de ce asa ceva?????????

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate