Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Camera supraveghere auto sub 100 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Au aparut pe diverse site-uri de ocazii, intelegeti voi, niste camere auto sub 100 lei, cu inregistrare la detectarea miscarii.
Ma bate gandul sa cumpar una si s-o montez in casa, pentru supravegherea parcarii. Stau la etajul 3 si am masina parcata sub geam
(de fapt, la vreo 5-6 metri de bloc, in fata geamului). As putea sa montez si un reflector cu LED cu senzor de miscare, poate chiar
cu un etaj mai jos ca sa bata mai bine. Cam toti vecinii s-au bucurat ca ne-am luat masina, si ma tem ca unii vor sa se si semneze
pe ea.

Ce parere aveti? Are cineva o prastie de-asta si poate posta un esantion de cateva secunde, ca sa ne dam seama de calitatea
imaginii?

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
calitate imagine varza, nu merita cheltuiala (senzor mic, interpolare, optica proasta)
de la etajul 3, nici o sansa sa recunosti o faţă (poate doar ziua dupa haine sau dupa caine)
asa, pentru placerea ta, foloseste un telefon scos din uz!

resemneaza-te Posted Image
masina n-o sa fie vesnic noua si neatinsa...

sau... alarma...

Edited by Nero-d, 25 April 2015 - 00:33.


#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Mai mult te ajuta reflectorul ala cu senzor de miscare... ii sperie.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
@initiator
Marea problema a produselor care poarta denumirea generica de "camere" apare fix atunci cand, in general, consumatorul/cumparatorul are nevoie: noaptea. Nici o plosnita(fara a injura micii chinezi) de plastic nu se descurca in aceste conditii - la fel cum nu reuseste nici o camera mai "rasarita" de pe un telefon/smartphone.

Nu vei gasi in astfel de produse: senzor de o dimensiune acceptabila, configurat software corect(deoarece micul senzor este, la randul lui, un mic procesator de imagine), optica de calitate (deja sticla inseamna prea mult de pus in astfel de dispozitive) ca sa nu mai spun ca, la distanta respectiva, ti-ar trebui un zoom facut de minim echivalentul a 5-8X(tot optic, fireste).

Asa, daca vrei de-o joaca sa vezi cum se vede ziua, la soare (dar nu in timp ce bate soarele direct in senzor), merge treaba. In rest...

Poti folosi o alarma (dar una inteligenta, nu vreo plosnita montata de Dorel care sa tipe la fiecare adiere de vant), de preferat una cu pager (ca sa te zanganeasca la cap in caz de probleme) si sa nu irite, degeaba, vecinii dornici sa arunce cu borcane pline cu diverse treburi puse peste iarna.

Edited by dexterash, 25 April 2015 - 01:46.


#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004

 dexterash, on 25 aprilie 2015 - 01:44, said:


Asa, daca vrei de-o joaca sa vezi cum se vede ziua, la soare (dar nu in timp ce bate soarele direct in senzor), merge treaba. In rest...


Nu m-am asteptat sa faca treaba noaptea, de una singura, de-aia am scris si de reflectorul cu PIR.
Cat despre recunoastere, nu-mi trebuie chiar fatza. Sunt doar 9 apartamente in bloc, si unul singur e suspectul
(anvelope intepate unui vecin care lucreaza la taximetrist independent, inclusiv la bicicletele din holul blocului - avem interfon).

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Calculeaza distanta dintre bloc (etajul 2 sau 3 nu prea conteaza) si locul in care/unde parchezi. La 5-10m este ceva mai eficient in cazul camerelor de proasta calitate, dar mai mult... Analogia o poti face si singur cu ledul de pe smartphone: la 2-3-4 metri "ajuta", dar la mai mult...

Plus ca si lumina asta... e buna daca e vreun senzor de calitate care sa captureze imaginea(doar nu crezi ca chinezii ar vinde senzori full-frame sau ceva de ultima generatie in camere de 20USD). La fel, poti sa faci un test simplu: fa o poza la lumina zilei si una la lumina oricarui proiector LED.

La camerele dedicate cu IR si filtre adecvate se schimba un pic[de fapt, mai mult] situatia.

Edited by dexterash, 25 April 2015 - 03:07.


#7
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Locul in care parchez este exact in dreptul geamului unde intentionez sa montez camera si reflectorul.
Distanta pana la bara din spate a masinii este de 5 m, masurata de la bloc. O parchez cu spatele spre bloc
ca sa pot deschide hayonul (in partea opusa este zidul orb al unei case).

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Da bre, da' aplica si tu un pic de Pitagora sa'ti dai seama ca diagonala bate undeva la 10m(luam in calcul 3m/etaj) la haion si vreo 12m la bara din fata. Pune si tu un ce-vrei-tu-cu-led si du-te cu telefonul sa faci poze la 12m de el(fara slow-shutter)...

Si asa, ca tot nu am logica la mine acum, tu ai vrea sa filmezi din spatele geamurilor, nu? Ca doar plosnita de 100 de lei n-o fi si waterproof...

Edited by dexterash, 25 April 2015 - 03:22.


#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Pai de-aia intreb daca a probat cineva, ca n-am chef sa cumpar toate astea (in afara de telefon)
pentru a face un mic experiment...
Desi, cred ca reflectorul oricum l-as lua, chiar daca nu iau si camera. Si atunci o sa probez din
aproape in aproape. Am ochit un Lohuis de 20 W de la Dedeman.

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
20W LED no-name? Poa' ar trebui sa mai cauti prin zona cum este cu ele...

Si nu tin neaparat de cumparare/testare, ci de nitel logica...

Edited by dexterash, 25 April 2015 - 03:25.


#11
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Trebuie sa ai acordul tuturor vecinilor chiar si a celor care nu sunt proprietari(chiriasi) pentru a monta o camera de supraveghere.
Te poti trezi cu dosar penal conform art.226 cod penal.

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
se poate trezi dar o tine in casa... nu se prinde lumea...

eu raman la parerea mea, cu alarma

eu mi-am luat mai demult o petarda din aia de camera care pretindea a fi HD si dotata cu LEDuri IR (senzor de miscare, acumulator)
acum zace printr-un sertar dupa ce am ajuns repede la concluzia ca filmeaza mult mai prost decat telefonul pe care-l aveam la acea vreme... la 3 metri abia distingeai numarul masinii din fata... la 5metri deja era pa!
noaptea cu IR batea cam la 20-30cm... la juma de metru deja nu mai vedeai nimic :)

#13
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
led 30-50w cu senzor de prezenţă şi lumină... am luat cu 120 lei. cred, e cea mai bună variantă

#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Jafjaf, mersi pt. heads-up dar nu cred ca se aplica art. 226, din mai multe motive: parcarea nu e parte din locuinta sau dependinta, iar alin. 4 literele c si d ma disculpa chiar si in aceste cazuri.

 sarac.lipit, on 25 aprilie 2015 - 10:01, said:

led 30-50w cu senzor de prezență și lumină... am luat cu 120 lei. cred, e cea mai bună variantă
De unde ai luat? Cu 30 sau 50 W?
Un pret si un echivalent de putere cu incandescenta?

#15
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009

 Nero-d, on 25 aprilie 2015 - 09:35, said:

se poate trezi dar o tine in casa... nu se prinde lumea...

eu raman la parerea mea, cu alarma

eu mi-am luat mai demult o petarda din aia de camera care pretindea a fi HD si dotata cu LEDuri IR (senzor de miscare, acumulator)
acum zace printr-un sertar dupa ce am ajuns repede la concluzia ca filmeaza mult mai prost decat telefonul pe care-l aveam la acea vreme... la 3 metri abia distingeai numarul masinii din fata... la 5metri deja era pa!
noaptea cu IR batea cam la 20-30cm... la juma de metru deja nu mai vedeai nimic Posted Image
Atunci nu va putea sa arate nimanui imaginile capturate pentru a demonstra o infractiune,deci este inutila.

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai lui, dupa cate am inteles, nu-i trebuie sa arate imaginile... doar sa stie el, pentru el eventual cine-i faptasul prezumptiv
nu cred ca e cineva atat de obsedat sa faca plangere la politie ca x i-a zgariat masina...

Edited by Nero-d, 25 April 2015 - 10:38.


#17
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Jafjaf, mersi pt. heads-up dar nu cred ca se aplica art. 226, din mai multe motive: parcarea nu e parte din locuinta sau dependinta, iar alin. 4 literele c si d ma disculpa chiar si in aceste cazuri.




Eu am trecut prin asaceva,mai studiaza si directiva 95/46/CE paragraful 14 corelat cu dispozitiile conventiei 108/1981 a Confiliului Europei privind imaginile cu persoane fizice care sunt date cu caracter personal.Iar prin decizia nr.52 din 31.03.2012 a ANSPDPC la articolul 6 specifica:Prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea sistemelor video se efectueaza numai cu consimtamantul expres si neechivoc a persoanei vizate

#18
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Situatia prin care ai trecut tu era similara?
Eu intentionez sa ascund camera si sa divulg imaginile doar in cazul in care s-a produs o infractiune.
Si da, intentionez sa merg la politie pentru o singura zgarietura, cu conditia sa fie facuta dinadins
(deci nu pentru ca mi-a atins-o cand parca, ma refer la mers pe jos langa masina si zgariat cu cheia etc.)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate