Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Claponi

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Dintre medicii vet. care activeaza pe aici....ar fi interesat careva sa ma ajute sa obtinem niste claponi?.....Pur si simplu vreau sa vad cum se face si ce rezulta exact.Materia prima o pun eu la dispozitie!Multumesc

#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
n-ai ce face?

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,735
  • Înscris: 03.02.2007
Cine scobește la ouă?

#4
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Daca ne-am limita sa nu incercam nimic in viata...toate ar ramane ca acum 100 de ani....Deci....ba da...am ce face!.....dar in plus...sunt dispus sa incerc si noutati...oricum...daca cineva este interesat...si trebuie o anumita rasa de pasari...eu sunt dispus sa pregatesc cateva....acel numar si rasa la care se gandeste un medic veterinar.Sunt dispus sa cheltui eu banii.....medicul trebuie sa consilieze ....in plus la momentul oportun sa-si faca mana!...Sunt dispus sa ma deplasez la el.....sau....este binevenit in vizita o zi,doua.....s-o gasi de-o friptura,o cana de vin bun si chiar si onorariu daca este necesar.

#5
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
chiar nu ai ce face, ...

#6
roib

roib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.01.2011

 -achile-, on 25 aprilie 2015 - 08:36, said:

Daca ne-am limita sa nu incercam nimic in viata...toate ar ramane ca acum 100 de ani....Deci....ba da...am ce face!.....dar in plus...sunt dispus sa incerc si noutati...oricum...daca cineva este interesat...si trebuie o anumita rasa de pasari...eu sunt dispus sa pregatesc cateva....acel numar si rasa la care se gandeste un medic veterinar.Sunt dispus sa cheltui eu banii.....medicul trebuie sa consilieze ....in plus la momentul oportun sa-si faca mana!...Sunt dispus sa ma deplasez la el.....sau....este binevenit in vizita o zi,doua.....s-o gasi de-o friptura,o cana de vin bun si chiar si onorariu daca este necesar.
da-i bataie,claponii erau delicatese la curtile boieresti acum 80-100 de ani,nisa asta de piata plina de "produse traditionale romanesti"are nevoie de o infuzie de claponi crescuti cu cereale care...fie vorba-ntre noi,calitativ sunt mai buni decat curcanii,bafta si spor la treaba!

#7
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 06.04.2013
Claponii sunt cocosi castrati si tinuti in custi stramte ca sa nu poata face miscare. Astfel, carnea li se fragezeste de numa numa.
Nu am mancat dar nu as refuza. [ http://www.sherv.net/cm/emoticons/eating/eating-drumstick.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
achile nu mai vrea să castreze cocoşi.
poate i-a ucis.

#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Claponajul este o tehnica chirurgicala de castrare a cocosilor. Nu trebuie o anumita rasa, dar bineinteles ca dupa claponaj, cel mai bine se ingrasa cocosii raselor grele, eventual mixte.
La noi in tara nu cred ca mai sunt practicieni care sa faca asa ceva, eventual didcatic la Chirurgie, la facultati. Nu mai avem ferme avicole specializate pe claponi. In alte tari se practica cresterea claponilor, ca o varianta de pasare de carne mai matura, cu carnea mai consistenta si mai savuroasa ca a broilerului, bineinteles si la alte preturi.
In RO, nici ferme de palmipede nu mai exista. Claponii sunt curiozitati exotice.

#10
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Nu i-am ucis.....Posted Image.In 6 mai imi vin de la Agroland 100 de Kabbir.Mi-au spus ca imi vor da 3 cu 1...deci vor fi minimum 25 de cocosi.In plus am acum 24 de pui care au aproape 1 luna(sunt din gaini Kabbir si cocosi Brahma...cica).....duminica imi iese un alt incubator(45 de oua....Brahma cu Brahma...cica)......asa ca material didactic va fi.Ma gandesc ca este putin mai usor cu o rasa de dimensiune mai mare....ca nu am instrumentar cu laser.....in concluzie.....vom clapona Kabbir si ce mai ramane pe aici din restul.

Edited by -achile-, 30 April 2015 - 07:35.


#11
alexandrunicolau92

alexandrunicolau92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.07.2015
buna ziua,pentru cei interesati,claponez chirurgical:)da,claponez si sa stiti ca am medic veterinar in familie,care pe bancile faucltatii a intrebat profesori care pur si simplu nu stiau despre claponi,sau il intrebau pentru ce vrea sa invete asa ceva, eu fiind inginer iar el medic,pana la urma am reusit


de ce nu se mai practica la noi?
simplu, operatia este extrem de grea,si trebuie sa ai curaj si inima,operatia fiind facuta pe viu,orice anestezie fiind interzisa,carnea fiind pentru consum,fiind un preparat de nisa

mai citeam undeva ca cineva din 6 cocosi, doar unul a reusit sa il castreze,dar sa stiti daca testiculul nu e extras intreg ,se regenereaza,unde mai pui ca trebuie facuta incizie pe ambele parti

momentan am un lot de proba carora le urmaresc evolutia in comparatie cu cei necastrati,si dupa sa ma hotarasc daca se merita o crestere industriala,

poate revin cu cateva poze pe parcursul cresterii,si informatii privind modificarile genetice

in legatura cu technica si modul de operare,discutam pentru la anul,poate pregatesc un curs daca exista interesPosted Image ori ma gandesc sa trimit cocosei gata claponati
dar asta in functie de reusita lotului de proba

#12
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Si cand te gandest ca odinioara la curtile boieresti , operatia extrem de grea o executa o tiganca cu unghia
Acum trebuie un medic si un inginer sa faca asta .

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,975
  • Înscris: 17.03.2005
modificari genetice pe parcurs? haide mai domnule inginer....

#14
alexandrunicolau92

alexandrunicolau92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.07.2015
am crezut ca macar 50%v-ati documentat despre claponi domnilor,sa va spun o poveste pe vremea boierilor tiganca baga mana prin cloaca si le strivea;)mai ales femeile de la tara cu degete lungi puteau face chestia asta,dar nu erau extrase complet,testiculele se regenereaza

si da modificari genetice,unui clapon in primul rand nu ii se mai dezvolta creasta,si pieptul este mult mai dezvoltat,iar carnea atzoasa de cocos se modifica,eu cred ca sunt totusi modificari genetice,dar nahPosted Image

si e relativ simplu de ce au loc modificari ,da nu modificari genetice,ci morfologice,deoarce testiculul elibereaza?hormoni?corect

sunt curios,cate persoane au claponat chirurgical,testicule extrase complet,si cati claponi aveti,noi avem 50 si ne-au murit 5-6 la inceput

Edited by alexandrunicolau92, 20 July 2015 - 10:24.


#15
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,975
  • Înscris: 17.03.2005
Eu doar am spus ca genetica nu are absolut nicio legatura cu castrarea, atata tot.
cat despre efectele hormonilor...n prea are legatura cu pieptul, are legatura cu agitatia, un animal castrat nu mai e aproape deloc interesat de sexul opus ci doar de mancare si se.misca mai putin, cu dispunerea grasimilor, de fapt asta ii face fragezi, miscarea mai putina si carnea impanata fin cu firisoare de grasime, cu dezvoltarea, de exemplu testosteronul grabeste inchiderea capetelor de crestere ale oaselor, adica talia va fi din acest motiv conjugat cu consumul de hrana, mai mare, samd.



#16
alexandrunicolau92

alexandrunicolau92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.07.2015
Total de acord cu tine,doar ca din ce m-am documentat reiese ca pieptul e mult mai dezvoltat la un clapon

pentru mine,ramane de vazut in toamna ,si sa revin cu informatii

Edited by alexandrunicolau92, 20 July 2015 - 12:15.


#17
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Genetic nu se modifica nimic
Fenotipic da , hormonal da
Tot de prin evul mediu se extrageau chirurgical afara si de tot testiculele - asa empiric sa facea una sau doua (se pot scoate si unilateral fara 2 incizii) taieturi cu briciul si o tanti cu unghia in care isi facea o crestatura ''agata'' testiculul si il extragea afara.
Nu starnim polemici umblam doar cu informarea.

#18
alexandrunicolau92

alexandrunicolau92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.07.2015
ce spui tu am auzit si eu,stiu ca se poate si unilateral,nu am incercat deoarece momentan nu am experienta necesara si e un risc care inca nu e justificat,bilateral mi se pare ok pentru incepatori,

extractia nu e asa simpla cum spui tu ca o tanti cu un briceag si unghia reusea,povesti am ascultat si eu de la batrani ,dar dupa ce am claponat si am incercat sa extrag cu mana de pe un cocos proaspat mort, nu e asa usor ,apuci testiculul si iese,trebuie despusa oleaca de forta,sa tragi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate