Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

rezistenta la debitmetru

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
buna ziua
am citit pe undeva ca la debitmetru daca se pune o rezistenta de 5Kohm in serie cu rezistenta debitmetrului de aer ecu simte o temperatura joasa si alimenteaza motorul cu mai multa motorina de unde reiese un cuplu mai mare al masinii...masina mea e un Audi a3 8p din 2005 2.0tdi de 140cp pe net cautand am aflat pinout de la debitmetru si se spunea ca este pe pinii 2 si 4 insa problema mea este ca la debitmetrul meu am 5 fire si pe pinii 2 si 4 am masurat 11.50Kohm...care sunt pinii cu rezistenta la debitmetrul meu?am masurat pe pinii 2 si 3 o valoare de 4.5Kohm da faza e ca...chiar daca incalzesc putin debitmetrul acea valoare nici nu creste nici nu scade si normal ar trebui sa varieze la temperatura...care sunt pinii cu rezistenta pentru debitmetrul meu?eu am scos debitmetrul de la loc si in interior este facut ca sa poti pune o rezistenta da acolo nu este nicio rezistenta variabila este doar locul...este posibil ca debitmetrul meu sa fie pregatit cu asa ceva?
multumesc

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
sigur. Audi e producator serios, stie ca trebuie sa lase un loc liber in debitmetru, ca sa poti pune o rezistenta in serie.

#3
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
ok si eu in acel loc ar trebui sai pun o rezistenta de 5k ca sa imi mareasca cuplul sau?...locul acela are ca pini 1 si 3

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Altii nu stiu ce sa mai faca sa scada consumul si tu nu stii cum sa-l maresti... Posted Image Degeaba bagi combustibil daca nu bagi si aer (oxigen)

LE: Cand e frig, de ex. iarna, ai cuplu mai mare, ai simtit tu asta?

Edited by alexx1402, 24 April 2015 - 19:55.


#5
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
da am simtito...da as vreao si pe timp de vara

aer ma gandesc ca baga  turbo destul...

#6
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 hajliparli, on 24 aprilie 2015 - 20:14, said:

da am simtito...
Sunt convins...

Daca vrei sa obtii ceva in plus ii faci remap si gata.

Cu ce vrei tu sa faci o sa obtii doar consum marit si fum mai mult.

#7
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
ok si cuplu nu creste deloc?...asta se vindea pe ebay la 100€ pe la inceput si o rezistenta valora 30bani...dece so chinuit cu ele daca nu mareste cuplu nimic?....diferenta dintre asta e ca un potentiometru de 5k ii vreo 2 lei la noi in sm iar o remapare e 300€....e ceva diferentaa...intradevar ca si diferenta de cuplu se simte da si la buzunar se simte la cum se canstiga in ro....

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
auzi, dar de un condensator nu e loc acolo, in debitmetru? poate-l pacaleste si condenseaza aerul, si creste nu numai cuplul ci si puterea.

#9
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
odata cu cuplu nu creste si puterea si e o intrebare la care se asteapta raspunsuri normale...daca nu citeam si eu si aflam ca la unii lea crescut din chestia asta cuplul cu 30nm nu ziceam nimic

#10
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Sa zicem ca o sa obtii 30Nm in plus, la ce te ajuta practic?

#11
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
in depariri?...o sa te simti mai bine cand simtica masina te baga cu un mm mai mult in scaun...etc cel putinla mine sunt valabile nu spun ca la toata lumea

#12
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Bine, succes.

#13
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
multumesc ;)

#14
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
La ce platforma tehnica este sub A3, mai mult de 300Nm sunt letali, o masina mai instalbila la banii ei nu gasesti.

Sfatul meu: las-o asa cum este si vinde-o si cumpara un hot hatch adevarat si nu un tractor ce se vrea economic. Te uiti la RS3 daca vrei tot Audi, sau la alta masina, fie un Megane RS fie o asiatica sport.

Edited by connectorxp, 24 April 2015 - 22:29.


#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Audi nu era un brand premium? Cum naiba sa "pacalesti" un ECU cu o amarata de rezistenta? Atat de incapabili au fost inginerii respectivi incat nu s-au gandit sa masoare rezistenta la "rece" si sa se "prinda" cand nu este in parametrii normali? Ce draci de tolerante folosesc?!

Edited by dexterash, 24 April 2015 - 22:36.


#16
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Sa pui, musai, rezistor de calitate, cu pelicula metalica. Sa vezi atunci depasiri in forta, le dai fum si alora cu motoare de 200+ hp. Posted Image)

Edited by wasteyard, 24 April 2015 - 22:38.


#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Imi miroase a topic a'la Cornelush si bormasina sa :)

#18
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
stie cineva pinoutul la debitmetrul de pe a3 8p?este cu 5 fire debitmetrul dar sunt folosite doar 4 al5lea nu e folosit nu duce nimic la ecu...daca are cineva o schema rog sa o posteze multumesc

la folosirea acestei rezistente sa facut si teste si de acolo sa vazut cresterea deoarece acea rezistenta sau termistor la rece are o valoare care il pune pe ecu sa i se dea motorina mai multa de unde reiese acel cuplu

daca nu stiti sa raspundeti va rog sa nu raspundeti am nevoie de raspunsuri dupa care ma pot lua nu dupa cai verzi pe pereti ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate