Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

SmS center

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nacks

nacks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.07.2007
Buna seara,

am nevoie de o platforma web din care sa pot trimite sms'uri si un "sms center - (server)" cu urmatoarele caracteristici:

1. un telefon x trimite un sms catre un "SMS center" (server linux)
2. sms'ul primit va fi forwardat automat catre n' numere de telefon aflate in baza de date
3. se va face log pentru sms'ul primit si pentru cele trimise (ora, data, numar, mesaj ...)
4. transmitere sms selectiva in functie de sex, varsta, e.t.c ...
5. trimitere mesaje programate ora / data
...

Resurse disponibile:

1. retea internet
2. server
3. stick
4. abonament nelimitat sms
5. buget

Sunt deschis si la alte variante ... ma intereseaza doar sa functioneze si sa indeplineasca cerintele de mai sus !

Multumesc.

#2
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salutari,
Am realizat eu un program pentru Windows care trimite mesaje la numerele dintr-un fisier excel. Cu testari pentru erori si reincercarea trimiterii SMS-ului de cateva ori, daca da rateu. Inregistrarea actiunilor era scrisa in consola (fiind un program de consola).

In concluzie nu e exact ce cauti, dar se poate imbunatati / porta / include optiunile dorite.  

Eu am folosit modulul GSM SIM908 conectat la un port. Daca esti interesat, contacteaza-ma.
Bafta!

Edited by pg-soare, 22 April 2015 - 12:39.


#3
nacks

nacks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpg-soare, on 22 aprilie 2015 - 12:35, said:

Salutari,
Am realizat eu un program pentru Windows care trimite mesaje la numerele dintr-un fisier excel. Cu testari pentru erori si reincercarea trimiterii SMS-ului de cateva ori, daca da rateu. Inregistrarea actiunilor era scrisa in consola (fiind un program de consola).

In concluzie nu e exact ce cauti, dar se poate imbunatati / porta / include optiunile dorite.  

Eu am folosit modulul GSM SIM908 conectat la un port. Daca esti interesat, contacteaza-ma.
Bafta!

Salut,

eu am nevoie de ceva facut in php si un server de linux pe care sa ruleze cateva scripturi. Toata chestia se va accesa printr o interfata web.

MS.

#4
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Sunt capabil sa portez in php codul. Singura cerinta/capabilitate din partea mea e sa pot folosi acest modul.

Spor

#5
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

View Postnacks, on 21 aprilie 2015 - 19:49, said:

Resurse disponibile:

1. retea internet
2. server
3. stick
4. abonament nelimitat sms
5. buget
Stick? Ce stick? Modem USB? Vrei sa il folosesti ca interfata retea mobila<->PC? Ce model? Dispune de drivere linux?
De ce PHP, de ce nu node.js?
Pentru ce are nevoie de acces la internet? Din specificatiile sumare nu rezulta ca ar avea nevoie de internet.

Ce ai tu nevoie poti realiza ca o aplicatie pentru smartphone, caz in care nu ai nevoie decat de un telefon (modest) si o cartela (+ aplicatie, bineinteles).

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
vrea sa poata administra sistemul printr-o interfata web. gestionarea bazei de date cu telefoane, filtrarile, logurile etc.
oricum, prea bine nu stie nici el ce vrea. ba forwardeaza automat sms-ul, ba filtreaza dupa sex si varsta etc.

#7
nacks

nacks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.07.2007

View Post_Smiley_, on 30 aprilie 2015 - 13:08, said:

vrea sa poata administra sistemul printr-o interfata web. gestionarea bazei de date cu telefoane, filtrarile, logurile etc.
oricum, prea bine nu stie nici el ce vrea. ba forwardeaza automat sms-ul, ba filtreaza dupa sex si varsta etc.

Este corect in mare parte ce spui tu si vin cu o completare vizavi de sms forwardat si sms trimis din platforma web:

- sms'urile trimise de pe telefon catre server sunt forwardate automat catre lista de contacte
- sms'urile trimise din platforma web pot fi transmise in functie de anumite filtre

Multumesc.

View Posttatarduka, on 30 aprilie 2015 - 12:43, said:

Stick? Ce stick? Modem USB? Vrei sa il folosesti ca interfata retea mobila<->PC? Ce model? Dispune de drivere linux?
De ce PHP, de ce nu node.js?
Pentru ce are nevoie de acces la internet? Din specificatiile sumare nu rezulta ca ar avea nevoie de internet.

Ce ai tu nevoie poti realiza ca o aplicatie pentru smartphone, caz in care nu ai nevoie decat de un telefon (modest) si o cartela (+ aplicatie, bineinteles).

Modem USB + abonament cu sms nelimitat, iar cand am spus php m am gandit ca este un limbaj destul de comun. Aplicatia web trebuie sa fie accesibila de oriunde si de aici rezulta nevoia de internet.

Edited by nacks, 04 May 2015 - 18:35.


#8
sveatoka

sveatoka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.11.2012
Buna ziua, mai este valabil anuntul cu SmsServer, eu am o astfel de aplicatie care transforma telefoun intr-un server sms, tot ce este necesar : Sistem operare android, conexiune internet.

#9
Smserver

Smserver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.07.2014
Salut, daca mai esti interesat de serviciul SMS lasa-mi un pm , am implementat asa ceva si costuri foarte reduse.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate