Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nu oricine se poate ruga direct lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
S-a umplut lumea de protestanți pentru că, în îngâmfarea lui, omul a ajuns să creadă că orice gură spurcată poate înălța rugăciuni și cereri către Dumnezeu. Iată însă ce spune Scriptura despre Moise și Aron și poporul evreu:

Exodul 4:16 El va vorbi poporului pentru tine, îţi va sluji drept gură, şi tu vei ţine pentru el locul lui Dumnezeu.

Voi auziți ce scrie aici? Că Moise ținea loc de Dumnezeu pentru Aron. Dar de ce nu direct pentru popor? Pentru că loc de Dumnezeu pentru popor ținea Aron. Deci încă de atunci Dumnezeu a stabilit ca oamenii să aducă rugăciunile înaintea preotului, iar preotul să aducă rugăciunile poporului înaintea lui Moise, Sfântul Domnului. Și acest lucru a rămas de atunci veșnic valabil, pentru că Moise era viu și s-a arătat apostolilor pe munte, la Schimbarea la față. Ceea ce înseamnă că Moise niciodată nu a încetat să mijlocească pentru evrei, până la venirea lui Hristos. Dar după venirea lui Hristos nu știu dacă Moise mai poate mijloci ceva, dar sigur Hristos este Mijlocitorul unui Legământ mai bun decât legământul lui Moise.

Deci, cine de pe pământ vrea să vorbească cu Dumnezeu, afară de cazul că poate urca direct la cer, la Tronul Măririi Sale, trebuie să vorbească cu solii Lui. Și cine sunt solii lui Dumnezeu? Iată, citiți:


Maleahi 2:7 Căci buzele preotului trebuie să păzească ştiinţa şi din gura lui se aşteaptă învăţătură, pentru că el este un sol al Domnului oştirilor.

Deci pricepeți o dată că în Împărăția lui Dumnezeu este o ordine și nu se poate ca oricine și oricând îi vine lui să dea buzna cu rugăciuni și cereri la Tronul Dumnezeirii. Da, omul obișnuit se poate adresa lui Dumnezeu doar prin intermediul preoților!

Edited by tudorel666, 21 April 2015 - 13:48.


#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Oricine se poate ruga. Dumnezeu asculta la fel rugaciunea unui preot ca si pe a ultimului pacatos, conteaza ca totul sa fie sincer.

#3
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Care e contextul de unde citezi ?
Ce zici si  de Matei 11:28 ?   Veniţi la Mine toţi cei osteniţi şi împovăraţi şi Eu vă voi odihni pe voi.

#4
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDaian95, on 21 aprilie 2015 - 13:50, said:

Oricine se poate ruga. Dumnezeu asculta la fel rugaciunea unui preot ca si pe a ultimului pacatos, conteaza ca totul sa fie sincer.

Dacă tu crezi astfel, pune-ți la încercare rugăciunea cu care te lauzi. Dar aici este vorba de ce spune Scriptura. Și scriptura spune că credinciosul de rând trebuie să ducă rugăciunea preoților, iar preoții, pentru că și ei sunt oameni păcătoși, trebuie să ducă rugăciunea mai departe sfinților și proorocilor. Și doar sfinții și proorocii pot duce rugăciunea direct la Dumnezeu! Iar dacă tu vrei să intri pe fereastră și nu pe ușă cu rugăciunea ta, treaba ta, dar pe fereastră intră hoții și când sunt prinși ajung la pușcărie.

#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
pe unde se gaseste imparatia asta? cum arata? cine a scris cartile de mai sus?

#6
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postrequest, on 21 aprilie 2015 - 13:54, said:

Care e contextul de unde citezi ?
Ce zici si  de Matei 11:28 ?   Veniţi la Mine toţi cei osteniţi şi împovăraţi şi Eu vă voi odihni pe voi.

Da, veniți la mine, dar nu pe calea pe care o vreți voi, ci pe calea indicată de Dumnezeu. Pentru că, dacă urmezi calea corectă, adică preot-sfânt-Dumnezeu, atunci orice rugăciune ajunge la Dumnezeu. Altminteri... nu!

View Postjericho, on 21 aprilie 2015 - 13:56, said:

pe unde se gaseste imparatia asta? cum arata? cine a scris cartile de mai sus?

În inima ta se găsește această împărăție. Dacă nu o găsești acolo, atunci nu o mai căuta: va veni ea la tine, când îți vei umple inima cu iubire. Fie că o vei căuta, fie că nu.

#7
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 13:58, said:






În inima ta se găsește această împărăție. Dacă nu o găsești acolo, atunci nu o mai căuta: va veni ea la tine, când îți vei umple inima cu iubire. Fie că o vei căuta, fie că nu.

aha, deci totul depinde de mine, dumnezo n-are nicio treaba... bine de stiut...

#8
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Tudorele, ce zici de citatul asta, din Sfanta Scriptura:

Faptele Apostolilor
Capitolul 10
,,1.  Iar în Cezareea era un bărbat cu numele Corneliu, sutaş, din cohorta ce se chema Italica,
2.  Cucernic şi temător de Dumnezeu, cu toată casa lui şi care făcea multe milostenii poporului şi se ruga lui Dumnezeu totdeauna.
3.  Şi a văzut în vedenie, lămurit, cam pe la ceasul al nouălea din zi, un înger al lui Dumnezeu, intrând la el şi zicându-i: Corneliu!
4.  Iar Corneliu, căutând spre el şi înfricoşându-se, a zis: Ce este, Doamne? Şi îngerul i-a zis: Rugăciunile tale şi milosteniile tale s-au suit, spre pomenire, înaintea lui Dumnezeu.,,

I-a ascultat/primit, Dumnezeu, rugaciunile/faptele de binefacere, nepreotului Corneliu sau nu?!!!

Edited by PicoDazore, 21 April 2015 - 14:08.


#9
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postjericho, on 21 aprilie 2015 - 14:00, said:

aha, deci totul depinde de mine, dumnezo n-are nicio treaba... bine de stiut...

Ba are și Dumnezeu o treabă: să despartă lumina de întuneric. Dar tu ești liber să alegi ce vrei să fii: lumină sau întuneric.

#10
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Deci sa intelegem ca e ca si la Primarie : pana ajungi la Primar, trebuie sa incepi cu portarul/femeia de servici/secretara(amanta)...etc....Tudorele, daca asa vrei tu sa aduni oile cele ratacite....cred ca vei fi dezamagit....

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
vorbe goale... adica religie... eu sunt ok cu tine... sper ca si tu sa fii ok cu mine.

#12
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 13:55, said:

Dacă tu crezi astfel, pune-ți la încercare rugăciunea cu care te lauzi. Dar aici este vorba de ce spune Scriptura. Și scriptura spune că credinciosul de rând trebuie să ducă rugăciunea preoților, iar preoții, pentru că și ei sunt oameni păcătoși, trebuie să ducă rugăciunea mai departe sfinților și proorocilor. Și doar sfinții și proorocii pot duce rugăciunea direct la Dumnezeu! Iar dacă tu vrei să intri pe fereastră și nu pe ușă cu rugăciunea ta, treaba ta, dar pe fereastră intră hoții și când sunt prinși ajung la pușcărie.
Deci de la "Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati si Eu va voi da odihna" , ajungem la : "Veniti la preoti, care vin la sfinti si prooroci, care vin la Dumnezeu si Eu le voi da sfintilor si proorocilor, care vor da mai departe preotilor, care va vor da apoi voua odihna."  Teologie a la tudorel care a mai deschis un topic doar pentru a face o singura afirmatie ... inca o nuca in perete.

Edited by kruger, 21 April 2015 - 14:05.


#13
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 13:55, said:


Dacă tu crezi astfel, pune-ți la încercare rugăciunea cu care te lauzi. Dar aici este vorba de ce spune Scriptura. Și scriptura spune că credinciosul de rând trebuie să ducă rugăciunea preoților, iar preoții, pentru că și ei sunt oameni păcătoși, trebuie să ducă rugăciunea mai departe sfinților și proorocilor. Și doar sfinții și proorocii pot duce rugăciunea direct la Dumnezeu! Iar dacă tu vrei să intri pe fereastră și nu pe ușă cu rugăciunea ta, treaba ta, dar pe fereastră intră hoții și când sunt prinși ajung la pușcărie.

Sa plecam de la premisa ca ai dreptate. Dar din punctul tau de vedere orice preot e poate intermedia relatia dintre credincios si Divinitate?

#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Tudorele frate , deja îl scoţi mincinos pe Isus Hristos , că în alt topic l-ai făcut pe Satan nevinovat .  Ce crezi că vrea să spună Hristos în parabola fariseului şi vameşului ?

#15
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPicoDazore, on 21 aprilie 2015 - 14:03, said:

Tudorele, ce zici de citatul asta, din Sfanta Scriptura:

Faptele Apostolilor
Capitolul 10
,,1.  Iar în Cezareea era un bărbat cu numele Corneliu, sutaş, din cohorta ce se chema Italica,
2.  Cucernic şi temător de Dumnezeu, cu toată casa lui şi care făcea multe milostenii poporului şi se ruga lui Dumnezeu totdeauna.
3.  Şi a văzut în vedenie, lămurit, cam pe la ceasul al nouălea din zi, un înger al lui Dumnezeu, intrând la el şi zicându-i: Corneliu!
4.  Iar Corneliu, căutând spre el şi înfricoşându-se, a zis: Ce este, Doamne? Şi îngerul i-a zis: Rugăciunile tale şi milosteniile tale s-au suit, spre pomenire, înaintea lui Dumnezeu.,,

Ia ascultat/primit, Dumnezeu, rugaciunile/faptele de binefacere, nepreotului Corneliu sau nu?!!!

Cred că nu ai citit cu atenție tot ce am spus eu: credinciosul de rând duce rugăciunea preotului, iar preotul nici el nu poate duce rugăciunea direct la Dumnezeu, prin mandatul lui de preot, ci o duce sfinților și doar sfinții pot duce rugăciunea lui Dumnezeu. Este de la sine înțeles că un sfânt, adică un om neprihănit, poate duce direct la Dumnezeu rugăciunea lui. Ba chiar poate mijloci și pentru alții, Dar nu pentru oricine, pentru că este scris ”dar tu să nu mijlocești pentru ei”. Pe câtă vreme preotul, atunci când se urmează procedura arătată de Dumnezeu credincios-preot-sfânt-Dumnezeu, poate mijloci pentru rugăciunea oricui și pentru orice rugăciune făcută cu credință.

View Postianos76, on 21 aprilie 2015 - 14:04, said:

Deci sa intelegem ca e ca si la Primarie : pana ajungi la Primar, trebuie sa incepi cu portarul/femeia de servici/secretara(amanta)...etc....Tudorele, daca asa vrei tu sa aduni oile cele ratacite....cred ca vei fi dezamagit....

De fapt, ca să faci corect paralela: ajungi la secretar (preot), care duce cererea la primar (sfânt), care duce cererea la președintele țării (Dumnezeu). Ei, ce părere ai, dacă toate cererile noastre lumești ar ajunge așa repede la președintele țării, așa că ar fi minunat?

View Postjericho, on 21 aprilie 2015 - 14:05, said:

vorbe goale... adica religie... eu sunt ok cu tine... sper ca si tu sa fii ok cu mine.

Zis-am și eu ca tine. Deja mă clătinam spre Dumnezeu când ziceam așa...

#16
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Iar unde spune ca "este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos, care S-a dat pe Sine însuşi ca preţ de răscumpărare pentru toţi;" , probabil s-a uitat sa se specifice ca mai sunt niste multe mii de preoti si alte mii de sfinti si prooroci intre om si Dumnezeu.
Si uite asa, sinod cu sinod, s-a pus cap la cap o religie noua, "conforma" cu Scriptura (in sensul ca ii recunoaste ... prezenta), dar in care fiecare barbos dicteaza cum ii taie lui capu'. Iar cand sunt intrebati, spun ca ei pastreaza invataturile apostolice. Cum asa? Ete asa...

Edited by kruger, 21 April 2015 - 14:14.


#17
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 21 aprilie 2015 - 14:05, said:

Deci de la "Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati si Eu va voi da odihna" , ajungem la : "Veniti la preoti, care vin la sfinti si prooroci, care vin la Dumnezeu si Eu le voi da sfintilor si proorocilor, care vor da mai departe preotilor, care va vor da apoi voua odihna."  Teologie a la tudorel care a mai deschis un topic doar pentru a face o singura afirmatie ... inca o nuca in perete.

Folosește cu încredere Scriptura, krugere. Și atunci ai vedea că ce am spus eu, nu exclude ce ai spus tu. Și am mai spus deja: Dumnezeu nu oprește nici un ostenit și împovărat să ajungă la El, cu condiția să ajungă pe ușă, nu să încerce să intre pe fereastră.

#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Secretarul cere bani ca sa duca cererea mai departe...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate