Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DDR3 1,65V + DDr3 1,5V

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Rassilon

Rassilon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.12.2013
Buna ziua, am si eu urmatoarea situatie:
De curand mi-am achizitionat o placuta Kingston HyperX Genesis 4GB DDR3 care ruleaza la voltaj de 1,65.
Mai am o placuta de 4GB DDR3 de la Corsair Vengeance care ruleaza la voltaj de 1,5V
Din specificatii,cele 2 placute ruleaza la aceeasi frecventa,la aceeasi latenta, DIMM, chip-uri blablabla.
Placa de baza este Asus M5A97 EVO R2.0 .
Intrebarea este urmatoarea: Daca le pun pe amandoua pe placa de baza(nu conteaza daca lucreaza in dual-channel sau nu) afecteaza cu ceva faptul ca sunt de voltaj diferit? Stiu ca pot sa le scad voltajul ca sa ruleze ambele la fel,dar sunt curios daca afecteaza cu ceva.

Edited by Rassilon, 21 April 2015 - 12:59.


#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Rassilon, on 21 aprilie 2015 - 12:59, said:

Daca le pun pe amandoua pe placa de baza (nu conteaza daca lucreaza in dual-channel sau nu) afecteaza cu ceva faptul ca sunt de voltaj diferit?
Nu !

Chipset-ul placii de baza va scadea automat voltajul mai mare al memoriei Ram la voltajul mai mic;
asta daca nu o faci tu manual din UEFI.

#3
Rassilon

Rassilon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.12.2013
Pai asta am vrut sa zic,stiu ca scade la cel mai mic si pot si manual sa scad eu,doar ca eram curios daca afecteaza intr-un fel faptul ca standard sunt de voltaj diferit.
Multumesc frumos pentru raspuns!

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

Quote

ca eram curios daca afecteaza intr-un fel faptul ca standard sunt de voltaj diferit.
Nu, nu afecteaza cu nimic asta.
Doar ca memoria Ram cu voltajul mai mare nu va rula la capacitatea ei maxima, 1,65 v Posted Image

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 Rassilon, on 21 aprilie 2015 - 13:19, said:

Pai asta am vrut sa zic,stiu ca scade la cel mai mic si pot si manual sa scad eu,doar ca eram curios daca afecteaza intr-un fel faptul ca standard sunt de voltaj diferit.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Ruleaza si vezi daca e stabil. Al meu de ex nu e stabil daca nu am macar 1.62V in ele indiferent de timing, tot un HyperX dar rosu. Placa de baza nu cred ca poate seta tensiuni diferite pe sloturi diferite, ai o setare si cu aia mergi, daca nu e stabil faci putin overclock la placa de 1.5 si gata. Nu moare decat daca-i dai peste 1.7V.

Edited by andreic, 21 April 2015 - 14:10.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde si de placa de baza.

Voltajul standard e 1,65V.
Cel de 1,5 v e mai nou aparut si multe placi de baza ceva mai vechi nu pot lucra cu el.

Posibil ca atunci cand sunt combinate, palca de baza sa nu stie ce sa faca.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dd3 a aparut inca din 2007 cu tensiuni incepand de la 1,35V pana la  1,65V, cea din urma este pt acel XMP, pt a putea livra surplusul de putere pe care il au aceste placute. mai exact pt OC

deci eiffel, ai incurcat putin informatiile. chiar si placile pe 775 lucreaza cu 1,5V.

din cunostintele mele, o setare a bios-ului pe auto in privinta tensiunilor la memoria ram, va da posibilitatea livrarii tensiunii necesare pt a putea functiona corect si fara erori. insa aici intervine si memoria in sine, daca a fost conceputa sa lucreze cu 1,5V.

la placa mea de baza, memoriile merg la 1,5V, insa daca eu consider necesar, pot activa acel XPM si automat va creste tensiunea la 1,65V. dar asta pt ca permit si placutele. de mentionat ca placa mea de baza este pt OC (Z77)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate