Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Keyboard Shortcuts vs Mouse Clicking - fost "Scurtaturile de la tastatura"

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

Poll: Keyboard Shortcuts vs Mouse Clicking (11 member(s) have cast votes)

Ce preferati ?

  1. Keyboard Shortcuts (8 votes [72.73%])

    Percentage of vote: 72.73%

  2. Mouse Clicking (3 votes [27.27%])

    Percentage of vote: 27.27%

Vote Guests cannot vote

#1
Nasti32

Nasti32

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.04.2015
Multi dintre utilizatorii de Windows, se impart in utilizatori pro si contra scurtaturilor de la tastatura, unii spun ca sunt pentru viteza, altii cred ca click-ul este mai rapid.

Pareri? Posted Image

Edited by eiffel, 21 April 2015 - 14:39.
Adaugat Chestionar !


#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Clickul e mai rapid, dar pana duci cursorul la butonul pe care vrei sa faci click poti apasa de doua ori combinatia de taste care face acelasi lucru.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Pro scurtaturi.
Pana gasesti meniul unde sa dai click...

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Exista situatii in care click-ul de mouse nu poate substitui scurtaturile din tastatura. Exemple aici: http://forum.softped...e-in-windows-8/

Exista si situatii in care un click sau o serie de click-uri poate inlocui anumite combinatii de taste, dar nu este intotdeauna click-ul mai rapid.
De exemplu, uneori este mai rapid sa selectezi un cuvant cu ajutorul tastaturii: Shift + sageti (stanga/ dreapta/ sus/ jos), Shift + Ctrl + sageata stanga/ dreapta, Shift + Home/ End, Shift + Ctrl + Home/ End, Ctrl + A etc. si sa faci un text bold cu Ctrl + B, italic cu Ctrl + I, Underline cu Ctrl + U etc.

Mesaj moderator: Am mutat topicul de la "Tips & Tricks" la "Generalitati" si l-am redenumit in "Scurtaturi de tastatura vs clicarea mausului" in traducere (Ah, ce nu pot sa sufar acest verb: a clica sau "clicai"!).
Personal prefer sa imi tocesc degetele pe tastatura decat sa clicaiesc soarecele.

Edited by _-_, 21 April 2015 - 12:57.


#5
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Scurtaturile, categoric! Acum mai trebuie si sa stii acele scurtaturi, ca altfel... Posted Image

#6
Nasti32

Nasti32

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.04.2015
Trebuie sa te obisnuiesti si cu ele, ca altfel tot click-ul o sa ti se para mai rapid

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu o vreme dupa ce mi-am instalat Windows 3.0 pe un IBM PC XT 8086 cu MS-DOS 5.0 nu am utilizat un mouse. Foloseam Windows exclusiv utilizand tastaura. Acest antrenament mi-a fost ulterior util, deorece majoritatea scurtaturilor de taste s-au pastrat si in versiunile mai noi de Windows. De asemenea, multe combinatii de taste care se regaseau in editoarele edlin, editorul DOS, Word Star, Word Perfect, Turbo C, Quick C, Borland C++ etc. s-au pastrat si in multe aplicatii moderne. Unele dintre ele le regasim inclusiv in Linux si chiar in OS X (daca ignoram faptul ca tasta Ctrl este substituita in general prin tasta Command la diverse combinatii de taste).

#8
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Pro scurtaturilor!!

#9
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
Când pe vremuri ajutam clientii la diverse (mail, print, copy, select etc.) toți aveau mâna lipită de șoarece. Mai rapid si precis rezolvam cu tastele. Pro tastatură.

#10
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
avand in vedere ca am inceput sa descopar lumea IT pe vremea cand nu exista "click-ul" sunt si voi fi intotdeauna adeptul scurtaturilor.
Insa uneori fara click e mai greu sa faci anumite lucruri.

M-am obisnuit sa folosesc o combinatie intre scurtaturi + mouse.

#11
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005
Şi eu încerc să folosesc la minim şoarecele şi reuşesc! Mai ales că una dintre ocupaţiile mele de bază e tehnoredactarea şi trebuie să stau mult cu deştele pe taste!
Cu ani în urmă, pe la sfârşitul anilor '90, am lucrat la o firmă care avea un singur calculator destul de obosit şi ăla. Windows 95, Office 95 sau 98 şi şoarec pauză! Bani de şoarec ioc, şoareci pe piaţă puţini şi scumpi... Să mă fi văzut nene lucrând aproape 6 luni fără şoarec în windows şi mai ales în Excel! Învăţasem pe de rost aproape toate scurtăturile, nici nu-mi închipuiam că se pot face atât de multe lucruri fără mouse! Când am primit în final un mouse, mă uitam speriat la el că nu ştiam ce e! Posted Image  Şi aşa am rămas cu sechele...

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Am adaugat chestionar.
E mai simplu asa.

Si am votat - prefer mouse-ul ptr ca in general nu folosesc tastatura - doar cand am ceva de scris. In rest sta sub birou.

#13
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Prefer tastatura.Atunci cand scriu mi-e mai usor sa lasnez comanda pe care o doresc printr-un shortcut decat sa apas click pe un buton pe care trebuie sa-l caut printre alte butoane. :)

#14
Nasti32

Nasti32

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.04.2015

View Postshogun1, on 21 aprilie 2015 - 12:58, said:

Scurtaturile, categoric! Acum mai trebuie si sa stii acele scurtaturi, ca altfel... Posted Image

Un link catre toate scurtaturile posibile? Posted Image

Edited by Nasti32, 21 April 2015 - 16:09.


#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu cred ca exista asa ceva. Dar se gasesc liste de keyboard shortcuts pentru fiecare versiune de Windows, pentru fiecare versiune de Microsoft Office, pentru diverse aplicatii preinstalate in fiecare versiune de Windows, pentru aplicatii 3rd party...
Pe forum exista un subiect despre Combinatii de taste in Windows 8 la subiecte marcate cu IMPORTANT.

#16
Nasti32

Nasti32

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.04.2015
Am gasit eu un articol interesant, cu toate combinatiile de taste enumerate frumos + multe alte chestii si nu numai pt windows 8, dar nu pot pune link :(

#17
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Pune Windows 7 atunci. Posted Image

#18
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005
În general, dacă accesezi sistemul de ajutor al sistemului (F1 când eşti pe desktop) şi bagi la căutare "shortcuts", ai acces la liste întregi de astfel de scurtături pentru windows. E valabil şi pentru diversele aplicaţii office.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate