Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare boxe 2.0 pentru PC

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Am nevoie de niste boxe pentru PC. Puterea nu e deloc importanta, daca vreau sa ascult muzica tare, ascult la casti. As vrea insa ceva cat de cat ok ca si calitate audio, care sa nu ocupe foarte mult spatiu pe birou. Mi-ar place sa aiba un design simplu, clasic, eventual negre. Prefer ceva stereo 2.0, dar m-as putea descurca si cu un sistem 2.1. Ca si buget, ideal ar fi sa gasesc ceva sub 200 RON, dar pot dubla suma daca se justifica.

Edited by andrei_0, 21 April 2015 - 15:29.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 andrei_0, on 21 aprilie 2015 - 12:00, said:

Prefer ceva stereo, dar m-as putea descurca si cu un sistem 2.1.
Tot stereo e si ala atat ca are LFE in plus (sub). Sunt multe variante, in jur de 100 lei poti gasi. Eu am luat sa pus si la un tv lcd mai mic ca are difuzoare praf.

Edited by andreic, 21 April 2015 - 12:14.


#3
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
andrei_0, uita-te cu incredere dupa Microlab B77 sau Edifier 1280T, ambele sunt mai mult decat Ok. Cam depasesc un pic bugetul initial, dar daca zici ca te mai poti "intinde" e ok, nu cred ca vei gasi alternative mai bune.
Daca totusi tii si la niscaiva basi care sa te duca cu gandul la subwoofer, atunci uita-te la Edifier M3200.

Intr-un buget de vreo 300 lei astea-s sistemele pe care eu le iau in seama...

Edited by Protopopeus, 21 April 2015 - 12:30.


#4
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Genius SP-HF1201A

Eu folosesc asa ceva pentru calculator. Sunt destul de bune, nu geniale, dar cred ca poti sa le gasesti sub 150 lei. Eu sunt multumit.

LE: Am dat o cautare si nu par sa fie pe nicaieri in stoc, deci s-ar putea sa nu gasesti...

Edited by mihaicsm, 21 April 2015 - 13:10.


#5
bullex

bullex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.05.2013
Eu iti recomand Logitech Z323, se aud super bine si nu costa mult-> http://www.price.ro/...id=239507&asc=1

Edited by bullex, 21 April 2015 - 13:41.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Si mici si sub 200 de lei cam greu si cu calitatea audio...
La banii astia toate sunt boxe de plastic care suna un pic cam spart.

#7
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Nu-i asa, Genius SP-HF1201A sint chiar decente.

#8
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 eiffel, on 21 aprilie 2015 - 14:21, said:

Si mici si sub 200 de lei cam greu si cu calitatea audio...
La banii astia toate sunt boxe de plastic care suna un pic cam spart.
Cam asa stiu si eu, si tocmai de aceea am deschis topicul asta, in speranta ca cineva poate sa imi recomande o pereche de boxe decente, care sa nu sune spart Posted Image . Nu am pretentii de cine stie ce auditii muzicale la ele, am deja niste casti bunicele la care pot sa ascult muzica daca vreau. Bugetul de 200 de RON nu-i batut in cuie, am zis deja ca pot sa ii si dublez daca se justifica. Edifier 1280T sunt putin cam mari pentru ce am eu nevoie, dar s-ar putea sa merite sa fac un pic de ordine pe birou ca sa imi incapa Posted Image

L.E.: problema e ca nu le gasesc nicaieri pe stoc, asa ca astept si alte sugestii

Edited by andrei_0, 21 April 2015 - 16:16.


#9
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Mai mici decat acele modele de la Microlab si Edifier eu unul nu te sfatuiesc sa cumperi fiindca ajungi la vorba lui eiffel, adica incinta "devine" din plastic, difuzoarele se transforma in niste fullrange-uri de cativa cm diametru, in loc de 2 cai (mid-woofer de 10cm + tweeter, cum au atat B77 cat si 1280T) si, per ansamblu, scade dramatic si calitatea si plaja de frecvente acoperita.
Tot raul spre bine, daca nu gasesti pe stoc nicaieri, mai astepti si-ntre timp incerci sa si asculti, cat de mult poti, diferite modele din gama de pret propusa.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Am cautat si eu acum vreun an jumate.
Pana la urma am luat asa ceva - http://www.bose.com/...nitor/index.jsp

Dar depaseste bugetul tau cu foarte mult. Eu le-am luat la reducere si tot au fost exorbitante. Mai mult de moft.

Dar sunt foarte mici si suna ca si cum ai avea si subwoofer.

#11
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pfiuu, scumpe rau chestiile alea, cel putin la noi in Romanica. Practic au acelasi pret ca si Companion 3, sau, strict ca si competitori, exista Audioengine A2+, care au si DAC inclus sau Focal XS Book, care au DAC si Bluetooth apX plus ca ofera mai mult sunet, nu doar mai bun si mai corect si ambele variante sunt mai ieftine.
Asa, tot din gama stylish exista Edifier Luna Eclipse, care ofera mult mai mult sunet decat lasa sa se creada la prima vedere si mai includ si Bluetooth.

Edited by Protopopeus, 21 April 2015 - 17:48.


#12
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Bose in general sunt mediocre si cu sunet specific care pe mine unul nu ma coafeaza deloc iar cand la toate astea se aduna un pret nejustificat de mare pentru niste sateliti cat pumnul care se vor a fi si full range te doare capul.
Acum fiecare face ce vrea cu banii;asta e cam Apple vs. restu si cu asta cred ca am spus tot.
PS: Fugi cat poti de tare de incinte mici si usoare(mai ales plastic) cu, consum infim de la retea(daca sunt active) daca vrei ceva sunet decent.
Nu pot sa ii inteleg niciodata pe astia care cumpara scule dupa dimensiune si design.
Chiar nu e loc in camera aia sa convetuiasca si 2 boxe decente eventual cu amp separat?
200 lei e nimic. De banii aia nu iei nici o pereche de casti decente.
Pe la 5-600 lei mai aveai sansa sa iei ceva SH.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pe o sursa buna, Bose-urile alea suna chiar foarte bine - nici nu realizezi ca au difuzor de 5 cm.
Dar nu sunt in gama Audiofila - doar niste boxe de PC care suna al naibii de bine comparativ cu alte boxe de PC de dimensiuni similare sau chiar mai mari.

Intr-adevar, pretul e cam extraterestru pentru ce ofera. La noi e cam cu 300 lei peste ce e afara.
Eu am prins o oferta la care ieseam mai ieftin decat afara, dar asa cum am zis a fost un moft. Unul scump.

#14
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 geo123, on 21 aprilie 2015 - 18:20, said:

Nu pot sa ii inteleg niciodata pe astia care cumpara scule dupa dimensiune si design.
Avand in vedere ca "sculele" astea nu sunt ceva de care sa depinda existenta ta si ca sunt pana la urma un moft pe care ti-l satisfaci, atunci de ce sa nu fie asa cum vrei tu? Fiecare are alt set de criterii care il fac sa fie multumit de achizitia facuta. Unii vor sa se auda bestial, altii sa arate bestial si sa se potriveasca cu mobila, unii vor sa fie cat mai ieftine, altii de firma. Fiecare cauta un compromis care sa-l satisfaca.

 geo123, on 21 aprilie 2015 - 18:20, said:

Chiar nu e loc in camera aia sa convetuiasca si 2 boxe decente eventual cu amp separat?
200 lei e nimic. De banii aia nu iei nici o pereche de casti decente.
Pe la 5-600 lei mai aveai sansa sa iei ceva SH.
Ba da, e loc, dar consider ca nu are rost sa ma complic cu amp si boxe de podea intr-o camera unde mi-am amenajat un birou de lucru si unde din cand in cand fiul meu se uita la cantecele pentru copii pe youtube. Boxele le iau mai mult pentru el, nu pentru mine. Avand in vedere calitatea youtube, un amp si niste boxe de dimensiuni mari doar m-ar incurca. In plus, eu nu prea ascult muzica in timp ce lucrez si daca totusi o fac, ascult la casti. Cand o sa decid ca-i momentul sa-mi iau boxe in living iti trimit PM si continuam discutia cu amp-ul si boxele de podea, cu tot cu alt buget Posted Image

Edited by andrei_0, 22 April 2015 - 12:34.


#15
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
andrei_0, sugestii mai bune decat cele 3 propuse de mine n-are rost sa mai cauti intr-un buget de cateva sute de lei, fiindca nu vei gasi...

Eu unul as alege Edifier-ul R1280T, care-ti indeplineste atat conditiile de-a fi stereo si cu design oarecum clasic (au finisaj de lemn din belsug, precum orice boxe de raft autentice), au control separat de bas si treble, au telecomanda fara fir, au port bas-reflex frontal, ceea ce le face mai tolerante la asezarea in apropierea peretilor (poate vrei sa le pui aproape de peretele din spate), arata bine cu masca frontala asezata si au o calitate audio mai mult decat Ok pentru bugetul alocat. Mai mult de-atat, nu cred ca poti obtine in acesti bani. Merita inclusiv o placa de sunet separata, daca nu cumva ai deja una decenta, tinand cont ca ai zis ceva cum ca pentru calitate ai casti.
Tot ce-ar mai ramane este sa intre in stocuri...

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
+1 pentru acel Edifier.Suna mai mult decat bine in acei bani dar este la mare distanta fata de amp dedicat + boxe de raft fie ele si cele mai entry MMS 102.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate