Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Problema fulie alternator Logan

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Pentru cei care se pricep la mecanica, am si eu nevoie de cateva sfaturi.
Detin un Logan 1.4 berlina si acu 1 luna am fost in serviceul Meridian pentru schimb curea distributie si kit accesorii.
Toate bune si frumoase pana duminica cand mi-a sarit cureaua de pe alternator si mi-a picat servo iar bateria nu se mai incarca.
Am fost la ei si au gasit problema ca fiind fulia de pe alternator care s-a blocat (sper ca am inteles corect).

Acum nu stiu ce sa cred ca e prea mare concidenta si banuiesc ca au facut ei ceva pe acolo de a cauzat asta.

Intrebarea mea este urmatoarea: in momentul in care ei schimba cureaua de distrib+kit accesorii, ei se ating de alternator sau de fulie?

Multumesc!

Edited by cristian0007, 21 April 2015 - 11:50.


#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"kit accesorii, ei se ating de alternator sau de fulie?"
Cureau vine montata pe fulie- deci da , se ating , problema devine spinoasa daca tensioneaza prea tare cureau .
E problema veche la fuliile de alternator , exista o bucse de cauciuc ce preaia socul la decelerare sau oprire motor sa nu o ia invers . acea bucse se duce si produce fulaj in fulie sau se blocheaza . remedierea este inlocuirea fuliei de benzinar cu fulie de diesel cu cliket 6 caneluri , gasesti de origine pe Dacia shop sau forumul monomarca .http://www.daciashop.ro/mecanica/transmisie/fulie-alternator asta e cea cu cliket de diesel - scapi de dureri de cap , trebuia sa o schimbe de la "0" km pentru ca stiau de problema la fel cum stiau si de semeringul de la distributie ca arunca ulei dar se bazau ca omul nu se uita si merge si asa...

Edited by xilo, 21 April 2015 - 12:08.


#3
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Si eu am avut aceeasi problema la Logan. Am schimbat distributia cu accesorii si a doua zi dimineata m-am trezit cu un clanc si s-a aprins martorul de baterie in bord. Am oprit, m-am uitat si era sarita cureaua de accesorii.
Cum eram in mijlocul campului am mers acasa ( vreo 7-8km), am desfacut capota, am gasit cureaua sarita si fulia alternatorului facuta varza ( cu tot cu alternator). AM luat de la dezmembrari unul sh ( la vreo 100 de lei) si nu m-a durut capul. A dus-o mult si bine asa.

Fulia trebuie verificata periodic ( 60k-120k km) pentru a fii sigur ca este ok. Raspunsul la intrebarea ta e: da se ating de alternator si de fulie pentru ca pe ea (pe fulie) vine cureaua.
Sa verifice mecanicul daca se mai poate folosi alternatorul in siguranta si ii pui alta fulie.

#4
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009

 cristian0007, on 21 aprilie 2015 - 11:31, said:

Pentru cei care se pricep la mecanica, am si eu nevoie de cateva sfaturi.
Detin un Logan 1.4 berlina si acu 1 luna am fost in serviceul Meridian pentru schimb curea distributie si kit accesorii.
Toate bune si frumoase pana duminica cand mi-a sarit cureaua de pe alternator si mi-a picat servo iar bateria nu se mai incarca.
Am fost la ei si au gasit problema ca fiind fulia de pe alternator care s-a blocat (sper ca am inteles corect).

Acum nu stiu ce sa cred ca e prea mare concidenta si banuiesc ca au facut ei ceva pe acolo de a cauzat asta.

Intrebarea mea este urmatoarea: in momentul in care ei schimba cureaua de distrib+kit accesorii, ei se ating de alternator sau de fulie?

Multumesc!

De asta e bine sa stai langa ei sa vezi ce anume lucreaza acolo, ca altfel.....nu e prea bine.

#5
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Multumesc pentru sfaturi.
Intr-un final se pare ca mi-au schimbat ei kitul de accesorii pe langa fulia pe care o platesc eu.

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"fulia pe care o platesc eu"
Sper ca ai cumparat cu cliket ? tip dci.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate