Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Voi va dati singuri salarii si pensii din banii altora?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

Poll: Voi va dati singuri salarii si pensii din banii altora? (43 member(s) have cast votes)

Voi va dati singuri salarii si pensii din banii altora?

  1. DA (8 votes [18.60%] - View)

    Percentage of vote: 18.60%

  2. NU (35 votes [81.40%] - View)

    Percentage of vote: 81.40%

Este un stat de drept statul in care iti poti da singur salariu si/sau pensie din banii altora?

  1. DA (9 votes [20.93%] - View)

    Percentage of vote: 20.93%

  2. NU (33 votes [76.74%] - View)

    Percentage of vote: 76.74%

  3. Nu stiu (1 votes [2.33%] - View)

    Percentage of vote: 2.33%

Vote Guests cannot vote

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Poate e un fenomen larg raspandit, si eu doar am avut ghinionul de a nu vedea multe exemple (nici unul) in jurul meu.

Sunt curios cum stau coforumistii nostri la acest capitol.

Edited by OriginalCopy, 21 April 2015 - 07:37.


#2
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 OriginalCopy, on 21 aprilie 2015 - 07:35, said:

Poate e un fenomen larg raspandit, si eu doar am avut ghinionul de a nu vedea multe exemple (nici unul) in jurul meu.

Sunt curios cum stau coforumistii nostri la acest capitol.

Am inteles, ca Romania e tara tuturor posibilitatilor. Evident, negative.

#3
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Maestre stiu unde bati  si ai dreptate . Personal nu imi  dau singur pensie si salariu,  se ocupa altii de asta  si consider ca e o mare marlanie ce se intampla in parlamentul ala unde nu au doamnele bani de coafor .

Edited by gingisKHAN2015, 21 April 2015 - 07:51.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Am votat insa nu cred ca era necesara si prima intrebare. Sau nu inteleg de ce a fost pusa, daca imi explica Original Copy retrag ce am zis :)
As fi formulat-o altfel: Voi v-ati da salarii si pensii din banii altora? Chiar as fi fost curioasa daca exista argumente pentru tendinta de a obtine maximum de beneficii personale din cariera politica, pentru ca toti cei care ajung acolo spun ca au / au avut in minte si suflet doar propasirea neamului.

#5
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
salarii nu, pensii da.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 althea, on 21 aprilie 2015 - 08:10, said:

Am votat insa nu cred ca era necesara si prima intrebare. Sau nu inteleg de ce a fost pusa, daca imi explica Original Copy retrag ce am zis :)
As fi formulat-o altfel: Voi v-ati da salarii si pensii din banii altora? Chiar as fi fost curioasa daca exista argumente pentru tendinta de a obtine maximum de beneficii personale din cariera politica, pentru ca toti cei care ajung acolo spun ca au / au avut in minte si suflet doar propasirea neamului.
Românii excelează la ipoteze și teorii.

Vorbim prea puțin despre practică și realitate.

D-aia.

 tablagiu_xxx, on 21 aprilie 2015 - 08:12, said:

salarii nu, pensii da.
E un mit, statul nu pune la pușculiță banii pe care îi dai tu pentru pensie. N-ai văzut că an de an se trage o felie din tortul bugetar pentru pensii? Ei bine, banii ăia de pensii vin de la oamenii care vor munci în acel an. La cât s-a depreciat leul, pensionarii ar avea pensie acum de 30  RON.

Iar pensia aia nu ți-o stabilești tu.

#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Întrebările din chestionar nu sunt inspirate.
Eu spre exemplu, deși am zero legături cu banul public, îmi plătesc mie leafa din banii altora, atât de mult cât pot.

Nivelul de salarizare în zona publică ar trebui fixat prin Constituție, raportat la un indice flexibil, cum ar fi PIB pe cap de locuitor.
Crește PIB, cresc lefurile.
Scade PIB, scad lefurile celor din zona publică.

Este și o modalitate de a-i face cointeresați pe bugetofagi de mersul economiei.
Dat find că ei se bucură de o zonă de monopol absolut, lipsa concurenței în munca bugetofagilor fiind absolut zero, clar lucru că dpdv al justeței, lefurile lor trebuiesc să fie mult mai mici decât a celor din economia reală.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 paradigmatic, on 21 aprilie 2015 - 08:27, said:

ĂŽntrebările din chestionar nu sunt inspirate.
Eu spre exemplu, deși am zero legături cu banul public, Ă®mi plătesc mie leafa din banii altora, atât de mult cât pot.
Atunci când vinzi ceva produs de tine, banii ăia devin ai tăi.

Nu furi banii, nu?

 paradigmatic, on 21 aprilie 2015 - 08:27, said:


Nivelul de salarizare Ă®n zona publică ar trebui fixat prin Constituție, raportat la un indice flexibil, cum ar fi PIB pe cap de locuitor.
Crește PIB, cresc lefurile.
Scade PIB, scad lefurile celor din zona publică.

Este și o modalitate de a-i face cointeresați pe bugetofagi de mersul economiei.
Dat find că ei se bucură de o zonă de monopol absolut, lipsa concurenței Ă®n munca bugetofagilor fiind absolut zero, clar lucru că dpdv al justeței, lefurile lor trebuiesc să fie mult mai mici decât a celor din economia reală.
De acord.

Edited by OriginalCopy, 21 April 2015 - 08:33.


#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Trebuie neapãrat scoasr troacele din parlament.
Cum ajunge omu cinstit acolo...începe sã grohãie...nu mai știe ce voteazã...
AFARÃ TROACELE!!!!

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 OriginalCopy, on 21 aprilie 2015 - 08:32, said:

Atunci când vinzi ceva produs de tine, banii ăia devin ai tăi.

Nu furi banii, nu?
Un frizer are o frizerie în piață.
Este singur, frizeria e a lui.
Își dă lui salariu în funcție de cât câștigă, unde câștigul reprezintă aprecierea clientelei pt. munca lui.
Normal că nu fură bani.
Îi câștigă onest, îi primește în schimbul muncii lui.

Este absolut hoțesc să fii bugetofag și să ai puterea să-ți stabilești cuantumul leafei, știind că acei bani sunt obținuți prin modalități coercitive, din taxe și impozite, sub amenințarea distrugerii proprietății private sau chiar a libertății personale.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 OriginalCopy, on 21 aprilie 2015 - 08:25, said:

Românii excelează la ipoteze și teorii.
Vorbim prea puțin despre practică și realitate.
D-aia.
Deci intrebarea e pur si simplu daca ne dam (singuri, da' n-o sa ne luam acum de pleonasme) salarii si pensii din banii altora? Deci e test de inteligenta, daca pricepem de unde ne vin banii? Ca daca asta e o sa rog moderatorii de aici sa imi stearga mesajele, esti prea subtil pentru mine.

Edited by althea, 21 April 2015 - 08:38.


#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 OriginalCopy, on 21 aprilie 2015 - 07:35, said:

Poate e un fenomen larg raspandit, si eu doar am avut ghinionul de a nu vedea multe exemple (nici unul) in jurul meu.

Sunt curios cum stau coforumistii nostri la acest capitol.

Cat timp dreptul lor este mai mare decat dreptul altora nu putem vorbi de stat de drept.

Daca ai acces la butoanele unui sistem defect si faci o chestie din asta, poti da vina pe sistem - ca doar e defect.
La final, lumea oricum sta acasa la TV ... ca doar au votat si altii vegheaza pentru bunastarea lor.

#13
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006
daaaaaa
daaaaaa
basescu e de vina!

#14
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 OriginalCopy, on 21 aprilie 2015 - 08:25, said:

E un mit, statul nu pune la pușculiță banii pe care îi dai tu pentru pensie. N-ai văzut că an de an se trage o felie din tortul bugetar pentru pensii? Ei bine, banii ăia de pensii vin de la oamenii care vor munci în acel an. La cât s-a depreciat leul, pensionarii ar avea pensie acum de 30  RON.
Iar pensia aia nu ți-o stabilești tu.

eu as face pensiile egale, diferenta facandu-se doar in functie de nr de ani munciti.

cat despre intrebarea initiala e cam stupida si nu mi-am dat seama la ce se refera: doar la parlamentarii sau la bugetari sau la departamentele suport ? ca singurii care produc bani sunt cei care vand sau presteaz aserviciile, restul sunt in departamente suport, de care e nevoie oricum.

banii altora ce inseamna ?

Edited by tablagiu_xxx, 21 April 2015 - 09:19.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,289
  • Înscris: 13.01.2011

 sarac.lipit, on 21 aprilie 2015 - 08:33, said:

Trebuie neaaparat scoase troacele din parlament.

Ori scroafele bătrîne care dau exemplu prost.



#16
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Lipsesc când vor, semnează şi votează legi fără să le cunoască conţinutul, când se întâlnesc, discută doar afaceri personale....şi colac peste pupăză, sunt în măsură să-şi voteze singuri salariul şi pensia. Ce meserie şmecheră....

#17
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Din punctul meu de vedere cuantumul salariului depinde de 2 probleme :
- nivelul de trai si al salariilor din tara respectiva
- performantele obtinute - eu as da parlamentarilor de 10 ori mai mult decat acum dar sa "duduie tara" de reforme economice , legislative , etc. - dar la ce parlamentari avem si la prestatia lor ar trebui sa munceasca pe GRATIS

#18
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 FAP, on 21 aprilie 2015 - 10:37, said:

dar la ce parlamentari avem si la prestatia lor ar trebui sa munceasca pe GRATIS
Nu, ar trebui concediati!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate