Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

variabila in $subject in mail php

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Hmm, ma tot chinui si nu reusesc si nu inteleg de ce, asa ca, apelez din nou la ajutorul vostru.

Intr-un form, dupa completarea (corecta) a tuturor campurilor (validarea  lor o fac tot in php!), apas butonul de submit.

In form:
...
...
<form action="Produse.php" method="post" accept-charset="UTF-8">
...
...
...
<button type="submit" name="trimite"  title="Trimite" />Trimite</button>
</form>
...
...
...


Si scriptul php de validare si totodata de trimitere a mailului:
<?php
if (isset($_POST['trimite']))
{ $error = FALSE;
...
...
...
if (!$error) {
$destinatar = "mailulmeu"; // sau $destinatar = $_POST['email'];
$subject = "Mesaj de pe site";
$body = 'Nume: '.$_POST['nume'].'
<br>
Prenume: '.$_POST['prenume'].'
<br>
Telefon: '.$_POST['tel'].'
<br>
Email: '.$_POST['email'].'
<br><br>
Mesaj: '.$_POST['mesaj'];
$headers .= 'MIME-Version: 1.0' . "\r\n";
$headers .= 'Content-type: text/html; charset=UTF-8' . "\r\n";

if (mail($destinatar,$subject,$body,$headers)) {
...
...
...

As vrea ca subiectul care apare in mailul destinatarului sa fie preluat dintr-o variabila din formular si sa apara si el, si nu un string fix (in cazul meu "Mesaj de pe site"). Cum as putea face asta?
Multumesc

Edited by colombo2003, 21 April 2015 - 02:14.


#2
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Nu sunt foarte priceput dar este simplu:
scoti variabila: $variabila = phpcode;
$subject = ' $variabila';

#3
AlinCosmin

AlinCosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 28.04.2013
Asta se intampla cand iei cod din diverse locuri si  nu ai idee ce-i acolo. Doar uitandu-te putin la celelalte variabile care au valori din formular ar trebui sa-ti dai seama de solutie.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Daca mi-as fi dat seama, as mai apelat aici? Daca poti ajuta, oferind o solutie, bine, daca nu, abtine-te.

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Multumesc CuteGuy, a functionat. :)


PS. Rezolvat, se poate inchide.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcolombo2003, on 21 aprilie 2015 - 10:52, said:

Daca mi-as fi dat seama, as mai apelat aici? Daca poti ajuta, oferind o solutie, bine, daca nu, abtine-te.
Daca vrei sa nu mai pui intrebari tembele pe forumuri, trebuie sa procedezi asa:

1. Cand gasesti un cod, il iei linie cu linie si il intelegi - daca il scrii din minte, de la zero, fara sa copiezi nimic, il vei intelege mai bine.

2. Daca nu intelegi, deschizi subiect pe forum in care intrebi - dar intrebarea nu va fi ca aici: "face-ti-mi si mie", ci va fi legata direct de lucrurile pe care nu le intelegi.

Intrebarea de pe acest topic e atat de tembela deoarece ai sarit peste 1.
Iar noi aici suntem pe o arie de profesionalism.
Intrebarea ar fi fost mai profesionista daca ai fi trecut prin 1, si abia apoi prin 2, daca ar mai fi fost nevoie.

In alte cuvinte, te indemn sa demonstrezi profesionalism in modul tau de invatare ca forma de autorespect.
Respecta-te.

#7
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Poate nu ti-ai dat seama, dar inainte de toate chair asta fac: caut si incerc sa inteleg (mai ales atunci cand e nevoie sa si modifici ceva dupa nevoile proprii; si asta se intampla cam des in viata de zi cu zi, si aici vorbesc la modul general).
Numai ca uneori lucurile sunt, sau mi se par complicate, pentru ca nu sunt programator. Dar nici "foarte" incepator, avand totusi niste notiuni de baza, fundamentale, avand in vedere ca am absolvit o facultate tehnica...

In al doilea rand, nu cred ca am cerut ceva moca vreodata. Si nici ca m-am comportat necorespunzator.I

In al treilea rand, in momentul in care cer ajutor, incerc sa descriu cat mai clar perimetrul, ceea ce am facut si ceea ce vreau. Departe de adevar, ca sa zic asa, nu sunt, insa, uneori, cum e vorba, nu vezi padurea de copaci. Adica se intampla (stiu, tampesc) chiar sa nu intelegi de ce nu functioneza, in esenta fiind vorba de o declaratie aiurea, de o virgule etc (oricum, o fisura de logica). Si, cred ca cei mai experimentati ca mine, care au trecut si "fumat" deja lucrurile astea, pot vedea mai usor buba si pot da o indicatie la obiect si rapida.

De cele mai multe ori am gasit intelegere si solutie la problemele mele, cele mai multe dintre ele si intelegandu-le, si deci din care am avut multe de invatat. Ca asa e omul... cat traieste... In fine, sa nu o lumgim inutil.

Oricum am reusit si am rezolvat problema.


PS. Se poate inchide!

Edited by colombo2003, 21 April 2015 - 21:33.


#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Incearca de acum incolo sa intrebi ce nu intelegi, pentru a iti insusi intelegerea necesara cu ajutorul careia sa iti rezolvi singur problema, tu cu manuta ta.

Alta e satisfactia, fata de atunci cand iti zice altul pas cu pas ce ai de facut.

Plus ca astfel nu te vei plafona.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate