Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cluj sau Iasi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
matei10

matei10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2015
Buna, ma numesc Matei sunt in clasa a XII -a si as dori sa aplic in continuare la o facultate axata pe matematica.

Dupe ceva cautari pe net am gasit urmatoarele optiuni :
  • Facultăţii de Matematică şi Informatică din cadrul Universitateii Babeş Bolyai din Cluj cu specializarea Informatica
  • Facultatea de Informatică din Iasi din cadrul Universitati Alexandru Ioan Cuza
O sa va spun ce am inteles eu despre cele doua optiuni si de ce m-am axat pe astea

Facultăţii de Matematică şi Informatică din cadrul Universitateii Babeş Bolyai din Cluj cu specializarea Informatica

Argumente pozitive :
  • Au un concurs de admitere acum pe 25 aprilie, care imi aduce niste avantaje
  • Am inteles ca sunt mai "moderni" si ca profi stiu sa predea ( OOP in Python suna destul de bine )
  • Am inteles ca sunt oportunitati de angajare destul de bune in timpul facultati ( evident, daca esti bun ) si as avea nevoie de asta deoarece sunt din Neamt si sa stau la cluj 3 ani ar fi putin "peste mana" posibilitati mele ( alor mei defapt )
  • Camine bune
Argumente negative :
  • Examenul de admitere e usor, materia se opreste la recursivitate ( la Cuza e toata materia pentru bac, si e mai greu ), pun asta la negative deoarece un test mai usor imi suna a facultate mai putin serioasa, suna ( repet, "suna" deoarece nu stiu adevarul, de asta intreb ) ca la Cluj se intra mai usor pentru ca se duc mai putini oameni ( de ce se duc mai putin nu stiu dar ma ingrijoreaza )
  • Este putin cam departe ( Cum am spus, Neamt - Cluj )
Facultatea de Informatică din Iasi din cadrul Universitati Alexandru Ioan Cuza

Argumente pozitive :
  • Este mai aproape
  • Examenul de admitere pare mai serios
  • Are o reputatie de facultate buna, si stiu colegi de liceu  care au dat acolo ( din pacate nu pot da de ei sa ii intreb cum e )
  • Din cate am auzit ( nu stiu concter ) se face mai multa informatica si are un balans matematica / informatica echilibrat, sa stii mate cat iti trebuie si sa "rupi" cu info
  • Oportunitati de angajare, am auzit mai putine lucru despre acest lucru decat la Cluj dar am auzis ca sunt si aici
Argumente negative :
  • Am auzit ca profi sunt invechiti si materia nu ar mai fi mereu la curent cu ce e nou
  • Camine mai asa si asa
Dupa cum vedeti Cluju are o reclama mai buna in sensul ca am auzit mai multe despre el, Iasu mare a fi mai ermetic sau nu am reusit eu sa dau de informatii .

Acum la intrebari :

Voi ce ati ales si de ce ( daca sunteti studenti la una din aceste facultati )?
Daca sunteti studenti, puteti sa imi spuneti ce faceti concret ce pareri aveti, daca va transfati de la una la alta sau aveti de gand ?
Am gresit cu ceva in argumentele mele, aveti completari, am informatii corecte si complete sau sunt total pe langa ?
Aveti alte optiuni ( facultati , gen bucuresti ) care sa merite destul de mult ?
Ce parere aveti de Admitere la Iasi si Admitere la CLuj ?
Uitati niste linkuri :
Cluj  : aici
Iasi  : aici ( la sfarsitul pagini )


Vreau sa precizez ca desi drumul este o oaresce problema, daca Clujul este mai bun ala o sa fie, stiu ca "bun" e subiectiv dar ceva standarde trebuie sa fie.


Multumesc Anticipat !

Edited by matei10, 20 April 2015 - 14:56.


#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
nu stiu ce se face exact la Cluj la mate info , dar in Iasi la info se face info, matematica sunt doar niste cursuri auxiliare.

Sigurul lucru care te ar avantaja putin e faptul ca in Cluj e mai dezvoltata indrustria IT la momentul asta decat in Iasi , in rest nu prea are relevanta unde faci facultatea, ci ceea ce pricepi tu acolo si ceea ce invei tu singur

#3
matei10

matei10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2015
Multumesc mult pentru raspuns yonut_a , daca nu am inteles gresit esti student la Iasi ? Daca da imi poti da te rog frumos mai multe detalii despre cursuri, profesori, campus, camine ?
Daca nu cer prea mult, ce faci exact acolo, cum sunt cursurile, chestii cae iti plac, care nu iti plac ?

Multumesc mult.

#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Am fost student, de mult, la AC nu la info

#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Eu iti recomand Clujul, facultatea e foarte buna, cu profesori foarte bine pregatiti. De asemenea, Clujul are cea mai mare piata IT din Romania si una din cele mai mari din Europa. Ai avea mari sanse de angajare dupa ce termini facultatea.

#6
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Cursuri - gasesti pe net programa si cine tine cursurile si daca te documentezi pe net ai si opinii si referinte despre profesori ( cred ca fiind mai multe sunt mai putin subiective si vezi si unde si ce a mai predat respectivul - gasesti chiar si CV-ul lui )
Campus /camine - ai o prezentare pe sit-ul universitatii si functie de note si finante poti sta de la camine cu 3-4 in camera si grup sanitar pe hol la 2-3 in camera in regim hotelier (inclusiv masa la "restaurantul" caminului - AKADEMOS sau Gaudeamus ).
Fata de alte facultati, la Iasi cursurile si seminarii/laboratoare se tin intr-o singura cladire - Corp C, in Copou.

#7
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008

View PostDaian95, on 20 aprilie 2015 - 15:40, said:

Eu iti recomand Clujul, facultatea e foarte buna, cu profesori foarte bine pregatiti. De asemenea, Clujul are cea mai mare piata IT din Romania si una din cele mai mari din Europa. Ai avea mari sanse de angajare dupa ce termini facultatea.

nu cred ca e mai mare piata IT decat cea din Bucuresti

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Ca reputatie Clujul e peste Iasi (de fapt facultatea de Mate-Info din Cluj e singura facultate din Romania prezenta in top Shanghai pe domenii), insa si cea de la Iasi are multe rezultate foarte bune la concursuri internationale. Pe vremea cand am facut-o eu (1996-2000) la Cluj se facea mult prea multa matematica, dar acum nu stiu sa-ti spun cum e (oricum nu mai e la fel de multa matematica ca atunci, asta e sigur). Ca si oferte de angajare clar gasesti mai multe in Cluj si la salarii mai bune (am prieten care a absolvit Iasi-ul si pana la urma s-a mutat la Cluj pe un job mult mai bun). Clujul e insa si mai scump.

Din ce vad la Cluj nu se ia Bacul in considerare cand se face media, pe cand la Iasi bacul e 50% (25% media generala + 25% media pe domeniu). Asta poate fi un amanunt important. E si o diferenta de marime intre cele doua, Clujul e mult mai mare pentru ca include si matematica dar si sectii in germana, maghiara, engleza, mate-info, etc (cam 700 de locuri, fata de 370 la Iasi). Din ce vad la Cluj ultima media la informatica romana buget anul trecut a fost 8.91, iar la Iasi 6.87 (la Cluj sunt mai putine locuri la Informatica romana, insa exista si mate-info, info engleza, info germana/maghiara, etc)

Pe ansamblu eu zic ca diferenta intre facultati nu e semnificativa, mai important e ce faci dupa si unde ai vrea sa locuiesti/muncesti dupa.

View Postyonut_a, on 20 aprilie 2015 - 15:45, said:

nu cred ca e mai mare piata IT decat cea din Bucuresti
Nu e mai mare, dar e mai semnificativa raportat la populatie. Adica e un oras unde se simte mai bine ca numarul de IT-isti e semnificativ, pentru ca reprezinta un procent mai mare din populatie (de fapt la fel e si la studenti, procentul de studenti raportat la populatie e mai mare, de aici impresia ca e un oras mai studentesc decat Bucurestiul).

Edited by utopium, 20 April 2015 - 16:08.


#9
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015
Reputatia e o simpla fita. Nu conteaza deloc mai incolo. Cand esti mic multe lucruri par sa conteze, dar cand ajungi in viata reala iti dai seama ca toate au fost inutile. @Initiator, orienteaza-te mai mult dupa locul unde vrei sa traiesti. Clujul e mult mai frumos ca Iasiul. Iasiul e in mare parte un ghetou comunist. Clujul ca fost oras austro-ungar e mult mai frumos.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmatei10, on 20 aprilie 2015 - 14:52, said:

as dori sa aplic in continuare la o facultate axata pe matematica
Matematica ori informatica ?

#11
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
La Iaşi examenul e pentru cei cărora le merge mintea mai repede (Posted Image). Ce dau ei la exerciţiul 3 de la Sub III nu prea mi se pare de dat într-un test care are 3 ore şi alte probleme / exerciţii pe lângă. Într-un an la grila de la Sub3 în barem scria că niciuna dintre cele 4 variante nu este corectă (nu prea e normal nici asta).

Quote

Examenul de admitere e usor, materia se opreste la recursivitate ( la Cuza e toata materia pentru bac, si e mai greu ), pun asta la negative deoarece un test mai usor imi suna a facultate mai putin serioasa, suna ( repet, "suna" deoarece nu stiu adevarul, de asta intreb ) ca la Cluj se intra mai usor pentru ca se duc mai putini oameni ( de ce se duc mai putin nu stiu dar ma ingrijoreaza )

Uită-te la Subiectul 1, la care ai exerciţii trebuie să explici ce ai înţeles tu din informatică, nu să rezolvi probleme.

La Iaşi ai locuri bugetate mai multe (bănuiesc că dai la informatică limba română) - 275 parcă, iar la Cluj ai undeva pe la 125.

Edited by sftpdt, 20 April 2015 - 16:19.


#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
@Abc2000ro, Reputatia nu e o simpla fita, nu e totuna daca faci informatica la cele doua sau la vreo facultate privata de genul Spiru, insa cele doua au reputatii comparabile.

N-am fost in Iasi, dar n-as marsa prea mult pe ideea ca e mult mai frumos Clujul. Mai dezvoltat economic/cultural/universitar/medical, da (desi la ultimele 3 criterii sunt ceva mai apropiate decat la primul).

Edited by utopium, 20 April 2015 - 16:18.


#13
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015
Cluj, piata IT mult mai dezvoltata.

Edited by NoJoke, 20 April 2015 - 16:36.


#14
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015

View Postutopium, on 20 aprilie 2015 - 16:17, said:

@Abc2000ro, Reputatia nu e o simpla fita, nu e totuna daca faci informatica la cele doua sau la vreo facultate privata de genul Spiru, insa cele doua au reputatii comparabile.

Eu am studiat la Harvard si cand am vrut sa ma angajez la firma de la parterul blocului in Zimnicea, am fost respins. Pam-pam.

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAbc2000ro, on 20 aprilie 2015 - 16:46, said:

Eu am studiat la Harvard si cand am vrut sa ma angajez la firma de la parterul blocului in Zimnicea, am fost respins. Pam-pam.
Pai pentru firma de la parterul blocului conteaza alte lucruri :) Pentru o firma serioasa insa nu e totuna daca ai terminat Harvard, UBB/AIC sau Spiru/Cantemir.

#16
matei10

matei10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2015
Multumesc @neagu_laurentiu pentru remarca, raspunsul e Informatica, nu stiu unde mi-a fost capu.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, ambele facultati par serioase, si cea de la Cluj pare sa aiba avantajul pietei de munca, dar cum a spus @utopium de prietenul lui ... pana la urma te poti muta, dar sa ai startul presupun .

La capitolul "greutate" amandoua vad ca stau destul de bine .

Am cautat pe internet structura semestrelor si amandoua par interesante, si echilibrate.

Acum vin cu o intrebare putin diferita pentru ca vad ca sunt multi care au terminat una dintre cele doua, si presupun ca sunteti angajati. Cat de mutl va ajutat facultatea ( materie, cursrui ) si cat de mult a contat munca individuala si anturajul ?Pentru mine liceul a fost o dezamagire completa in privinta informatici, colegi neinteresati desi sunt ma mate-info si am ajuns sa vorbesc pe net cu oameni interesati, am sperante de la facultate mai mult ca o sa ma puna in legatura cu anturajul pasionat de informatica.

Mi-ar placea sa aud parerile voastre si legat de anturaj si ce ati facut voi sau ati fi facut ca sa aveti mai multa "bafta" dupa facultate .

Si in legatura cu examenele, la Iasi media de intrare e mai mica ( presupun ) din cauza testului destul de savant, problema cu sudoku mi-a luat cateva ore bune acasa si am avut avantajul testari codului, ... si cele din ani trecuti nu sunt deloc mai usorare, la Cluj testul mi se pare mai accesibil, am vazut variantele ca sunt de explicat, dar lucrurile astea nu prea imi pun probleme ( nu ca subiectele de la Iasi ).

Faptul ca la cluj nu se i-a in considerare bacu ma avantajeaza, la Iasi e 25% bacu la mate/info ( o sa aleg info, la simulare am luat 9,70, bacul nu e o piedica ) mai mul o sa ma traga in jos ala 25% media de la bac ( roamana e acceptabila, la mate e putin mai rau ca nu am mai fost asa atent in a 12 ).

Multumesc :3

Edited by matei10, 20 April 2015 - 17:15.


#17
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu mai , haidati tati la Cluj, haidati pina explodam cu totul !
Cind vin studentii e orgasm total sa mergi in oras cu masina 1km =1 ora da voi haidati !
Si dupa luati-va apartament in Floresti si blocati toate iesirile din Cluj si dupa plingeti-va ca faceti din Cluj in Floresti ( 10 km) 2 ore la plecare si 2 la revenire acasa .
Dar haidati toti ! Cluju-i fruncea .

Edited by xilo, 20 April 2015 - 17:32.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmatei10, on 20 aprilie 2015 - 17:08, said:

cea de la Cluj pare sa aiba avantajul pietei de munca
Nu e nici o legatura intre unde absolvi si locul de munca. Stii geografie si te duci unde sunt locuri de munca, cei de la MS nu-s absolventi de la Seattle ! Meserie sa cunosti.

View Postmatei10, on 20 aprilie 2015 - 17:08, said:

Cat de mutl va ajutat facultatea ( materie, cursrui ) si cat de mult a contat munca individuala si anturajul ?
La facultate ai introducere in poveste dar finalul e extrascolar prin mult studiu si pus in practica (plecand de la introducerea oferita de cursuri si continuand cu bibliografia pusa la dispozitie).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate