Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

comparatie militara rusia china sua

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Fiindca sunt interesat de chestia asta numita "care e mai tare" invit la o discutie despre cine e mai tare dintre cele trei.
Astfel rusia pana in 90 au mers de la egal la egal cu sua ca apoi pe timpul lui eltin armata sa decada enorm. Au de recuperat mult desi au si proiecte foarte bune. Vor sa faca un nou mbt , un nou submarin intrat deja in productie , o noua racheta de fapt mai multe rachete balistice, un avion invizibil dar proiectul s-a anulat , modernizari aduse la s300, s400 si noul s500 care e in stadiu de proiect.
Despre sua stiu cel mai putin. Stiu doar ca au bani sa bage in tot felul de proiecte. Noul f35 pare a fi capul de afis la ei.
Chinezii un outsider in trecut au astazi propriul bombardier invizibil si propriul s300 de fapt o copie adusa la zi. Stau destul de bine si la capitolul rachete balistice desi nu au varietatea de proiecte a sua sau rusia.
Astept pareri

#2
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Bani cheltuiti degeaba, iar foarte multi dintre locuitori traiesc la un nivel foarte scazut.

#3
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Pai de ce china?

#4
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Ca sunt mai multi , ramai fara gloante pana mor toti.


On. Intrecerea dintre Rusia si SUA e ca incercarea lui Willy e. Coyote de a prinde strutu ........

#5
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
imi place de ei ca sunt pasnici domnule... in comparatie cu americanoizii sau rusii cand au dus ei vreun razboi de cucerire? nu se dau in talent ca astia ca au nucleare ca au armata, ca sunt bazati. si nici la armament nu o duc rau, am vazut niste clipuri pe youtube si am ramas traznit! cine ruleaza acum economia mondiala? eu am speranta in ei si in rusi ca poate ne-or scapa de hoitul american! asa se ne ajute D-zeu!!!

#6
Mitushpalanoiu

Mitushpalanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.03.2015

View Postvyctoras1985, on 20 aprilie 2015 - 11:47, said:

Pai de ce china?
China este posibil sa ii depaseasca pe toti. Superputere economica si posibil superputere militara loc 1 mondial.

Edited by Mitushpalanoiu, 20 April 2015 - 12:04.


#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
http://www.nationmas...States/Military

#8
edguy

edguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.12.2006
ce rau imi pare ca s-au amestecat americanii in WWII.Posted Image

#9
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Ba nu, mă, Vandam e cel mai tare, sau stai, cum îl chema pe ăla... Ciak Norris ?

Acuma serios (deşi subiectul nu e) n-are nici o contează cine e cel mai tare, ci cel care e dispus să folosească (cu cheltuielile aferente) puterea respectivă, şi să-şi asume şi răspunderea pentru asta.

Or, la capitolul ăsta, SUA nu poate fi bătută de nimeni. Rusia se poate căca pe ea cît vrea, într-un război convenţional sînt praf (n-au aliaţi la ora asta decît Siberia, care să se bage pentru ei). Şi chiar şi într-un război nuclear, s-ar putea să vadă că nu li se aprind fitilele la bombe.

China într-adevăr e cea mai paşnică putere nucleară, dar şi ea, fără cooperarea cu statele occidentale n-ar fi ajuns nici pe departe unde e acum. Aşa că n-are nici un interes să muşte mîna care-i dă de lucru şi dolari cu care să se impună (atîta cît poate şi ea, pe unde poate).

#10
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
http://www.globalfir...ding-budget.asp

http://www.globalfir...craft-total.asp

http://www.globalfir...ft-carriers.asp

http://www.globalfir...-mlrs-total.asp

http://www.globalfir...ry-manpower.asp

Edited by Val888, 20 April 2015 - 12:15.


#11
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007

View Postshogun1, on 20 aprilie 2015 - 12:06, said:



Americanii au numa 2 submarine???? daca informatia asta nu e corecta, nu stiu cata baza sa pun pe restul informatiilor, pt ca ma indoiesc ca americanii au numa 2 bucati....

#12
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Banuiesc ca se refera la submarine clasice (diesel-electrice), nu la alea nucleare. Oricum nici o tara nu va declara corect toate armele ultra-moderne...

LE: oricum cantitatea e irelevanta, poti compara un F22 cu un Mig21??? UN submarin clasa Kursk cu ala al nostru (Delfin parca se numeste)?

Edited by shogun1, 20 April 2015 - 12:55.


#13
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
http://www.globalfir...-submarines.asp

#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Nu prea vad cum ar putea exista castigatori intr-un razboi nuclear pe scara larga.
Dupa parerea mea, fiind un stat in care politicienii controleaza armata iar acestia dau socoteala populatiei, SUA nu vor declansa un astfel de razboi.
Ramane Rusia si lipsa unei astfel de constiinte, fapt care poate sa-i faca sa atace primii cu o salva devastatoare de rachete intercontinentale.
SUA raspund cu ce le-a mai ramas (ceva rachete prin silozuri, plus submarinele si distrugatoarele), dar deja lumea civilizata cam inceteaza sa
mai existe de la acest moment incolo.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postremyyy, on 20 aprilie 2015 - 11:54, said:

imi place de ei ca sunt pasnici domnule... in comparatie cu americanoizii sau rusii cand au dus ei vreun razboi de cucerire? nu se dau in talent ca astia ca au nucleare ca au armata, ca sunt bazati. si nici la armament nu o duc rau, am vazut niste clipuri pe youtube si am ramas traznit! cine ruleaza acum economia mondiala? eu am speranta in ei si in rusi ca poate ne-or scapa de hoitul american! asa se ne ajute D-zeu!!!
Sincer, eu prefer sa vad la TV reclame cu mecdonalt si cheiefsi, in loc sa vad imagini cu preamaritul Putin si stiri despre jurnalisti morti in conditii suspecte, dupa ce au cotcodacit impotriva tovarasului.

View Postarathemis, on 20 aprilie 2015 - 12:43, said:

Americanii au numa 2 submarine???? daca informatia asta nu e corecta, nu stiu cata baza sa pun pe restul informatiilor, pt ca ma indoiesc ca americanii au numa 2 bucati....
Probabil pe hartie. Dar in secret fiecare dintre cele 3 mari puteri are arme surpriza. Doar nu sunt prosti sa-si arate fiecare asul din maneca pe timp de pace.

Edited by Hider141, 20 April 2015 - 13:20.


#16
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
@Initiator : Te plictisesti tare , nu-i asa ?

#17
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015
Nicio tara din lume nu se compara cu SUA. Singura superputere din lume. Restul sunt puteri, mai mari sau mai mici.

Are cel mare buget militar. Cat urmatoarele 9 tari, luate in ordine, dupa ea. Cele mai multe portavioane, vreo 12, parca. Cel mai mare arsenal nuclear, vreo 2100 de arme nucleare, fata de 1600 ale Rusiei si vreo cateva sute ale Chinei. Si pot continua mult si bine.

Rusia e doar un stat frustrat de faptul ca a fost odata ceva, insa azi e zero, un vasal al chinezilor. China are mari sanse sa rivalizeze SUA, insa mai are. Si nu prin prisma populatiei mari, cum au impresia unii. Populatia mare, intr-atat de mare, e chiar un defect, nicidecum un avantaj.

Impreuna cu celelalte tari din NATO, intr-un razboi total, SUA pune in genunchi Rusia si China intr-un an.

#18
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
De acord cu tine, mai putin cu 1 punct esential....Rusia are mai multe focoase nucleare decat SUA, din pacate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate