Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Bucuresti - Lyon

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Salutare,

In august voi face drumul Bucuresti - Lyon (Roanne de fapt care e la 90 km de Lyon) si retur si as avea nevoie de niste sfaturi.

Traseul propus de google maps este Ungaria-Austria-Germania-Franta, exista alta varianta mai buna? Am ales Oberegging ca punct intermediar, fiind la jumatatea distantei si am gasit un hotel ok chiar langa autostrada. Drumul il cunosc doar pana la Viena, mai departe nu am mai fost.

Prima intrebare ar fi referitor la iesirea din tara, acum 2 ani la ultima iesire am preferat varianta Bucuresti-Craiova-Timisoara-Cenad pentru a evita aglomeratia, dar acum cu autostrada Sibiu-Deva mai merita ocolul? Ma intereseaza sa ajung cat mai rapid, din Bucuresti voi pleca in jur de 5 dimineata si am 1200 km de mers pana la Oberegging. Am mai auzit ca ar merita sa ies pe la Turnu in loc de Nadlac, e mai bine asa? Cum e drumul prin HU de la Turnu la Mako?

In al doilea rand, de pe harta mi se pare ca in Germania ocolesc pe varianta Passau-Nuremberg, nu ar fi mai rapid pe la Salzburg-Munchen-Stuttgart? Sau nu e autostrada pe acolo?

In Germania s-a introdus vigneta pana la urma? In Franta stiu ca au taxe de autostrada, mai trebuie si vigneta? Pt HU si AU banuiesc ca a ramas ca acum 2 ani, vigneta HU o iau din benzinariile MOL de la noi, iar cea de AU de la primul Shell imediat dupa granita. Returul va fi spre sfarsitul lunii, cum e mai avantajos, sa cumpar vignete pentru 1 luna sau de 2 ori cele pt 1 saptamana?

Multumesc!

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Cum e drumul prin HU de la Turnu la Mako?
E bun, cel putin asa era in iarna. Drum cu 2 benzi

Quote

nu ar fi mai rapid pe la Salzburg-Munchen-Stuttgart? Sau nu e autostrada pe acolo?
Eu pe acolo vin (pana in Dijon, unde locuiesc) .

Eu pe la cenad ies. Niciodata nu am prins aglomerat. Ca am stat 5 minute, nu pot numi asta ca fiind aglomeratie

Quote

In Germania s-a introdus vigneta pana la urma?
Nu e

Quote

In Franta stiu ca au taxe de autostrada, mai trebuie si vigneta?
In Franta ai puncte de plata la iesirea/intrarea pe autostrada

Quote

Pt HU si AU banuiesc ca a ramas ca acum 2 ani, vigneta HU o iau din benzinariile MOL de la noi, iar cea de AU de la primul Shell imediat dupa granita
Da, a ramas la fel :)

#3
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 TweakPwnz, on 20 aprilie 2015 - 09:31, said:

... Traseul propus de google maps este Ungaria-Austria-Germania-Franta, exista alta varianta mai buna? ...

Eu văd că maps.google.com indică altă variantă ca fiind mai scurtă (cu cca. 220 km) şi mai rapidă (cu vreo oră jumate' cel puţin). Însă este clar mai scumpă.
Depinde ce alegi.


Sănătate şi drum bun !

#4
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Multumesc pentru raspunsuri!

 OvidiuNS, on 20 aprilie 2015 - 11:16, said:

Eu văd că maps.google.com indică altă variantă ca fiind mai scurtă (cu cca. 220 km) şi mai rapidă (cu vreo oră jumate' cel puţin). Însă este clar mai scumpă. Depinde ce alegi. Sănătate şi drum bun !

Prefer sa ocolesc Serbia si Bosnia, mai bine 200 km in plus dar stiu ca practic de la granita cu Romania pana aproape de destinatie am doar autostrada fara batai de cap. Plus ca am auzit ca in Italia taxele de autostrada sunt destul de piperate.

 Andreysc7, on 20 aprilie 2015 - 10:06, said:

Eu pe acolo vin (pana in Dijon, unde locuiesc).

Deci e autostrada si pe Salzburg-Munchen-Stuttgart, atunci pe acolo o sa o iau.

 Andreysc7, on 20 aprilie 2015 - 10:06, said:

In Franta ai puncte de plata la iesirea/intrarea pe autostrada Da, a ramas la fel Posted Image

Deci in Franta nu cumpar vigneta, platesc doar pe autostrada. La aceste puncte de plata se poate plati si cu cardul sau doar cash?


M-am interesat cu vignetele, in caz ca mai e cineva interesat pentru Ungaria e mai avantajos pe 1 luna (16€) decat 2 de 10 zile, iar in Austria nu exista decat pe 10 zile/2 luni/1 an deci obligatoriu 2 x 10 zile.

Edited by TweakPwnz, 20 April 2015 - 11:52.


#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
ptr Franta ai posibilitatea sa alegi si variante fara plata ..... sunt drumuri de categorie inferioara autostrazilor dar tot sensuri separate si 2 benzi pe sens, limitele de viteze de 110 km/h fata de autostrazi unde sunt 130 km/h.
Iesirea din tara si eu recomand Cenad si apoi intrare pe autostrada din Mako si nu din Szeged, faci cativa km in plus dar mai optimizezi pe autostrada.

#6
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 TweakPwnz, on 20 aprilie 2015 - 11:48, said:

... Prefer sa ocolesc Serbia si Bosnia, mai bine 200 km in plus dar stiu ca practic de la granita cu Romania pana aproape de destinatie am doar autostrada fara batai de cap ...

Prin Bosnia nu treci deloc. Iar în ce priveşte autostrada, şi pe varianta asta ai autostradă non-stop, până aproape de destinaţie. Şi mergi mult mai puţin prin România (cu aproape 300 de km mai puţin).
Pe de altă parte, e adevărat că pe varianta propusă de tine poţi folosi autostrada Şelimbăr - Şoimuş (cca. 130 de km). Şi nu mai merită să ieşi pe la Cenad.


 TweakPwnz, on 20 aprilie 2015 - 11:48, said:

... in Italia taxele de autostrada sunt destul de piperate ...

Da, şi nu numai în Italia, ci şi în Serbia şi Croaţia. Iar vigneta slovenă e 15 euro/săptămână.
Deci e scumpă varianta prin Slovenia, am spus de la început. Depinde ce doreşti tu (rapiditate sau ieftineală)


 TweakPwnz, on 20 aprilie 2015 - 11:48, said:

... Deci e autostrada si pe Salzburg-Munchen-Stuttgart, atunci pe acolo o sa o iau.

Şi eu tot pe acolo aş lua-o.


Sănătate şi toate cele bune !

#7
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007

 OvidiuNS, on 20 aprilie 2015 - 12:34, said:

Pe de altă parte, e adevărat că pe varianta propusă de tine poţi folosi autostrada Şelimbăr - Şoimuş (cca. 130 de km). Şi nu mai merită să ieşi pe la Cenad.

In cazul acesta e mai bine sa ies pe la Nadlac sau sa ocolesc putin pe la Turnu ca sa evit aglomeratia? Nu stiu cat de aglomerata e vama Nadlac de obicei, tot timpul am iesit doar pe la Cenad unde am stat maxim 5 minute dar banuiesc ca in jur de 1 august pleaca multa lume in concediu.

 OvidiuNS, on 20 aprilie 2015 - 12:34, said:

Da, şi nu numai ĂŽn Italia, ci şi ĂŽn Serbia şi Croaţia. Iar vigneta slovenă e 15 euro/săptămână.
Deci e scumpă varianta prin Slovenia, am spus de la ĂŽnceput. Depinde ce doreşti tu (rapiditate sau ieftineală)

Pai vreau un compromis intre cele 2, am gasit si cazare ieftina chiar langa autostrada la mijlocul drumului intre Viena si Linz, la 5000 km dus-intors nu mai conteaza inca 400 in plus pe autostrada, mai ales ca benzina consumata in plus iese semnificativ mai ieftin decat taxele de autostrada pt varianta prin sud.

Raman pe varianta Munchen-Stuttgart, multumesc pentru sfaturi, doar cu iesirea din tara nu imi e clar cum e mai bine.

Edited by TweakPwnz, 20 April 2015 - 13:11.


#8
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Eu as alege varianta pe langa Nuremberg in locul celei prin Munchen. E mai rapida.

#9
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 TweakPwnz, on 20 aprilie 2015 - 13:08, said:

... e mai bine sa ies pe la Nadlac sau sa ocolesc putin pe la Turnu ca sa evit aglomeratia? ...

N-am mai ieşit pe la Turnu de ani buni. Ocol nu este. Ai putea să mergi spre Turnu şi dacă e aglomerat te întorci la drumul principal, că nu e distanţă mare. Dacă e aglomerat pe la Turnu, atunci şi pe la Nădlac va fi, dar e posibil să se treacă mai uşor pe la Nădlac, fiind vamă mai mare. Nu ştiu ce să zic, cum ţi-o fi norocul.

Iar referitor la Nürnberg versus München, îmi fac mea culpa, am verificat adineauri, distanţa e aceeaşi, aşa că mai bine te duci pe lângă Nürnberg, cum ai vrut iniţial şi cum zice şi @biscatrix.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 20 April 2015 - 19:39.


#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Pt initiator.
La inceput de iulie se deschide autostrada a1 pe ultima portiune pecica-arad, asa ca hai pe sibiu-deva, mai ai ceva km deschisi  pana la lugoj, iar de la izvin-remetea nu te mai dai jos de pe autostrada pana la destinatie langa lyon. Iesire pe nadlac. Eu fiind din tm, ieseam tot pe cenad, dar acum castigi o jumatate de ora daca lucrurile nu se vor bloca la nadlac.
In germania, merg des, nu numai in perioada de concedii spre stuttgart merg pe passau-landshut-munchen nord-augsburg-ulm-stuttgart, pe dincolo e mai frumos dar mai mare pericolul de stau (concedii, mini-concedii etc). Tu alegi dc pe stuttgart merita spre franta, eu iti spun strict pana la stuttgart.
Drum bun.

#11
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007

 denky, on 03 mai 2015 - 07:08, said:

Pt initiator.
La inceput de iulie se deschide autostrada a1 pe ultima portiune pecica-arad, asa ca hai pe sibiu-deva, mai ai ceva km deschisi  pana la lugoj, iar de la izvin-remetea nu te mai dai jos de pe autostrada pana la destinatie langa lyon. Iesire pe nadlac. Eu fiind din tm, ieseam tot pe cenad, dar acum castigi o jumatate de ora daca lucrurile nu se vor bloca la nadlac.
In germania, merg des, nu numai in perioada de concedii spre stuttgart merg pe passau-landshut-munchen nord-augsburg-ulm-stuttgart, pe dincolo e mai frumos dar mai mare pericolul de stau (concedii, mini-concedii etc). Tu alegi dc pe stuttgart merita spre franta, eu iti spun strict pana la stuttgart.
Drum bun.

Multumesc pentru sugestie, in Romania daca pana la sfarsitul lui iulie cand plec eu se deschide complet Arad-Nadlac, cu vama si legatura cu autostrada ungureasca, e clar cea mai buna varianta. In Germania ce parere ai de traseul din primul meu post: Passau-Nuremberg-Heidelberg-Freiburg ? In felul asta as evita atat Munchen cat si Stuttgart, nu stiu daca pe langa Nuremberg nu e aglomeratie....

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Eu zic ca te complici, in perioada aia a anului e aglomerata toata germania. Grija in dreptul Ulm-ului, e stau cam tot timpul. Du-te pe passau-landshut-munchen nord si sa fii cu plinul facut, dupa munchen pana la stuttgart mai rar cu benzinariile pe autobahn. Vezi a e rupere pe stuttgart-karlsruhe, eu as lua-o in jos spre strasbourg, nu m-as duce pe karlsruhe, accidente f des si radar fix.
Drum bun si dc mai ai ceva, intreaba.

#13
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Revin cu niste intrebari, ca mai e putin si plec Posted Image

Am vazut ca ieri s-a deschis noua autostrada si PTF Nadlac, conform google maps, cel mai bun traseu mi se pare Bucuresti-Sibiu-Deva-Lugoj (utilizand bucatia de autostrada care ocoleste Lugojul), apoi imediat dupa Izvin intru pe portiunea noua si am autostrada continua pana in Franta. Este corect? De asemenea unde pot alimenta ultima data inainte sa ies din tara pe acest traseu? La unguri nu vreau sa opresc deloc, trebuie sa fac plinul cat mai aproape de granita ca sa ma tina pana in Austria.

Cat despre traseul dupa granitele tarii, m-am hotarat la varianta Budapesta-Viena-Linz-Passau-Nurnberg-Heidlberg-Karlsruhe-Freiburg-Mulhouse-Besancon-Beaune-Chalon sur Saone-Roanne. In felul asta voi evita zona Salzburg - Munchen - Stuttgart - Karlsruhe.

De alimentat o sa alimentez in tara cat mai aproape de granita, apoi in Austria la JET Parndorf (am inteles ca e diferenta destul de mare de pret fata de Shell-ul de la Nickelsdorf unde opreste toata lumea, plus ca nici nu mai stau la coada), inca o data la JET Wels inainte de iesirea din Austria, apoi in Germania inainte de granita franceza.

Ceva sugestii?

Multumesc.

Edited by TweakPwnz, 12 July 2015 - 13:21.


#14
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
ai 3 sau 4 benzinarii mari in Nadlac, petrom, OMV, rompetrol daca nu gresesc si lukoil, parca. In rest ai gandit bine. Benzina in Franta nu e cu nimic mai slaba decat in Germania, parca si cu vreo 5 centi mai ieftina...Verifica, totusi.

#15
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Stiu de benzinariile din Nadlac dar nu ma ajuta cu nimic, autostrada si noul punct de trecere al frontierei nu au legatura cu localitatea Nadlac. Vroiam sa stiu daca au facut vreo benzinarie pe autostrada sau eventual pe la Pecica unde e ultima iesire inainte de PTF daca exista, altfel trebuie sa alimentez din Lugoj si as fi cam la limita pt traversarea Ungariei, ca nu fac mai mult de 450 km cu un plin.

Edited by TweakPwnz, 12 July 2015 - 17:21.


#16
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

 TweakPwnz, on 12 iulie 2015 - 13:19, said:

De asemenea unde pot alimenta ultima data inainte sa ies din tara pe acest traseu? La unguri nu vreau sa opresc deloc, trebuie sa fac plinul cat mai aproape de granita ca sa ma tina pana in Austria.


De ce ai face asta? A trecut ceva timp de cand benzina si motorina erau mai ieftine la noi si plecam cu rezervorul plin ca sa nu alimentez in Hu.

Acum plec cu el aproape gol, in oricare din tarile vecine combustibilul este mai ieftin decat la noi, priveste aici.

#17
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007

 dcr, on 12 iulie 2015 - 18:10, said:

De ce ai face asta? A trecut ceva timp de cand benzina si motorina erau mai ieftine la noi si plecam cu rezervorul plin ca sa nu alimentez in Hu.

Acum plec cu el aproape gol, in oricare din tarile vecine combustibilul este mai ieftin decat la noi, priveste aici.

Pentru ca ungurii sunt de o hotie rara la conversia din HUF in €, si cu cardul evit sa platesc in afara tarii.

#18
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
esti sigur ca nu se poate cobori de pe A1 in localitatea Nadlac? Sa pui benzina 10 minute mai faci si tu o pauza? Pe google maps nu e foarte clar, dar imi pare ca exista aceasta posibilitate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate