Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Romansii, fratii nostri din Alpi

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014

Quote

Sunt vreo 60.000 in toata Elvetia si isi spun, cu mandrie, “romansi”: oamenii liberi ai muntilor, de alt neam decat vorbitorii de limba germana si italiana care ii inconjoara din toate partile. Candva, tara lor, asezata la aproape 4000 de metri inaltime, se numea Retia. Azi se numeste Engadin si se afla in cantonul elvetian Grison.
Cu toate ca limba lor a fost recunoscuta abia in 1938, dupa lupte grele si indelungate, ca cea de-a patra limba nationala, ea e de fapt singurul grai nascut si vorbit pe actualul teritoriu elvetian (germana, franceza si italiana fiind limbi de imprumut, aduse de peste munti).
Nu de mult, romansii si-au sarbatorit, ca si noi, 2000 de ani de continuitate istorica, chiar daca sunt, tot ca si noi, mult mai vechi. Urmasi ai mandrilor reti, Nicolae Iorga le spunea “frati mai mici” ai romanilor. In studiul sau “Paralelisme romano-helvetice”, marele istoric ii socotea inruditi cu traco-ilirii, dar si cu celtii, de la care au mostenit un fond de cuvinte prezente si in limba noastra.
Iorga afirma ca e cel dintai roman care a ajuns pe inaltimile Alpilor, intre romansi. “Cel dintai care s-a dus sa-i vada acasa la dansii, sa le vorbeasca limba asa de asemenea cu a noastra si sa se uite in ochii aceia negri, destepti, care lumineaza fata rotunda sub parul des si darz”, marturisindu-si regretul ca nu le poate infatisa romanilor “si vederi din satele lor si nu le pot aduce inainte figurile asa de asemanatoare cu ale oamenilor nostri.”
http://adevaruldespr...ostri-din-alpi/
Elvetia=mica Romanie :) Ne-am intins neamul peste tot....sincer mie mi-a cazut fisa mai demult, cand am aflat de existenta acestor etnici dar si a limbii romans, se aseamana clar cu romana, pare un dialect mai indepartat.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
limbi indo-europene
    italice
    romanice
    italo-vestice
    romanice de vest
    galo-iberice
    retice sau rețiane
    retoromană
    Retoromană


Ce treaba au ei cu Romania?

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Eu m-am uitat pe youtube la cateva clipuri cu indivizi ce vorbesc in aceasta limba si nu gasesc nicio asemanare. E intradevar o limba latina cu sound de italiana cu spaniola si habar nu am ce altceva. Si din bulgara inteleg mai multe cuvinte.
Eu cred ca treaba asta cu "fratii din Alpi" este inca o incercare de cautare a identitatii noastre ca popor iar niste "fratiori" tocmai in Elvetia ar fi fost ceva Posted Image

Pe de alta parte albaneza este considerata in mediile de specialitate mult mai apropiata de romana Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n7fJBUH1JCE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by atupi, 19 April 2015 - 22:52.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 toto_riina, on 19 aprilie 2015 - 22:31, said:


Elvetia=mica Romanie Posted Image Ne-am intins neamul peste tot....sincer mie mi-a cazut fisa mai demult, cand am aflat de existenta acestor etnici dar si a limbii romans, se aseamana clar cu romana, pare un dialect mai indepartat.
Se aseamana mai mult cu portugheza. Parerea mea.

#5
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 toto_riina, on 19 aprilie 2015 - 22:31, said:

http://adevaruldespr...ostri-din-alpi/
Elvetia=mica Romanie Posted Image Ne-am intins neamul peste tot....sincer mie mi-a cazut fisa mai demult, cand am aflat de existenta acestor etnici dar si a limbii romans, se aseamana clar cu romana, pare un dialect mai indepartat.

Adica romanii s-au intins peste tot. Noi suntem numai unul dintre multele popoare batute la fund de ei.

#6
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 toto_riina, on 19 aprilie 2015 - 22:31, said:

se aseamana clar cu romana, pare un dialect mai indepartat.
Am căutat niște fraze comune, ca să văd unde se aseamănă. În afară de faptul că ”bună” se spune ”buna” și se pronunță probabil complet diferit, eu am eșuat în a găsi cea mai mică asemănare.

L.E. Am căutat și eu pe youtube, ca să văd dacă măcar pronunția se aseamănă. Așa am aflat că „ce” se spune „tge”, iar ”de ce” se spune ”pentge”. Funny, dar tot nu văd asemănări de vreun fel.

Adevărata și singura, până acum, legătură cu limba romansch este că dacă vrei să publici pe Amazon o carte, nu poți selecta din listă „română”, pentru că nu există, cea mai apropiată fiind limba acestei minorități, romansch, vorbită de maximum 70.000 de oameni.

Cu alte cuvinte, dacă vrei să cauți pe amazon cărți în limba română, trebuie să le cauți ca romansch.

Edited by Cazimi, 19 April 2015 - 23:11.


#7
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Latina

Quote

Pater noster, qui es in caelis:
sanctificetur Nomen Tuum;
adveniat Regnum Tuum;
fiat voluntas Tua,
sicut in caelo, et in terra.
Panem nostrum cotidianum da nobis hodie;
et dimitte nobis debita nostra,
Sicut et nos dimittimus debitoribus nostris;
et ne nos inducas in tentationem;
sed libera nos a Malo.
Amen.

Romantsch

Quote

Bab noss, ti che es en tschiel,
sanctifitgà vegnia tes num;
tes reginavel vegnia (tar nus),
tia veglia daventia,
sin terra sco en tschiel.
Noss paun da mintgadi dà a nus oz,
ed ans perduna noss debits,
sco era nus perdunain a noss debiturs.
E n'ans maina betg en empruvament,
ma spendra nus dal mal.
Amen.

Aromana

Quote

Tatã a nostru, tsi eshci tu tserl,
s'ayiseascã numa a Ta,
s'yinã amirãriľa a Ta,
si facã vreare a Ta,
cum tu tserl, ashi sh'pisti locl.
Pãnea a nostrã atsea di cathi dzuã dã-nã-u sh'azã
shi ľartã-nã amãrtiile a noastre
ashi cum ľi ľirtãm sh'noi a amãrtoshlor a noshci.
Shi nu nã du la pirazmo,
ala aveagľi-nã di atsel arãul.
Cã a Ta easte Amirãriľa shi putearea
a Tatãlui shi Hillui shi a Ayului Spirit,
tora, totãna sh'tu eta a etilor.
Amen.


Romana

Quote

Tatăl nostru Care ești în ceruri,
sfințească-se numele Tău,
vie împărăția Ta,
fie voia Ta, precum în cer așa și pe Pământ.
Pâinea noastră cea de toate zilele,
dă-ne-o nouă astăzi
și ne iartă nouă greșalele noastre
precum și noi iertăm greșiților noștri
și nu ne duce pe noi în ispită
ci ne izbăvește de cel rău.
Că a Ta este împărăția și puterea și mărirea,
acum și pururea și în vecii vecilor.
Amin.

Cam slabe legaturile cu partea balcanica.

Edited by wattu, 20 April 2015 - 00:33.


#8
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Intotdeauna m-am gandit oare ce s-o fi intamplat cu dacii liberi, cei care n-au fost romanizati si colonizati? E posibil sa fi migrat si catre actuala Elvetie? La fel cum sarbii au migrat din Imperiul Habsburgic pe la 1600 si ceva?

#9
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 toto_riina, on 20 aprilie 2015 - 15:30, said:

Intotdeauna m-am gandit oare ce s-o fi intamplat cu dacii liberi, cei care n-au fost romanizati si colonizati? E posibil sa fi migrat si catre actuala Elvetie? La fel cum sarbii au migrat din Imperiul Habsburgic pe la 1600 si ceva?

Deci nu contează niciun argument care ți-a fost adus, tu o ții pe a ta, că suntem înrudiți cu acești sub o sută de mii de vorbitori. Ai avut măcar curiozitatea să deschizi linkurile sau clipurile pe care le-au oferit participanții la topic? Sper că nu, că măcar așa ar exista o scuză pentru care tu tot susții aceleași afirmații.

#10
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 toto_riina, on 20 aprilie 2015 - 15:30, said:

Intotdeauna m-am gandit oare ce s-o fi intamplat cu dacii liberi, cei care n-au fost romanizati si colonizati? E posibil sa fi migrat si catre actuala Elvetie? La fel cum sarbii au migrat din Imperiul Habsburgic pe la 1600 si ceva?
nu numai in Elvetia. in america de sud, pe insulele galapagos si pe marte unde au sapat canalele Schiparelli in cautare de varza, barza, miel si viezure.
*facepalm*

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Se vand la liber "substantele"in RO.?Posted Image Se pare.

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Se pare ca oamenii au nevoie disperata in continuare de povesti motivationale ca sa poata merge mai departe.

#13
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Geaba!

Cursul francului elvetian nu tine cont de relatiile tribale.

#14
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
O caracteristica a dacomaniei si a dacopatilor este sa inlocuiasca vechile populatii celtice ale Europei cu traci.
Doar asa le iese lor pasenta:limba romana-stramoasa latinei....

Edited by alinmpi, 20 April 2015 - 21:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate