Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Nissan Qashqai 1.2 oferta rabla

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006
Ce parere aveti de oferta asta , echipare Visia 4x2 ? Parca pare mai tentanta decat un Duster fie el si 4x4. Mi-a placut ca ProMotor au spus dupa o testare ca e insonorizat ff bine si e destul de vioi. M-au cam pus pe ganduri ca la o incarcatura mai serioasa(sa zicem 4 persoane + bagaje) nu se mai descurca asa bine . Chiar e asa plapand motorul asta ? Chiar parea o alegere buna pentru mine si pretul e prietenos...

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Masina de oras?

#3
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006

View Postpetre69, on 19 aprilie 2015 - 19:26, said:

Masina de oras?
Masina de drumuri extraurbane 80%(ce includ 50% drumuri cu panta si de 15%) in care intra si concedii cu drumuri lungi si incarcatura maxima!!! 15000 km/an

Edited by johnnydanut, 19 April 2015 - 19:37.


#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postjohnnydanut, on 19 aprilie 2015 - 19:00, said:

Ce parere aveti de oferta asta , echipare Visia 4x2 ? Parca pare mai tentanta decat un Duster fie el si 4x4. Mi-a placut ca ProMotor au spus dupa o testare ca e insonorizat ff bine si e destul de vioi. M-au cam pus pe ganduri ca la o incarcatura mai serioasa(sa zicem 4 persoane + bagaje) nu se mai descurca asa bine . Chiar e asa plapand motorul asta ? Chiar parea o alegere buna pentru mine si pretul e prietenos...

Pai si cum ai vrea sa se descurce ascutitoarea aia de motor,cu asa caroserie plus ce spui tu acolo?

#5
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Nu văd rostul unui suv dacă nu este 4x4. Dacă vrei o mașină cu tracțiune 4x2 cumperi o limuzină.

#6
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006

View PostV_i_c_t_o_r, on 19 aprilie 2015 - 19:47, said:

Nu văd rostul unui suv dacă nu este 4x4. Dacă vrei o mașină cu tracțiune 4x2 cumperi o limuzină.
Garda la sol , unghiul de atac si degajare plus ceva protectii la aripi. Stau intr-o zona de munte cu ceva denivelari pe drum si zapada multa iarna.

View PostV_i_c_t_o_r, on 19 aprilie 2015 - 19:47, said:

Nu văd rostul unui suv dacă nu este 4x4.
Daca chiar n-aveau niciun rost nu se mai fabricau si vindeau , nu.....?

Edited by johnnydanut, 19 April 2015 - 19:57.


#7
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006

View Postjohnnydanut, on 19 aprilie 2015 - 19:34, said:

Masina de drumuri extraurbane 80%(ce includ 50% drumuri cu panta si de 15%) in care intra si concedii cu drumuri lungi si incarcatura maxima!!! 15000 km/an


Atunci uita de motorul ala. Mie si 1.6 mi se pare putin pentru masina aia.

View Postjohnnydanut, on 19 aprilie 2015 - 19:56, said:

Stau intr-o zona de munte cu ceva denivelari pe drum si zapada multa iarna.

Atunci iti recomand foarte tare sa iei in calcul o masina 4x4. Tractiunea fata nu prea te ajuta la deal.

#8
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006

View Postady_77, on 19 aprilie 2015 - 19:38, said:

Pai si cum ai vrea sa se descurce ascutitoarea aia de motor,cu asa caroserie plus ce spui tu acolo?
Pai totusi e turbo si are 115 cai . Si pe Duster au inceput sa-l bage si chiar pe 4x4!!!!

Edited by johnnydanut, 19 April 2015 - 19:59.


#9
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

View Postjohnnydanut, on 19 aprilie 2015 - 19:56, said:

Garda la sol , unghiul de atac si degajare plus ceva protectii la aripi. Stau intr-o zona de munte cu ceva denivelari pe drum si zapada multa iarna.


Daca chiar n-aveau niciun rost nu se mai fabricau si vindeau , nu.....?

imagine + politici de marketing si poti vinde orice...

Edited by florinppv, 19 April 2015 - 20:08.


#10
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006

View Postundesignus, on 19 aprilie 2015 - 19:58, said:



Atunci uita de motorul ala. Mie si 1.6 mi se pare putin pentru masina aia.



Atunci iti recomand foarte tare sa iei in calcul o masina 4x4. Tractiunea fata nu prea te ajuta la deal.
Zona de munte nu inseamna "cota 2000" , e o zona in care poti urca totusi cu un Logan 1.4 cu incarcatura de 400 kg fara prea mari eforturi asa ca n-am nevoie de tractor ci de o masina de drum lung cu ceva garda la sol si cat de cat confortabila. Un Duster nu merita sa-l iei 4x2 caci ala-i chiar pentru drumuri grele insa Qashqai e altceva , e o masina eleganta si putin mai inalta !!!

#11
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 24.06.2008

View Postundesignus, on 19 aprilie 2015 - 19:58, said:



Atunci uita de motorul ala. Mie si 1.6 mi se pare putin pentru masina aia.



Atunci iti recomand foarte tare sa iei in calcul o masina 4x4. Tractiunea fata nu prea te ajuta la deal.
Cu toate ca teoretic se spune ca tractiunea spate te ajuta mai mult,iti spun din experienta mea (am avut BMW 4 ani) ca practica bate teoria! Unde un rahat de Logan iesea din zapada eu ramaneam acolo,unde un rahat de logan urca fara probleme pe dealul negru in conditii de polei,bmw-ul meu cu toate sistmele lui peste urca foarte greu,si se aprindea in continu DSC-ul!
Deci tot mai buna e tractiunea fata!

#12
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Dacă ești hotărât nu mai sta pe gânduri. Eu unul văd utilitatea unui suv doar în tracțiunea integrală.

#13
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006

View PostV_i_c_t_o_r, on 19 aprilie 2015 - 20:20, said:

Dacă ești hotărât nu mai sta pe gânduri. Eu unul văd utilitatea unui suv doar în tracțiunea integrală.
Da nu-i chiar suv , e un hatchback mai inaltat si cu ceva spatiu mai mare la interior ;)

#14
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Fa drive test cu ea, o sa ai o deceptie daca o incarci si cauta clipurile video lui Robert Adam, testeaza masini la nivel apropiat de obsesie si daca imi aduc aminte bine a pus mana si pe Qascaval si omul este fair in review-uri.

#15
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Sunt unele drumuri pe care aș da limuzina cu 4x4 pe un SUV cu 4x2 dar cu gardă la sol mai mare.

Și nu pot să nu remarc dublul standard. Dacă motorul de 1,2 / 115 era pe Duster, era super rachetă mașina. Dacă e pe Nissan, e plăpând și cu ascuțitori.

Edited by AlexIP, 19 April 2015 - 20:47.


#16
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,007
  • Înscris: 29.06.2011
O oferta destul de atragatoare. Am mers cu Qashqai(generatia precedenta) si este peste Duster la orice capitol si era 4x2. De altfel sunt astfel de masini ce se fabrica doar 4x2(Peugeot 3008) deoarece cererea de 4x4 pentru astfel de masini este mai mica. Si eu mi-as lua un SUV  compact 4x2, sau ceva gen Captur,2008, Cactus datorita garzii la sol.

#17
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004

View Postgeorge_eu25, on 19 aprilie 2015 - 20:09, said:

Cu toate ca teoretic se spune ca tractiunea spate te ajuta mai mult,iti spun din experienta mea (am avut BMW 4 ani) ca practica bate teoria! Unde un rahat de Logan iesea din zapada eu ramaneam acolo,unde un rahat de logan urca fara probleme pe dealul negru in conditii de polei,bmw-ul meu cu toate sistmele lui peste urca foarte greu,si se aprindea in continu DSC-ul!
Deci tot mai buna e tractiunea fata!

Wrong conclusion. Tot mai bun e un rahat de logan.

#18
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006
De cativa ani conduc aproape numai masini de genul asta (crossover/SUV). Daca la urmatoarea n-as putea sa iau 4x4 m-as orienta catre o masina obisnuita. De ce sa-mi iau o masina care imi ofera avantaje in 1% din situatii si dezavantaje in 100% (dinamica mai slaba, consum mai mare)? Daca nu-ti trebuie 4x4 mai bine iei un Focus de banii astia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate