Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Pardoseala terasa exterioara

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Salutare,
Anul trecut am cumparat o casa cu o mica bucata de curte. Cand zic mica, e chiar mica, 60mp
Am renovat un pic casa si dupa iarna ce a trecut acum ne gandim putin la curte.
Traind pana acum la bloc, imi doresc sa mananc si sa stau cat mai mult timp afara, in curte :)
Ca atare m-am decis sa fac o platforma din lemn de 2400 x 2600 mm. Pe care o sa punem o masa si niste scaune.
Ma gandesc sa fac platforma din lemn de brad si sa il impregnez cu ulei de in. Am gasit si niscai oferte de pin finlandez thermotratat la pret bun, dar ma duc undeva la 30 euro/mp.
Am un amic si are o pitzerie cu terasa. Pe terasa are lemn de brad baitzuit si lacuit. Rezista destul de bine de 5 ani. El are trafic acolo, pe cand eu...mai deloc
Daca aveti niste idei mai ieftine si mai bune, le astept cu mult interes.
Atasez niste poze din momentul asta.

Attached Files



#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cauta pe google, exista solutii mai rezonabile ca pret. Daca nu te grabesti cu realizarea. peste doua saptamani ajung in Germania si te pot ajuta cu materiale si preturi de acolo. Poti spune mai exact ce doresti, o terasa suspendata oe popi, la nivelul solului,  sau...?
LE m-a ametit prima poza, mi-am rupt gatul...
Acolo vrei terasa? Si dedesubt? La ce inaltime , deasupra solului te-ai gandut s-o faci?

Edited by myshyk, 19 April 2015 - 18:57.


#3
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postadrian_nmg2002, on 19 aprilie 2015 - 18:40, said:


Daca aveti niste idei mai ieftine si mai bune, le astept cu mult interes.
Atasez niste poze din momentul asta.
Idei sint , dar pune o poza cu zona respectiva , sa se vada clar pozitia terasei , intre " ce si ce " vine pozitionata , este linga casa , gard ...

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Daca patiul este bucata de pamant, eu recomand sa pui dale, nu are rost sa te complici cu lemn.

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Lemnul e placut, insa e dificil, trebuie tratat des altfel se strica chiar si ala folosit pentru piscine... Pune placi de exterior (cu nisip) sau gresie (cu adeziv elastic) in culori deschise sa-ti lumineze spatiul mic.

#6
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Il inteleg pe adrian_nmg2002 nici eu nu as vrea sa am beton, dale sau piatra.
Cam in aceiasi situatie sunt si eu. As vrea sa pun o dusumea de lemn pe terasa. M-am gandit la lemnul de salcam, despre care citisem ca ar fii mai rezistent la umiditate. Nu am reusit sa gasesc.
Ca sa mai scad din cheltuieli as fii cumparat copacii din padure si i-as fii dus la un gater sa-i tai si as fii facut ceva mai rustic (primitiv). Chiar daca luam busteni subtiri i-as fi taiat in doua si i-as fii prins pe niste transversale, asezate pe un pat de pietris sau pe niste stalpi scunzi. Problema ar fii ca nu stiu cum se vor comporta respectivii busteni dupa ce vor fii taiati si dupa ce se vor usca natural. Este posibil sa se incovoaie?
Daca as gasii busteni uscati, am inteles ca exista riscul sa se crape.

Daca aveti experienta cu astfel de lemn si de abordare... Sau daca aveti alte idei...

#7
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ 7777777, salcamul este ok, eu acuma adun fonduri sa iau lemn de salcam si sa imi fac lamele de parchet in toata casa.
Lemul trebuie trata puternic cu uleiuri si vopsele pentru a rezista in timp ceva. Inceasca sa faci rost de cateva traverse de linie ferata sa iti faci o mica fundatie in care sa pui niste ancore de metal sa prinzi baza terasei din traverse, mare atentie sa lasi un mic spatiu intre scandurile sau sipcile cu care vei podi terasa ~ 3-5 mm pentru a avea unde sa se scurga apa,  le dai o data cu ulei pe an si la 7 ani le schimbi Posted Image

Edited by lestad_25, 19 April 2015 - 22:19.


#8
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
OK. Dar, eu am optiunea sa cumpar bustean verde. Crezi ca este fezabila idea sa-l tai verde (am inteles ca se taie si mai usor verde) si sa-l montez asa? Sau dupa ce-l tai sa astept sa se usuce?

Uscat nu am gasit.

#9
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Nu se taie tocmai verde, deobicei sta la zvantat o perioada (1-2 luni) si eu voi cumpara tot taiat de la gater umed/zvantat si il voi tine la uscat , dar si in cazul tau trebuie sa il lasi la uscat sa nu se stambe treptele dupa 2 luni si mare atentie sa aibe mai multe puncte de sprijin . Se poate si usca la uscatorie
-da se taie mai usor verde dar mare atentie daca va fi cald afara va crapa in draci de o sa te strici la cap Posted Image (in cateva zile pana ajunge in anumite limite)

#10
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Cald nu va fii, pentru ca am inteles de la padurar ca perioada in care se fac taieri ar fii intre 1 Septembrie si 31 Martie.

Insa, ma gandesc ca poate se incovoiaie in procesul de uscare naturala... Poate aberez... Nu stiu.

Pe de alta parte daca l-as monta imediat dupa taiere verde/zvantat poate s-ar usca in pozitia in care va fii prins si nu s-ar mai incovoia.

Poate un tamplar ar cunoaste mai bine comportamentul lemnului in anumite situatii...

#11
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image este cald si la 1 octombrie pana ula alta (nu e o regula) in mod normal dupa taiere il pui stiva si se usca ok, natural doar ca trebuie pus cu sipci la fiecare rand sa circule aerul si sa se uste uniform. .
In alta ordine de idei poti face o terasa provizorie cu paleti pe 2 randuri si vezi cum se comporta un daca iti place baga o vopsea si cand se straca repeti din nou experimentul sau faci ceva mai trainic Posted Image

#12
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Cea mai buna este gresia dar daca ai bani si vrei lemn studiaza ..."lemnul plastifiat" !

#13
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Studiez, dar bani nu am. :)

Deci, va trebui sa studiez mai mult.

Prefer sa pun piatra sparta inițial. Oricum sa va mai lăsa pământul un an-doi. Mai completez cu piatra si poate intre timp găsesc o soluție ieftină. Terasa va fi in soare si cel mai bune se preteaza lemnul.

#14
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008
Am vazut la Romexpo, in perioada cu Mobila Expo, niste platforme foarte interesante dintr-un material care era 70% lemn si 30% plastic. Arata foarte bine, se monta usor si arata exact ca o platforma de lemn, doar ca mult mai rezistenta. O sa caut pliantul cand ajung acasa si il pun aici daca vrei.

#15
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Am terminat terase. O sa revin cu poze maine. Am facut si pardoseala din lemn de brad e pe un santier, pe care l-am tras.
Pun maine poze :)
Eu mi-s multumit !

#16
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Am cam terminat terasa.
Atasez poze Posted Image

Attached Files


Edited by adrian_nmg2002, 06 May 2015 - 07:49.


#17
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Nu a iesit rau, dar am ramas cu capul sucit Posted Image , peste cativa ani sa alegi o vopsea buna pentru lemn Posted Image

#18
Iuliaparda

Iuliaparda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 19.02.2014
Cat te-a costat lemnul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate