Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Aparat auditiv

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Deschid acest topic pentru tatăl unui prieten. A fost la medic și i s-a recomandat aparat auditiv (are timpanul spart din copilărie de la o palmă primită de la mama lui). I-au recomandat unul de 2000 lei (probabil acel cabinet ORL era mână în mână cu producătorul ca să își vândă marfa). Se poate și mai ieftin? Cum ar trebui să procedeze? Vreo recomandare de aparat?

#2
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postgerbil, on 19 aprilie 2015 - 17:22, said:

Deschid acest topic pentru tatăl unui prieten. A fost la medic și i s-a recomandat aparat auditiv (are timpanul spart din copilărie de la o palmă primită de la mama lui). I-au recomandat unul de 2000 lei (probabil acel cabinet ORL era mână în mână cu producătorul ca să își vândă marfa). Se poate și mai ieftin? Cum ar trebui să procedeze? Vreo recomandare de aparat?
Ca purtător de aparate auditive, nu recomand pocnitori la 2000 lei. Am avut aparate din toată gama (preț, performanță), are nevoie de ceva mai răsărit până în 4000 lei, mai ales că e protezabil doar la o ureche.

Problema protezării e de fapt audioprotezistul. Dacă e din Cluj, recomand eu audioprotezist bun cu cabinet de protezare. Dacă nu...pot să mă interesez dar îmi trebuie locația lui.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
București.

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Se fac bani frumoşi pe seama suferinţei oamenilor Posted Image

Iniţiator  , se găsesc produse bune şi la preţuri decente , chiar sub 1000 lei . Un prieten are şi e extrem de mulţumit , bateriile îl ţin peste 30 zile şi calitatea sunetului spune că e foarte bună .

#5
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postgerbil, on 19 aprilie 2015 - 17:39, said:

București.
OK, am nevoie de 1-2 zile să vorbesc cu audioprotezistul meu care-i cunoaște pe toți din RO, indiferent ce marcă de aparate folosește. Apoi te anunț.

Majoritatea merg la Audionova dar acolo, pe lângă faptul că e mai scump, au audioproteziști fără experiență. Asta cel puțin în Cluj, îmi dădeau mie ăia lecții deși eu am terminat medicina acum ceva ani și sunt purtător de așa ceva de la 3 ani.

Important e să găsească ceva potrivit și cu reglaj făcut cum trebuie, nu ceva cât mai performant și mai scump.

Edited by LeopardSurd, 19 April 2015 - 17:44.


#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Mulțumesc, aștept nu e problemă.

pacopaco: Ce marcă e?

Edited by gerbil, 19 April 2015 - 17:51.


#7
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postgerbil, on 19 aprilie 2015 - 17:50, said:

Mulțumesc, aștept nu e problemă.

pacopaco: Ce marcă e?
Depinde de baterie nu de marcă. 30 de zile țin numai bateriile mari de la 312 în sus. Eu am tip 10 și țin vreo săptămână dar sunt cele mai mici.

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postgerbil, on 19 aprilie 2015 - 17:50, said:

Mulțumesc, aștept nu e problemă.

pacopaco: Ce marcă e?
Nu am  reţinut marca , dar am subliniat că există   la preţ decent şi bun . Nu am cum să iau legătura cu el , nu are telefon mobil .

Sunt unele laboratoare care achiziţionează şi pun adaos comercial 300-500% . Să te fereşti  de aceştia

#9
antinomicum

antinomicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2005
Initiator: prin casa de asigurari de sanatate se compenseaza o parte din pretul unei proteze auditive. e o  suma fixa, undeva la 900 si ceva de lei, parca. detalii despre dosar aici https://www.casmb.ro...dispozitive.php  
desi la copii si tineri se misca repede (in termen de cam 1 luna vine aprobarea),merita incercat.
nu cred neaparat ca la 2000 lei iei ceva de slaba calitate, cum zicea cineva aci, reglajul face totul. plus ca si protezele is in functie de tipul de pierdere de auz.

#10
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@gerbil: Eu sunt din bucuresti.
Pana acum am avut o experienta placuta cu Audiolux.  Sunt importatori siemens.http://audiolux.ro/
Acum am un Phonak de care nu sunt multumit, insa au raport pret/calitate bun. Il voi returna.
Curand urmeaza sa incerc un Oticon.

Da, se gasesc proteze si pana in 900. Cat da casa de asigurari (dupa mai bine de 1 an de la depunerea dosarului, asa a fost la mine, Norocul meu ca nu stateam in banii aia).
Intrebarea incuietoare, cat este dispus unchiul tau sa plateasca pentru o proteza auditiva.  Asa costa si 8000ron bucata.

Ca o recomandare, sa evite orice alta marca in afara de Oticon, Siemens, Phonak, Widex, Starkey, Resound, Unitron,

@antinomicum: Reglajul este foarte important. Insa decisiva este potenta aparatului auditiv!
Nu poti compara o proteza analogica cu una digitala.
Asa cum nu poti compara nici o proteza de 900 cu una de 4000/6000 ron. Exista un motiv foarte intemeiat pentru diferentele astea de pret.
Asa cum nu poti compara nici nevoia unui pensionar de auzi, cu a unui student sau angajat.

View PostLeopardSurd, on 19 aprilie 2015 - 17:52, said:

Depinde de baterie nu de marcă. 30 de zile țin numai bateriile mari de la 312 în sus. Eu am tip 10 și țin vreo săptămână dar sunt cele mai mici.
312 sunt baterii mici, dupa 10 si inaintea 13. Ai vrut sa spui 675. Alea sunt bestiile de acum 2 decenii care tineau si 30 de zile.

@Cazimi: Poate sa fie si 650Ron. Totul tine de individ, cat este dispus sa cheltuiasca. Si de audiolog sa faca recomandarile cu buna vointa.
http://audiolux.ro/page.php?52


Ca o nota, gasesc foarte putine referinte la acest subiect de o impotanta atat de mare.Posted Image

Edited by vladdy99, 19 April 2015 - 18:56.


#11
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
2000 de lei este un preț foarte decent dacă vorbim de proteză hipoacuzică. Însă protezele la care se referă, în bună cunoștință de cauză, LeopartSurd, ajung la 3000 de dolari, pentru că asta trebuie să includă și reglajul personalizat. Concret, tehnicianul determină ce categorie de sunete și pe ce frecvență sunt percepute slab și puternic de ureche și reglează aparatul în funcție de asta.

Un aparat auditiv simplu, fără niciun reglaj, cu acoperire ”generală” (de fapt, un amplificator) se poate comanda de pe net, amazon, ebay etc. Și da, ăla poate să fie mult sub 2000 de lei.

#12
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Discuta cu cei de aici si mergi la o consultatie gratuita.
http://www.starkey.ro/
P.S Nu este obligatoriu sa iei de la aceasta firma, dar stiu ca sunt buni.

#13
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Pe mine m-au cucerit cu testarea online a auzului.  Daca am laptopul pe silent, boxe cu difuzor spart, casti cu fir intrerupt, etc sa inteleg ca sunt surd ?
http://www.starkey.r...luarea-auzului/

#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
http://www.audionova...teaza-ti-auzul/ Aici nici măcar nu se aude ceva. Ieși surd clar. Posted Image)

Mulțumesc mult tuturor de informații.

Edited by gerbil, 19 April 2015 - 20:06.


#15
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Taica-miu a fost la un cabinet si i-au recomandat un aparat auditiv de vreo 1300 de lei, de care nu e multumit deloc (volumul nu se regleaza logaritmic, bateria se descarca instant, sensibilitatea prea mare). Pana la urma, si-a cumparat unul din Lidl cu vreo 50 de lei, de care e muult mai multumit! Posted Image)

Edited by constant7, 19 April 2015 - 20:37.


#16
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@constant7: Ce tip de baterie are proteza care se descarca intant, si cel mai important, ce baterii foloseste ?
Asa am ramas si eu fara baterii odata intr-un sat din harghita, si a trebuit sa folosesc niste baterii ordinare de ceas care tot asa se descarcau instantaneu.

Este foarte important si audiologul sa aibe buna vointa si decenta. Am intalnit audiologi care incercau sa imi vanda aparate de mult scoase din productie la preturile unora noi.

#17
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Nu mai stiu ce tip de baterii foloseste (pot sa-l intreb pe taica-meu), dar ce pot spune sigur e ca bateriile originale furnizate de cabinet erau zinc-carbon, ca eram si eu curios de ce se descarca asa de repede. Desigur ca poate folosi si baterii alcaline, dar bateriile originale erau ordinare. Am o banuiala ca si aparatul auditiv e ordinar! :))

Oricum ala de la Lidl arata mai bine (din cate imi aduc aminte).

#18
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Acum sunt pe baterii zinc aer. Ultimele pe care mi le amintesc sa fi fost cu baterii zinc-carbon au fost acum 2 decenii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate