Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Intampinare contestatie

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011
Buna ziua.

Sunt intr-o dilema cu referire la o intampinare primita ca urmare a unei contestatii.

Avand in vedere dispozitiilor art.75^1 alin 5 din Legea nr. 76/2002 completata si modificata(atasata), paratul este de parere ca nu permite nimanui o interpretare exhaustiva.
Eu am o parere exact contrarie.
Prin folosirea stigmatei " sau, dupa caz" s-a urmarit de catre legiuitor asigurarea unei formulari cadru de principiu, aplicabila oricarei situatii posibile. Deci, dupa parerea mea o asemenea lege permite expres o interpretare exhaustiva.


Ce parere aveti? Gandirea mea da chix in aceste momente?

Exista vreo lege care sa incrimineze argumentul ca instantele judecatoresti ar fi "aglomerate" astfel incat sa nu mai trimita aceasta sesizare "institutiei competente" care are in atributii supravegherea paratului, precum si aplicarea unitarea a legilor a tuturor agentiilor judetene.

Cum as putea desfiinta cu argumente aceasta aberatie? Astept cu interes cateva pareri.

[ http://i61.tinypic.com/1zoivlf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i62.tinypic.com/qwx36g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View PostRCmake, on 19 aprilie 2015 - 15:05, said:

aplicabila oricarei situatii posibile
Oricarei situatii posibile din cele doua.

#3
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View PostRCmake, on 19 aprilie 2015 - 15:05, said:


Eu am o parere exact contrarie.
.....

Cum as putea desfiinta cu argumente aceasta aberatie? Astept cu interes cateva pareri.


Deci tu ai o părere contrarie, dar nu ai argumente. Posted Image

#4
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009

View PostRCmake, on 19 aprilie 2015 - 15:05, said:

Exista vreo lege care sa incrimineze argumentul ca ....
Cum as putea desfiinta cu argumente aceasta aberatie?
Nicio șansă, cât timp nu înțelegi termenii pe care îi folosești. Pentru exemplificare, poți medita la ceea ce este incriminarea. Poate așa o să ajungi la o concluzie privind „incriminarea argumentului” și o să renunți la vorbele pompoase dar fără sens în favoarea expunerii problemei într-o manieră simplă, cu cuvintele tale. Sau, în orice caz, cu unele pe care le înțelegi, astfel încât să fii sigur că ceea ce spui este exact ceea ce vrei să spui.
Na, că m-am molipsit și eu cu exprimarea asta! În orice caz, titlul topicului mi-a stârnit interesul, dar căutarea legii care să incrimineze un biet argument mi-a tăiat orice chef de a lua în serios o atare dezbatere.

#5
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Tocmai ma pregateam adaug ceva asemanator la postarea mea. :))
Initiatorul a facut o contestatie, a primit apoi intampinarea partii adverse si nu e de acord ca instanta nu ar trebui sa trimita „acea sesizare la institutiile competente care are atributii in supravegherea paratului”.
Fraților, cand cereti un sfat, invatati mai intai sa va exprimati coerent daca vreti sa primiti un raspuns la obiect!

#6
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011

View PostWittmann2, on 19 aprilie 2015 - 17:20, said:

Deci tu ai o părere contrarie, dar nu ai argumente. Posted Image
Salut. Argumentul l-am spus mai sus si anume :
Prin folosirea stigmatei " sau, dupa caz" s-a urmarit de catre legiuitor asigurarea unei formulari cadru de principiu, aplicabila oricarei situatii posibile. Deci, dupa parerea mea o asemenea lege permite expres o interpretare exhaustiva.

Iar cand m-am referit la faptul sa desfiintez cu argumente aceasta aberatie ma refeream la aceasta parte: "iar pe de alta parte, sesizarea de catre instante a altor institutii ale statului cu privire la invocarea de catre reclamanti a unor pretinse incalcari ale legii ar fi ultimul lucru de care ar avea nevoie instantele judecatoresti care si asa abia fac fata volumului imens de munca". Cel putin mie mi se pare o aberatie sa invoci faptul ca instantele judecatoresti au un volum imens de munca, astfel incat sa nu fie sesizata autoritatea care prin lege are atributii de supraveghere asupra paratului.

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostWittmann2, on 19 aprilie 2015 - 17:28, said:

Tocmai ma pregateam adaug ceva asemanator la postarea mea. Posted Image)
Initiatorul a facut o contestatie, a primit apoi intampinarea partii adverse si nu e de acord ca instanta nu ar trebui sa trimita „acea sesizare la institutiile competente care are atributii in supravegherea paratului”.
Fraților, cand cereti un sfat, invatati mai intai sa va exprimati coerent daca vreti sa primiti un raspuns la obiect!
Atunci dă-i şi soluţia/soluţiile  . Spunei că ministerul muncii îl prosteşte pe faţă   să nu cumva  să  se adreseze justiţiei .

#8
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View PostRCmake, on 19 aprilie 2015 - 17:52, said:

Salut. Argumentul l-am spus mai sus si anume :
Prin folosirea stigmatei " sau, dupa caz" s-a urmarit de catre legiuitor asigurarea unei formulari cadru de principiu, aplicabila oricarei situatii posibile. Deci, dupa parerea mea o asemenea lege permite expres o interpretare exhaustiva.

Iar cand m-am referit la faptul sa desfiintez cu argumente aceasta aberatie ma refeream la aceasta parte: "iar pe de alta parte, sesizarea de catre instante a altor institutii ale statului cu privire la invocarea de catre reclamanti a unor pretinse incalcari ale legii ar fi ultimul lucru de care ar avea nevoie instantele judecatoresti care si asa abia fac fata volumului imens de munca". Cel putin mie mi se pare o aberatie sa invoci faptul ca instantele judecatoresti au un volum imens de munca, astfel incat sa nu fie sesizata autoritatea care prin lege are atributii de supraveghere asupra paratului.

Omule, tu știi ce rol au instanțele de judecată???? Sau stii ce inseamna stigmat?

Edited by Wittmann2, 19 April 2015 - 17:58.


#9
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011

View PostMerzel, on 19 aprilie 2015 - 17:21, said:

Nicio șansă, cât timp nu înțelegi termenii pe care îi folosești. Pentru exemplificare, poți medita la ceea ce este incriminarea. Poate așa o să ajungi la o concluzie privind „incriminarea argumentului” și o să renunți la vorbele pompoase dar fără sens în favoarea expunerii problemei într-o manieră simplă, cu cuvintele tale. Sau, în orice caz, cu unele pe care le înțelegi, astfel încât să fii sigur că ceea ce spui este exact ceea ce vrei să spui.
Na, că m-am molipsit și eu cu exprimarea asta! În orice caz, titlul topicului mi-a stârnit interesul, dar căutarea legii care să incrimineze un biet argument mi-a tăiat orice chef de a lua în serios o atare dezbatere.
Daca te referi ca textul din poze are un limbaj pompos, sa stii ca nu imi apartine. Mie mi se pare grava o astfel de abordare, in nici un caz nu mi se pare "un biet argument" din partea paratului.

#10
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009
M-am referit exact la ceea ce am citat. Dumneata vrei o lege care să incrimineze un argument. Asta mă face să repet că, din păcate, se pare că nici măcar nu știi ce însemnă incriminarea.

#11
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
fratele meu alb, nici la acest moment nu ai fost in stare sa explici cauza ta: ce contestatie ai facut? ce ai cerut? cu cine te judeci? ce „sesizare” vrei sa faca instanta de jduecata?

#12
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011

View PostWittmann2, on 19 aprilie 2015 - 17:56, said:

Omule, tu știi ce rol au instanțele de judecată???? Sau stii ce inseamna stigmat?
Am vrut sa scriu "sintagmei", nu stiu unde mi-a stat mintea. De ce ai avea dubii ca nu as sti rolul instantelor de judecata?

#13
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Sincer, am certitudini.

#14
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011

View PostWittmann2, on 19 aprilie 2015 - 18:09, said:

Sincer, am certitudini.
Multumesc pentru ajutor dragi colegi de forum.

Se poate inchide/ sterge etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate