Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Informație confidențială: fostul general Victor Stănculescu a pierdut la CEDO

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006
Recent Curtea Europeană a Drepturilor Omului a respins plîngerea foştilor generali Victor Stănculescu şi Mhai Chiţac cu privire la procesul prin care au fost condamnaţi la 15 ani închisoare pentru participare la reprimarea revoluţiei din Timişoara.
http://hudoc.echr.co...4106#{"itemid":[%22001-154106%22]}

O respingere parţială a plîngerii lor se petrecuse încă din 3 iulie 2012: http://hudoc.echr.co...2288#{"itemid":[%22001-112288%22]}
Rămăsese de examinat numai capătul de cerere legat de durata prea mare a procesului, care, pretindeau cei doi generali,a încăcat cerinţa unei durate rezonabile prevăzută de Convenţia Drepturilor Omului. Acum CEDO a respins şi capătul acesta de cerere, plîngerea celor doi generali fiind acum respinsă în totalitate.

De remarcat tăcerea de mormînt cu care mass-media miticească din frumosul oraş Bucureşti a întîmpinat hotărîrea CEDO, atît în 2012 (respingerea parţială) cît şi acum (respingerea totală). Dacă Stănculescu şi Chiţac ar fi cîştigat la CEDO, ar fi vuit toate televiziunile, s-ar fi dat ştirea prin toate ziarele pînă la cel mai amărît ziar de provincie. Dar fiindcă au pierdut, ştirea parcă nici nu există.

Dacă cauţi cu google "Stănculescu, CEDO", găseşti ştirea respingerii plîngerii doar pe un blog amărît, unde apare şi o traducere (cam neprofesionistă) în limba română a hotărîrii CEDO: http://wp.me/pjejF-4yg
Respingerea parţială din 2012 poate fi găsită şi pe un sait specializat în hotărîri CEDO.

Dar pentru marele public, pentru cei 95% stupid people, informaţia rămîne confidenţială.
Unde a dispărut puzderia de ziarişti mitici din frumosul oraş Bucureşti care pretindeau că-i fute grija de adevărul despre revoluţia din 1989? Unde au dispărut televiziunile care se înghesuiau la fiecare termen al procesului Chiţac-Stănculescu, unde sînt "luptătorii pentru adevăr" care informau publicul despre dovezile depuse de Stănculescu în instanţă, unde sînt cei care, din sete de adevăr, făceau emisiuni despre revoluţia din 1989 unde, dacă nu era invitat Stănculescu pentru cea de-a 143-a oară ca să "rupă tăcerea", era invitat cineva care explica că Stănculescu e nevinovat şi lui trebuie să-i mulţumim pentru răsturnarea lui Ceauşescu?

Bag seama că s-a isprăvit bugetul alocat revoluţiei din 1989 la mitici "luptătorii pentru adevăr". Mai ales de cînd Stănculescu a fost eliberat din închisoare, că şi-a ispăşit o treime de pedeapsă şi i-au dat reducere de bună purtare, nu se mai alocă bani pe subiectul ăsta, că nu mai e importantă obţinerea unei graţieri.

Mass media miticească din frumosul oraş Bucureşti funcţionează după regula: se dezbate o problemă numai dacă există buget alocat pentru dezbaterea acelei probleme şi dezbaterile trebuie să urmărească interesele celui care asigură bugetul. Cine plăteşte comandă muzica.
Ani de zile, pe subiectul revoluţiei din 1989, interesaţi să investească în asigurarea unui buget pentru mass-media au fost numai cei care voiau să ascundă făptaşii crimelor de atunci. Ani de zile, cei 95% stupid people au fost bombardaţi în mass-media cu interpretări despre revoluţia din 1989 în folosul criminalilor: cum agenturili străine sînt vinovate de tot răul iar Stănculescu este nevinovat ori chiar erou.
Fiindcă nimeni nu plăteşte pentru ştiri nefavorabile lui Stănculescu, hotărîrea CEDO trece neobservată.

De remarcat şi o minciună în hotărîrea CEDO: Se afirmă că după condamnarea din 2000, pînă la anularea condamnării în 2004 după recursul în anulare, Stănculescu şi Chiţac au stat în închisoare. E o minciună sfruntată, ei n-au fost arestaţi decît în 2008, după recondamnarea lor prin rejudecarea procesului. Se pare că indivizii au minţit la CEDO iar reprezentanţii guvernului român, care trebuiau să combată neadevărurile reclamanţilor, au omis să o facă în aspectul ăsta. Pare-se a existat sabotaj chiar la guvernul român asupra felului cum s-a făcut apărarea la CEDO. Fiindcă plîngerea a fost respinsă omisiunea nu are urmări, dar dacă CEDO ar fi acceptat plîngerea celor doi foşti generali, aceştia ar fi putut primi despăgubiri şi pentru 4 ani de închisoare (2000-2004) pe care de fapt nu i-au executat.

În 2009, cînd Stănculescu a depus plîngere la CEDO, bineînțeles că informația a fost răspîndită: http://www.realitate...ale_616397.html
Acum, că a pierdut procesul, informația nu mai e de interes.

Edited by Marius1989, 19 April 2015 - 13:30.


#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am fost educat sa nu ma bucur de raul altuia.
Dar sincer, cred ca CEDO are dreptate.

#3
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Am fost educat sa mi se rupă de Stanculescu, de CEDO, și de găștile de comuniști ce încă mai populează planeta.

Așadar,  pentru inițiator mă bucur ca a descoperit ca presa funcționează doar ca mijloc de manipulare și nu pentru informare/divertisment.



#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Unu la mana, "Revolutia" nu a fost revolutie....Ci lovitura de stat!
Si doi mana, Generalul avea un ordin de executat....de la comandantul suprem......deci din orice pozitie ajungea ori la puscarie, ori era executat.....
Dupa mine daca ceasescu "reusea" sa scape acea lovitura de stat, si Stanculescu nu executa ordinu lui CEasuescu, cred ca era executat.....daca a executat ordinul a facut puscarie, deci a vea doar CCele 2 posibilitati....lacul sau puț-ul...

#5
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

 Prien, on 19 aprilie 2015 - 13:37, said:

Am fost educat sa nu ma bucur de raul altuia.

Aici nu e vorba de răul altuia, căci Stănculescu a ieşit deja din închisoare (i-au dat reducere pentru bună purtare, cred că şi pentru vîrstă), iar Chiţac e deja mort.
Miza procesului era doar nişte despăgubiri pe care Stănculescu şi văduva lui Chiţac i-ar fi putut primi de la statul român, şi pe care acum n-o să-i mai primească.
Dacă a nu primi despăgubiri de la CEDO e un lucru rău, atunci 99,9% dintre români au parte de acest rău.

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Respect @Bodcasa !

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,071
  • Înscris: 27.10.2007
Informatia  este publica si nicidecum confidentiala.(CONFIDENȚIÁL, -Ă, confidențiali, -e, adj. Care se comunică în taină; secret. [Pr.: -ți-al] – Din fr. confidentiel.)
treaba este ca nu mai intereseaza pe nimeni aceste lucruri,revolutia fiind confiscata de asa zisi  revolutionari , mai mari sau mai mici, care se rafuiesc intre ei.
Adevarul (inclusiv despre rolul lui stanculescu) nu-l mai vrea nimeni, pentru ca e poate aduce la suprafata lucruri dureroase.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Zau, ma?Posted Image Posted Image Posted Image Hai du-te, ca nu te cred! Sa-ti moara ce-ai mai drag ca asta e adevaru´?Posted Image Posted Image Posted Image

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,071
  • Înscris: 27.10.2007

 myshyk, on 19 aprilie 2015 - 18:19, said:

Sa-ti moara ce-ai mai drag ca asta e adevaru´?Posted Image Posted Image Posted Image
N-au murit la revolutie, printre gloante, si or sa moara acum,  de plictiseala ?

Edited by strongsss, 19 April 2015 - 19:33.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 strongsss, on 19 aprilie 2015 - 19:33, said:

N-au murit la revolutie, printre gloante, si or sa moara acum,  de plictiseala ?

Eeeeei, de batranete, scleroza,..... alzheimer,......dializa,.....

#11
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 BodCasa, on 19 aprilie 2015 - 13:49, said:

Unu la mana, "Revolutia" nu a fost revolutie....Ci lovitura de stat!
Si doi mana, Generalul avea un ordin de executat....de la comandantul suprem......deci din orice pozitie ajungea ori la puscarie, ori era executat.....
Dupa mine daca ceasescu "reusea" sa scape acea lovitura de stat, si Stanculescu nu executa ordinu lui CEasuescu, cred ca era executat.....daca a executat ordinul a facut puscarie, deci a vea doar CCele 2 posibilitati....lacul sau puț-ul...


Chestia asta cu "ordinul se executa" mi se pare foarte discutabila.... Chiar daca vorbim de institutiile militarizate, la urma urmei suntem oameni cu constiinte, gandire, nu drone, cerora li s-au trasat instructiuni, se da un enter si drona executa fara cracnire ordinul. Experienta razboaielor din istorie, a procesului de la Nurnberg sau chiar cazul generalilor de la revolutie judecati si condamnati ulterior arata clar ca un sistem atunci cand incepe sa emita ordine criminale, numai cei redusi pot inghiti pe nemestecate idei stupide de genul "raspunderea apartine sitemului de atunci". De aceea se si dau spre executie aceste ordine unor tineri ce nu au experienta suficienta de viata. Cat despre oameni ca Stanculescu, Milea, ei erau oameni mai in varsta si cu grade superioare, si-au dat seama intr-un final de acest lucru, insa apucasera sa execute o parte din aceste ordine criminale (probabil ca la inceput nu-si imaginau caderea sistemului). Din punctul meu de vedere, mai bine mai tarziu decat niciodata: Ambii au incetat de la un anumit punct sa mai execute ordine criminale, Milea platind chiar cu viata, celalalt cu condamnarea.

As incheia c-un avertisment dat celor ce cred cu sfintenie ca "ordinele se executa fara cracnire": raspunderea atrocitatilor (cu ordin sau fara) apartine si celor ce le executa. Sitemele criminale sunt sortite pieirii iar cele ce le succed ii vor trage la raspundere.

#12
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

 cap_tepos, on 19 aprilie 2015 - 21:56, said:

Chestia asta cu "ordinul se executa" mi se pare foarte discutabila....
..
As incheia c-un avertisment dat celor ce cred cu sfintenie ca "ordinele se executa fara cracnire": raspunderea atrocitatilor (cu ordin sau fara) apartine si celor ce le executa. Sitemele criminale sunt sortite pieirii iar cele ce le succed ii vor trage la raspundere.
Este discutabila dar nu se discuta, pentru ca, celor de la putere le convine sa aiba supusi loiali pana la capat.

Din pacate multi au impresia ca ordinul ii absolva de orice vina, si asta ii face sa nu aiba retineri intr-un eventul conflict cu populatia.
Reglamentele militare de sorginte bolsevica nu cred ca s-au aliniat le ale NATO.

Edited by Moftangiu, 19 April 2015 - 22:29.


#13
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cred ca gingisKHAN2015 este cel mai in masura sa ne raspunda cum sta treaba...
Asta daca vrea...nu este un ordin...Posted Image

#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Despre ?

#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
"Din pacate multi au impresia ca ordinul ii absolva de orice vina, si asta ii face sa nu aiba retineri intr-un eventul conflict cu populatia.
Reglamentele militare de sorginte bolsevica nu cred ca s-au aliniat le ale NATO."


 cap_tepos, on 19 aprilie 2015 - 21:56, said:



Chestia asta cu "ordinul se executa" mi se pare foarte discutabila.... Chiar daca vorbim de institutiile militarizate, la urma urmei suntem oameni cu constiinte, gandire, nu drone, cerora li s-au trasat instructiuni, se da un enter si drona executa fara cracnire ordinul. Experienta razboaielor din istorie, a procesului de la Nurnberg sau chiar cazul generalilor de la revolutie judecati si condamnati ulterior arata clar ca un sistem atunci cand incepe sa emita ordine criminale, numai cei redusi pot inghiti pe nemestecate idei stupide de genul "raspunderea apartine sitemului de atunci". De aceea se si dau spre executie aceste ordine unor tineri ce nu au experienta suficienta de viata. Cat despre oameni ca Stanculescu, Milea, ei erau oameni mai in varsta si cu grade superioare, si-au dat seama intr-un final de acest lucru, insa apucasera sa execute o parte din aceste ordine criminale (probabil ca la inceput nu-si imaginau caderea sistemului). Din punctul meu de vedere, mai bine mai tarziu decat niciodata: Ambii au incetat de la un anumit punct sa mai execute ordine criminale, Milea platind chiar cu viata, celalalt cu condamnarea.

As incheia c-un avertisment dat celor ce cred cu sfintenie ca "ordinele se executa fara cracnire": raspunderea atrocitatilor (cu ordin sau fara) apartine si celor ce le executa. Sitemele criminale sunt sortite pieirii iar cele ce le succed ii vor trage la raspundere.

Si ce mai zic colegi!

#16
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

 gingisKHAN2015, on 19 aprilie 2015 - 22:50, said:

Despre ?
Daca si in Romania exista prevederi in regulamentele militare in care poate fi refuzata executarea ordinului in misiune.
Ca in filmele americane unde secundul refuza ordinul, il aresteaza pe capitan si preia comanda navei.
La tribunalul militar are sanse de castig?

Edited by Moftangiu, 19 April 2015 - 22:53.


#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ce stiu sigur  e ca se fac filme bune la americani . Si ca la mari finale  de fotbal , unde rateaza penaltiuri super vedete  , peste 98 la suta dintre spectatorii din tribune considera ca ei  ar fi marcat .

#18
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Bun raspuns!Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate