Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ajutor Python

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dendenys

dendenys

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2015
Salut,de ceva timp m-am apucat sa invat Python(3.4 mai exact) problema e ca am citit 2 carti am invatat sintaxa etc,in concluzie cunosc chestiile cele mai elementare(loops,import modules,functions,lambda func.,list comprehension si clase inca le mai invat) repet toate astea la nivel elementar/incepator.(Am terminat un tutorial pe Codecademy :D care ma ajutat enorm)
Problema mea acuma e ca ma simt stuck nu stiu ce sa fac pe mai departe si as dori sa cer ajutorul celor veterani care stiu perfect cu ce se mananca limbajul acesta(sincer imi place foarte mult fata de c++ de la scoala care e defapt un c cu cin si cout :(( )
Daca imi puteti oferi link sau ce sa invat pe mai departe, site de exercitii de programare etc orice pentru a putea evolua.Multumesc anticipat!:D

P.s:Am 17 ani clasa a XI-a mate info intensiv,in caz ca are vreo relevanta.:D

#2
umilu

umilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.02.2012
Jocuri facute in python cum iti suna? Daca nu suna rau gasesti aici un curs dragut si gratuit de la universitatea Rice

https://www.coursera...aped_fragment_=

#3
dendenys

dendenys

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2015
Suna bine tinand cont ca am avut si mici incursiuni in Pygame,iti multumesc mult <3.Si astept sugestiile voastre care sunt foarte de ajutor :D

#4
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014
Web dev folosind Django sau Flask.

Insa inainte de toate invata sa folosesti PIP si Virtualenv pentru instalarea/managementul bibliotecilor.

#5
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Dar ție ce ți-ar plăcea să faci? Înveți de dragul de a învață sau care este scopul tău?

#6
dendenys

dendenys

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2015

View Postcd9, on 19 aprilie 2015 - 17:48, said:

Dar ție ce ți-ar plăcea să faci? Înveți de dragul de a învață sau care este scopul tău?

View Postcd9, on 19 aprilie 2015 - 17:48, said:

Dar ție ce ți-ar plăcea să faci? Înveți de dragul de a învață sau care este scopul tău?

Mi-ar placea sa invat sa fac scripturi(desktop nu web) si m-am gandit ca Python ar fi o varianta buna....Dar acuma dupa ce am invatat bazele limbajului simt ca nu stiu ce sa fac mai departe exact in privinta asta...e un sentiment urat :(

#7
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Ai putea să înveți să lucrezi cu o bibliotecă GUI gen pyside.

#8
dendenys

dendenys

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2015

View Postcd9, on 19 aprilie 2015 - 18:05, said:

Ai putea să înveți să lucrezi cu o bibliotecă GUI gen pyside.

M-am apucat si pare interesant,nou si usor de inteles.Multumesc !!!

#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Ideea e aşa, un limbaj se foloseşte la ceva, nu la citit. Caută o aplicaţie pe care vrei să o faci, de care crezi că te poţi folosi, şi fă-o.

#10
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,920
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdendenys, on 19 aprilie 2015 - 13:26, said:

Salut,de ceva timp m-am apucat sa invat Python(3.4 mai exact) problema e ca am citit 2 carti am invatat sintaxa etc,in concluzie cunosc chestiile cele mai elementare(loops,import modules,functions,lambda func.,list comprehension si clase inca le mai invat) repet toate astea la nivel elementar/incepator.(Am terminat un tutorial pe Codecademy Posted Image care ma ajutat enorm)
Problema mea acuma e ca ma simt stuck nu stiu ce sa fac pe mai departe si as dori sa cer ajutorul celor veterani care stiu perfect cu ce se mananca limbajul acesta(sincer imi place foarte mult fata de c++ de la scoala care e defapt un c cu cin si cout Posted Image( )
Daca imi puteti oferi link sau ce sa invat pe mai departe, site de exercitii de programare etc orice pentru a putea evolua.Multumesc anticipat!Posted Image

P.s:Am 17 ani clasa a XI-a mate info intensiv,in caz ca are vreo relevanta.Posted Image
Eu ti-as sugera sa te uiti pe unittest, mai ales acum cat inca inveti clase. Si pot sa iti dau un exercitiu interesant:

"Write a set of classes that emulates a deck of cards. You should be able to shuffle, reset or draw cards from it. (unittest is a plus)"  

(firma unde lucrez cere candidatilor ca la interviul de angajare sa vina cu exercitiul asta facut :) . Sper sa iti placa.

#11
me_cata1031

me_cata1031

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2015
buna. cunoaste cineva cum as putea combina 3 scripturi existente intr-un singur script, utilizand tipuri de date vector/raster?
multumesc Posted Image
Sau se pricepe cineva atat la Python cat si la softuri Gis?
mentionez ca am deja scripturile doar ca trebuiesc adaptate la seturile de date raster/vector

Edited by me_cata1031, 02 June 2015 - 19:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate