Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Sfat achizitie auto DE

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Nenea_mada

Nenea_mada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2008
Salutare,

Am nevoie de un mic sfat de la cunoscatori.
M-am mutat cu serviciul in Germania, si vreau sa-mi iau o masina. In RO am avut o masina mai veche putin, pe gaz si intamplarea vine sa dau peste un anunt tentant.
Am fost si am vazut masina si mi-a placut, un Hyundai I30 din 2009 benzina + gaz 160k km, in jur de 4000 E. Instalatia de gaz e din fabrica cica. Masina nu se afla la reprezentanta, ci la un autohaus turcesc, cam majoritatea de aici, insa nu e un garaj fantoma cu masini ... la aduce mai ai firma serioasa.. sa zicem.
Mi-am intentionat dorinta ce a o cumpara, insa mi s-a zis ca masina se vinde doar pt firme (companii) in DE sau export.

hmmm pot rezolva si asta pentru a o cumpara, deoarece tot intentionam sa o inmatriculez pe RO, insa intrebarea e  ... De CE ? ... de ce nu e pt vanzare publica pentru orice persoana fizica ?

Ar putea fi doar din motive de taxe ? sau masina prezinta poate defectiuni ascunse ? Ce verificari sa cer la service sa-i fac, inainte de a merge mai departe ?

Multumesc

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
pentru ca in DE n-ai voie sa vinzi masini declarate dauna totala decat pentru piese, iar modificarea kilometrajului e infractiune.

#3
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Ok, am inteles ca masina initiatorului e dauna totala si mai are si kilometrajul modificat si-atunci n-au voie s-o vanda decat extern. Dar totusi, de ce vand la firme? Se presupune ca firma aia o ia doar ca s-o dezmembreze?

#4
Nenea_mada

Nenea_mada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2008
Masina arata OK, nu prezinta optic semne de dauna. Ma gandeam sa merg la un service sa o ridic sa ma uit dedesupt, poate asa vad ceva.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostNenea_mada, on 19 aprilie 2015 - 13:55, said:

Masina arata OK, nu prezinta optic semne de dauna. Ma gandeam sa merg la un service sa o ridic sa ma uit dedesupt, poate asa vad ceva.

Deci vrei sa te uiti "supt" ea?

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

View PostNenea_mada, on 19 aprilie 2015 - 13:03, said:

autohaus turcesc

View PostNenea_mada, on 19 aprilie 2015 - 13:55, said:

Ma gandeam sa merg la un service sa o ridic sa ma uit dedesupt, poate asa vad ceva.
Turcesc...
Da, mergi la un service unde verifica cineva priceput , testata la singe sa nu ai surprize sa fie o masina 2 in 1 , adica reparata prin adaugarea unei jumatati de la alta .
Un ochi neavizat nu vede , poate nici dupa ce-i pui degetul unde sa se uite .
Daca poti sa o duci la reprezentanta monomarca ar fi si mai bine . Ii spui in fata la nenea ca vrei sa o verifici la reprezentanta , cind ii spui priveste in ochi lui , daca si da peste cap si se albeste la fata lasa masina acolo.

Edited by xilo, 19 April 2015 - 14:38.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca o iei ca persoana fizica de obicei trebuie sa adaugi TVA-ul.
De asemenea se poate ca masina sa aibe ceva probleme "scumpe" si exista o garantie minima pe care trebuie sa ti-o asigure daca esti consumator final (deci nu le convine).

#8
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Pentru ca daca o vand la persoana fizica sunt obligati de legislatie sa dea o perioada de garantie (6-12 luni), cum masina nu este chiar ok (pot fi multe aici, stare tehnica, km, probleme cu instalatia gpl, etc.) prefera sa o vanda pt export sau la alte firme unde nu sunt obligati sa dea acea garantie.

Eu zic sa uti masina asta si sa cauti alta. Evita si anunturile "doar pentru export", chiar daca par chilipiruri nu e deloc asa.

#9
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Dacă tot ești în de cu serviciul și timp sa cauți una de la pe neamț sau măcar autohaus serios nemțesc care vinde cu garanție nu pt export. Evita turcii arabii rusii polonezii și chiar sârbii sau albanezii.


#10
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Cu tot respectul andrei, nu cred ca nationalitatea vanzatorului sau autohausului, reprezinta un etalon de seriozitate. Sunt o gramada de nemti care dau tepe si in acelasi timp reprezentante serioase gestionate de turci si est-europeni.

#11
Nenea_mada

Nenea_mada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2008
Aha, multumesc pentru sfaturi.
Ma duc maine sa vad ce si cum cu masina, insa mai imi pun cateva pe lista sa vizionez, ca sa nu bat banii de tren degeaga, ca e mai scump sa mergi cu trenul decat cu masina :)
Am mai discutat cu vecini nemti pe unde stau, .. si ... asa m-au sfatuit si ei, ... daca se pune accept pe export, insemna ca masina e varza si vor sa scape de ea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate