Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Situatie prevazuta de legislatie sau nu? Polita RCA, nu CASCO

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Subiectul pe care-l propun este morbid dar plauzibil. Situatia este teoretica, puteti aduce in discutie si alte aspecte, eu voi prezenta doar cadrul general.

Concret: accident rutier in care sunt implicate doua autoturisme. In urma accidentului, soferul din vina caruia s-a produs aceasta situatie, moare. In acest caz mai functioneaza RCA-ul si cum poate fi despagubit celalalt sofer? Ma refer la procedura de urmat.

#2
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Eu cred ca ar trebui sa ramana valabila despagubirea cu RCA vinovatului chiar daca acesta moare,si cred ca politia care va constata cine este vinovat va completa formularele de despagubire...
Cred ca procedura este una normala , se deschide un dosar de dauna in care va fi trecuta decizia politiei rutiere care a constatat vinovatia uneia dintre persoanele implicate.

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Asigurare RCA inseamna Asigurare pentru Raspundere Civila Auto. Riscul e preluat de firma de asigurari, indiferent ce face soferul vinovat. Chiar daca moare.

#4
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Din punct de vedere teoretic (probabil si practic) ai dreptate. Dar care este procedura? Prezentarea cu PV la sigurator este suficienta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate