Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

PISTE DE BICICLISTI IN HERASTRAU & VICTORIEI &...PESTE TOT

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
In ultima vreme e foarte ...cool cu biciclistii & pistele de biciclete ! In ultima vreme tot apar piste de biciclete peste tot in cele mai ...inimaginabile locatii !
A nu se intelege ca am ceva impotriva biciclistilor si a activitatii in sine ci impotriva locatiilor de amplasare si a banilor ..aruncati( a se citi cum ...credem cu totii) !!!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Nu sînt făcute recent.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
postase cineva pe aici o poza cu o pista de 03m, dar nu o mai gasesc

http://forum.softped...atime-de-35-cm/

http://www.opiniatim...rata/06/11/2014

Edited by gumball3000, 19 April 2015 - 11:32.


#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
SOLUTIA !

#5
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 crisstonne, on 19 aprilie 2015 - 11:30, said:

Nu sînt făcute recent.
Ma refer la ultimii ani ! De exemplu in Herastrau sunt amplasate exact in mijlocul aleilor principale !?!? De ce NU in jurul parcului ??? Pentru mult tineret satisfactia deriva nu din biciclism ca ...sport ci din parcurgerea cu viteza printre oameni cu ....soneria actionata in permanenta !

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 FAP, on 19 aprilie 2015 - 11:25, said:

A nu se intelege ca am ceva impotriva biciclistilor si a activitatii in sine ci impotriva locatiilor de amplasare si a banilor ..aruncati( a se citi cum ...credem cu totii) !!!
Sunt vechi si sunt oki alea din Herestrau. Deci despre ce vorbim ?

 FAP, on 19 aprilie 2015 - 11:41, said:

Ma refer la ultimii ani ! De exemplu in Herastrau sunt amplasate exact in mijlocul aleilor principale !?!? De ce NU in jurul parcului ???
Pentru ca acolo trebuie, au intersectii cu alea laterale si daca ar fi altfel ar fi aiurea. Soneria trebuie actionata daca sunt multi momai pe acolo altfel risti ca brusc sa intre vreunu in fata si e vina lui pentru accidentare. De ce ar merge in cerc in jurul parcului cand directia dorita este prin parc ?

Pistele din Herestrau mi se pare au fost sponsorizate de petrolisti.

Edited by andreic, 19 April 2015 - 11:48.


#7
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Pai da hatatia bani sparti pe phiste ahiurea in loc sami face mie mai mult loc la bemveu pe strada, manchavas trotinetele de bulangii.
Se mai intreaba lumea di ce urc pe borduri. BHa voi vreti sa are Romania strazi ca Copenhaga ? o dat strechean voi ?

Glumesc. Prea tarziu pentru piste de biciclete facute bine la noi, mai ales in Bucuresti.

Edited by Gh3r0m, 19 April 2015 - 12:00.


#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Vorbim despre faptul ca in mod normal nu au ce cauta printre oamenii care vor sa se plimbe ! Trebuie create piste speciale pentru biciclistii care vor sport fara sa deranjeze pe ceilalti ! Sa nu mai vorbim de faptul ca in Herastrau sub ...privirile politistilor care se plimba pe cai printre oameni, biciclistii se plimba peste tot chiar daca nu exista piste de biciclete.
Si in special in partea de langa Satul Francez unde nu exista pista , spatiul e foarte ingust , e foarte aglomerat si esti claxonat permanent de acesti "sportivi" , inclusiv cu "da-te in p...mea" sa trec. Era sa "rezolv" cativa d'astia !!!
Exista piste pe malul Dambovitei ! Nu am vazut nici un biciclist pe acolo !

Edited by FAP, 19 April 2015 - 11:55.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 FAP, on 19 aprilie 2015 - 11:54, said:

Vorbim despre faptul ca in mod normal nu au ce cauta printre oamenii care vor sa se plimbe !
Pai oamenii au cel putin 4m latimi pe unde sa se plimbe... e treaba lor daca nu respecta regulamentul rutier Posted Image

 FAP, on 19 aprilie 2015 - 11:54, said:

biciclistii se plimba peste tot chiar daca nu exista piste de biciclete.
Unde nu e pista si nu e interzis e voie oriunde dar intra la mica intelegere adica biciclistii pierd prioritatea care o au pe piste, toti sunt egali in drepturi.

Edited by andreic, 19 April 2015 - 12:00.


#10
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 andreic, on 19 aprilie 2015 - 11:45, said:

Sunt vechi si sunt oki alea din Herestrau. Deci despre ce vorbim ?

Pentru ca acolo trebuie, au intersectii cu alea laterale si daca ar fi altfel ar fi aiurea. Soneria trebuie actionata daca sunt multi momai pe acolo altfel risti ca brusc sa intre vreunu in fata si e vina lui pentru accidentare. De ce ar merge in cerc in jurul parcului cand directia dorita este prin parc ?

Pistele din Herestrau mi se pare au fost sponsorizate de petrolisti.
Tu ai fi de acord sa te plimbi cu copilul in carucior in Herastrau si sa intre unul in el cu bicicleta ??? Pai nu apar la stirile ProTV pentru crima ?

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 FAP, on 19 aprilie 2015 - 11:54, said:

Si in special in partea de langa Satul Francez unde nu exista pista , spatiul e foarte ingust , e foarte aglomerat si esti claxonat permanent de acesti "sportivi" , inclusiv cu "da-te in p...mea" sa trec.
Acolo e zona de trafic sportiv universal, bicle simple, duble, tip 4 locuri sau cu remorca, role, trotinete, segway, alergat samd... nu e de plimbat si stat in drum. Aleea care inconjoara lacul si care are vreo 6km e folosita inclusiv de sportivii de performanta, loturile de caiac-canoe, atletism samd... e ceva in gen cum e pista din padurea de la Sinmartin Oradea de vor astia sa o ia in proprietatea municipiului... te plimbi dar nu deranjezi activitatile sportive sau de agrement ale altora Posted Image Nu cred ca sunt dinastia care vorbesc asa pe acolo eu unul nu am auzit, majoritatea sunt civilizati si rabdatori dar nici pietonul nu trebuie sa abuzeze de incredere si sa doarma in drum meditand la copaci aiurea. Poate ai nimerit tu niste manelisti ceva... ai grija ca ovazional vin pe acolo si clanurile rome care au proprietati pe acolo si pe care daca-i superi nu e bine, se poate lasa cu jepane pline de baieti care restabilesc ordinea Posted Image

 FAP, on 19 aprilie 2015 - 12:01, said:

Tu ai fi de acord sa te plimbi cu copilul in carucior in Herastrau si sa intre unul in el cu bicicleta ??? Pai nu apar la stirile ProTV pentru crima ?
Cel care conduce caruciorul are obigatia sa circule legal si sa nu se bage in fata biciclistilor respectand benzile iar acolo unde nu sunt la mica intelegere. Iar daca intra unu cu bicla ca nu merge corect, face accident etc, e vina lui, poate aparea unde vrei tu, si la Gadea eventual Posted Image

Edited by andreic, 19 April 2015 - 12:12.


#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Nu este o idee rea sa se amenajeze o pista pentru biciclisti in jurul parcului Herastrau!
Cei care vor sa faca miscare pe biciclete, ar fi scutiti de a folosi soneria tot timpul.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 19 April 2015 - 12:09.


#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Acum peste 20 de ani am facut aprox. 2 ani de ciclism de performanta ! Cred ca inca ma....descurc si imi place sa merg cu bicicleta ! Mi-as dori si eu sa merg cu bicicleta peste tot dar in conditii de siguranta si fara a-i deranja pe pietoni ! Scopul ciclismului este de a face sport in orase , in aer liber pe piste de multi kilometri(avem ultra/mega/giga zone in jurul Bucurestiului pentru asa ceva) si NU de a te distra prosteste printre oamenii care vin sa se plimbe si sa se relaxeze !!!!
Sa-mi aduc aminte si de "biciclistii" care merg pe Transfagarasan cu toata familia(si copii) si merg in paralel cate 2-3-4 pe toata latimea drumului desi vizibilitatea in curbe este foarte mica .....!!!!

Edited by FAP, 19 April 2015 - 12:13.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003
In jurul parcului cam exista, cel putin in parte, Prezan, Kiseleff pana in Aviatiei este.

 FAP, on 19 aprilie 2015 - 12:13, said:

Acum peste 20 de ani am facut aprox. 2 ani de ciclism de performanta ! Cred ca inca ma....descurc si imi place sa merg cu bicicleta ! Mi-as dori si eu sa merg cu bicicleta peste tot dar in conditii de siguranta si fara a-i deranja pe pietoni !
Eu sunt amator si fac mai mult pentru a consuma grasime, de aceea am nevoie sa pot circula cu minim 20km/h pe tot traseul, de obicei asa fac pe foaia penultima din cea mai rapida si grea tin 20-24km/h si dupa 1 ora ma simt bine. Evident ca nu ma duc in Herestrau cu bicla sambata si duminica... trebuie sa fii nebun sa o faci... nu pot tine viteza din cauza turmelor iar mai departe de oras nu imi convine sa merg numai cu bicla ca nu pot pune bicla in masina, nu se pliaza iar pe langa drumuri principale circulate gen dn1 nu merg cu bicla sa inhalez monixidul si restul compusilor Posted Image Dar in timpul saptamanii este decent, mai ales dimineata pe la 8-8:30 e super pe aleea de 6km ce inconjoara lacul, e si racoare si sunt putini gura casca, multi sportivi dar aia stiu sa alerge si nu deranjeaza. Am o sonerie civilizata dinaia care face ding... si nu am avut probleme, cel mai aproape sa-l busesc bine pe unu era pe langa restaurante, tot biciclist care nu se asigura a iesit in fata mea perpendicular, s-a speriat cand m-a vazut mare si venind cu 20km/h la 2m de el si cu frane slabute ca e bicla veche... a reusit sa se dea la o parte insa cand mai avea roata mea 30cm pana sa-i ia spatele Posted Image Nu merg intotdeauna pe piste acolo unde sunt, cateodata ma vede gardianul si-mi atrage atentia... dar asta e, daca ma supara ii vorbesc cu portabila direct pe statie Posted Image

Edited by andreic, 19 April 2015 - 12:25.


#15
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
FAP cu toata stima, cred ca ar trebui sa iti plimbi copii in locuri unde biciclete nu pot ajunge (!) ....
Pe durum nu avem voie, ca deh stim noi de ce, pe trotuar nu, in parc nu... prin paduri nu (in anumite conditii)

Pe unde avem voie cu bicla ? Si mai ales cine dupa parerea ta.
un copil mic cu bicla cred ca nu este o problema pentru siguranta copilului tau, deci deduc ca unul mai mare pur si simplu nu are voie sa plimbe prin parc pentru ca este un pericol public. Pistele alea sunt de foarte mult timp in H si toata lumea ar face bine sa le repecte, sa nu mearga la pas pe ele, cu catelul in lesa sau chiar cu carutul copilului pe ele...

Asa este civilizat nu ?

Edited by Mihai_3, 19 April 2015 - 12:26.


#16
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Daca e nevoie REPET = nu sunt impotriva biciclistilor de ...bun simt care ...vor sa faca sport ! Sunt IMPOTRIVA :
- nesimtitilor si celor cu mentalitatea de ...manelisti a caror distractie e DOAR sa deranjeze lumea
- reducerea spatiului pentru persoanele care vor sa se plimbe si sa se relaxeze in "avantajul" biciclistilor = plimbarea devine STRESANTA iar biciclistii nu pot sa-si desfasoare activitatea in conditii bune
- reducerea spatiului carosabil unde deja traficul este infernal pentru implementarea pistelor de biciclisti - vezi Victoriei unde cred ca am vazut pana acum(si circul des) foarte putini biciclisti

 Mihai_3, on 19 aprilie 2015 - 12:20, said:

FAP cu toata stima, cred ca ar trebui sa iti plimbi copii in locuri unde biciclete nu pot ajunge (!) ....
Pe durum nu avem voie, ca deh stim noi de ce, pe trotuar nu, in parc nu... prin paduri nu (in anumite conditii)

Pe unde avem voie cu bicla ? Si mai ales cine dupa parerea ta.
un copil mic cu bicla cred ca nu este o problema pentru siguranta copilului tau, deci deduc ca unul mai mare pur si simplu nu are voie sa plimbe prin parc pentru ca este un pericol public. Pistele alea sunt de foarte mult timp in H si toata lumea ar face bine sa le repecte, sa nu mearga la pas pe ele, cu catelul in lesa sau chiar cu carutul copilului pe ele...

Asa este civilizat nu ?
CIVILIZAT ar fi sa existe piste mari pentru biciclisti , de ce nu un parc mare pentru biciclisti cu piste SEPARATE pentru copii , pentru incepatori si pentru cei ...mai antrenati ! La cati bani s-au aruncat pana acum pentru piste se putea face acel PARC SPECIAL PENTRU BICICLISTI !!!
De ce nu sunteti de acord ca biciclistii si "pietonii" ar trebui sa-si desfasoare activitatea in LOCURI SEPARATE pentru satisfactia tuturor ?

Edited by FAP, 19 April 2015 - 12:34.


#17
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

Quote

- reducerea spatiului carosabil unde deja traficul este infernal pentru implementarea pistelor de biciclisti - vezi Victoriei unde cred ca am vazut pana acum(si circul des) foarte putini biciclisti

Sunt putini biciclisti la ora actuala, insa f multi in comporatie cu acum 6 ani. Necesita timp pana cand oamenii vor merge. (am mari dubii, la cat sunt de fuduli romanii...).  E naiv sa te gandesti ca daca au facut 3km de pista in mijlocul Bucurestiului ar trebui ca in urmatoare zi sa fie plina. Aglomeratie pe calea Victoriei era si inainte de pista, nu de acum e problema.
Mie unul mi se pare f buna aceasta pista, in comparatie cu dungile alea de pe trotuar care erau total penibile si care au tinut maxim 2 ani.

#18
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Va invit pe pista pentru biciclete din statiunea Mamaia, in plin sezonPosted Image. Poate asa nu o sa va mai plangeti  de Herastrau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate