Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme cu garda de mediu.

Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 

Audi A4 2002 2000cm2 benzina vs Alfa Romeo Gt 2005 1.9 diesel

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
jijierazvan

jijierazvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.01.2012
Buna ziua, am 18 ani si urmeaza sa termin scoala de soferi, iar tatal meu m-a lasat sa aleg intre care as dori sa fie prima mea masina Audi A4 2002 2000cm2 benzina(clar i-as pune GPL) , Alfa Romeo GT 2005 1.9 diesel si BMW seria 3 coupe an 2003 2000cm2, dar eu nu as prea opta pentru seria 3 deoarece stiu ca bmw-ul te tenteaza sa ii dai + tractiunea spate de care va spun ca am prins o oarecare frica pentru ca sunt riscante, mai ales iarna.

Voiam sa va cer opiniile si sa-mi spuneti care ar fi alegerea voastra daca ati fi in locul meu. Criteriile de baza ar fi consumul, confortul si intretinerea masinii(am inteles ca la Alfa Romeo sunt foarte scumpe piesele), viteza sau puterea masinii nefiind un criteriu important, deoarece nu am nevoie. Masina va fi folosita in mare parte pentru naveta pana in Bucuresti si in oras.

Multumesc anticipat !

#2
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Tie iti trebuie una cu consum redus. Ce spui tu acolo sunt masini puternice de fite. Potoleste-te sa nu te vedem pe stirile de la ora 5. Vezi ca azi noapte parca, unu cu permis de 10 zile a dat cu un Wv intr-o alta masina si au murit 2+5 raniti.

On topic: Opel Astra 1.7 sau Golf 1.9 daca vrei consum bun si stabilitate in trafic.

#3
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 08.10.2007
Dintre cele trei, clar Audi. Asta e părerea mea.

#4
jijierazvan

jijierazvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.01.2012
Mihalex, iti multumesc pentru grija pe care mi-o porti, dar nu, nu voi ajunge la stiri, deoarece cum am mai si mentionat, nu sunt un impatimit al vitezei. Multumesc !

#5
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Ok, eu as alege masina mai noua, in cazul tau Alfa Romeo GT 2005 1.9 diesel.

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cine vrea sa-si rupa gatul ia permis nou la 18 ani si Masina BMW M3 cu motoru' de 3 jumate. Apoi ii da in goarna, la feeling.

Edited by Quantum, 19 April 2015 - 08:01.


#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
audi e o marca foarte scump de intretinut
totul costa foarte scump la ea
tie iti trebuie o masina mica, manevrabila, cu vizibilitate buna... nu una care o intorci pe 3 strazi daca ai indemanare sau care trebuie sa iesi pana la jumatea strazii ca sa te asiguri

tractiunea spate, are avantajele ei

clar nu stii cat te costa o instalatie GPL si in cat timp o amortizezi si cu ce compromisuri vine

alfa romeo nu-s cine stie ce masini... cred ca si piesele sunt rare
nu stiu pe cineva care si-a dorit sau a achizitionat intentionat un alfa romeo (n-au nimic special)

intai sa te vezi cu permisul in buzunar si dupa aia te poti gandi la masini!!!

Edited by Nero-d, 19 April 2015 - 08:41.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postjijierazvan, on 19 aprilie 2015 - 07:24, said:

...
Dieselurile (mai ales alea mai vechi) nu sunt foarte bune pt oras pt ca circuli cu motorul rece (pe distante de oras nu apuca sa se incalzeasca) si din cauza aia vei avea atat consum ridicat de carburant cat si probleme tehnice. Dieselul merita doar daca faci macar vreo 70-80 km/zi.

#9
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
in Italia , si banuiesc ca si in alte state , incepatorii , in primele 6 luni nu au voie sa conduca masini cu puterea mai mare de 70 kw ( 90 cv) .
pot conduce masini mai puternice , doar daca au in dreapta un insotitor cu permis de cel putin 10 ani .
ia-ti o masina cu motor mic , sa inveti bine sa conduci , si apoi poti sa faci saltul la ceva mai mare si puternic....

#10
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 24.06.2008
Nu esti impatimit al vitezei dar ai ales 3 masini de peste 120Cp.....
In oras nu ai ce face cu dieselul mai ales in Barlad sau Vaslui.Ia o masina ieftin de intretinut cu o siguranta cat mai mare.Gen astra G ,golf 4...etc.
p.s: cum nu ti-ai completat locatia la profil,dupa modelele alese am banuit ca esti din zona aia a tarii.....

#11
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Eu aș alege Alfa Romeo dintre toate opțiunile tale,are un motor fiabil cu  și piesele sunt aceleași ca și la un motor Fiat.După părerea mea Alfa Romeo GT2005 este o mașină pentru tineri,foarte atrăgătoare,dar asta nu înseamnă că orice alegere de automobil pe care ai face-o îți va permite să te joci cu „puterea fiarelor”,și implicit să pui în pericol viața ta,al pasagerilor și al altor oameni nevinovați în trafic,că m-am săturat să văd la știri atâția tineri zevzeci care fac masacre pe șosele din cauza tentației cailor putere,a inconștienței,sau al beției !!!Posted Image

Edited by Solarcells, 19 April 2015 - 09:09.


#12
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
La 18 ani si 2000cm3 (nu cm2) te rupe polita RCA, Casco si combustibilul ... probabil actele vor fi pe numele taticului; plus ca nu vad sensul sa iei masina de 2000cm3 si s-o treci pe GPL, economia facuta la combustibil se pierde pe piese, la toate cele 3 marci sunt destul de scumpe...
opteaza pentru masina compacta sau mini, un hatchback usor cu motor 1.2-1.4L benzina, care sa fie si fiabil si sa te ajute si in trafic, la parcari, demaraj/depasiri si care o sa fie ieftin de intretinut

#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Daca taica-tu n-are minte si vrea sa-ti cumpare asa masini, ai tu si zi-i ca vrei o fiesta/corsa/panda cat mai noi si mai bine echipate.

Ai 18 ani. In urmatorii 6-7 n-o sa ai ganduri de insuratoare si de copii, asa ca nu-ti trebuie o masina mare. Tu si gagica-ta incapeti bine mersi intr-o masina mica, mai ieftina, cu piese pe care sa ti le permiti si cu un consum mai omenesc prin oras.

#14
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 27.06.2007

View Postjijierazvan, on 19 aprilie 2015 - 07:54, said:

...dar nu, nu voi ajunge la stiri, deoarece cum am mai si mentionat, nu sunt un impatimit al vitezei...

Asta e cea mai mare minciuna care poti s-o spui la 18 ani! As vrea sa nu am dreptate ...dar la varsta ta nu e echilibru intre hormoni si neuroni ...

#15
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 13.11.2011
Abia ai invatat sa pleci de pe loc fara sa iti moara motoru si vrei Audi sau Alfa?

Edited by missionnad, 19 April 2015 - 09:27.


#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostNero-d, on 19 aprilie 2015 - 08:23, said:

alfa romeo nu-s cine stie ce masini...
Te contrazic pana la adanci batraneti! Alfa sunt printre putinele masini frumoase cu adevarat!   (daca nu singurele...)

Motoarele sunt ok, etc. Pana la urma pentru o frumoasa cheltuni niste bani, nu?

#17
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 08.10.2007
Frumoase dar din păcate slabe rău...

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
contrazice-ma cu date statistice Posted Image
cate alfe vezi tu pe strazi? e atat de pervertit simtul estetic? (nu doar la noi... in general...) ca nici macar in italia nu abunda
alea putine pe care le vad chiar nu ma impresioneaza cu absolut nimic... nici prin forme, nici prin dotari, nici prin fiabilitate, nici prin pret...
totusi... sa ramanem on-topic

Edited by Nero-d, 19 April 2015 - 09:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate