Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Compatibilitate router ASUS RT-AC87U

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Într-un al topic mi s-a răspuns la problema pe care o aveam aici : http://forum.softped...8#entry17054458

Așadar mi-a rămas soluția Router + AP.

M-am gândit așa :
Router : pcgarage.ro/routere-wireless/asus/rt-ac87u/
- poziționat fix în centrul casei la etajul 1

Switch: http://www.pcgarage....us/gx-d1081-v3/
- pentru cele 3 televizoare

Acces Point Extern (Pe terasă, este acoperită dar nu închisă):
pcgarage.ro/access-point-uri/tp-link/cpe510/
pcgarage.ro/access-point-uri/d-link/dap-3410/
pcgarage.ro/access-point-uri/tp-link/tl-wa7510n/
- nu știu care dintre aceste modele este cel mai ok

AccesPoint Intern la intrare
pcgarage.ro/routere-wireless/asus/rt-ac56u-80211ac-dual-band-wireless-ac1200-gigabit/
- am zis să pun tot un router, diferența între router și apn nu este chiar atât de mare.

Recomandări? Sfaturi?

Până acum am avut peste tot doar lynksys, la birou, acasă etc. Am decis să merg pe Asus din cauza softului de la router.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ai aici deja topic:

http://forum.softped...-asus-rt-ac87u/

#3
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Nu mă ajută cu nimic niște mesaje fără rost publicate acolo, eu caut o soluție personalizată pentru nevoile mele, poate să fie alt router, eu am zis de acesta căci mi se pare ok. O discuție despre nevoile mele în acel thread făcea totul și mai terci părerea mea.

Deci dacă ai ceva sfaturi utile le aștept.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
si s-au lasat asteptate...

ti-a raspuns cineva pe topicul celalalt: cumpara router-ul, amplaseaza-l si vezi cum sta cu acoperirea. in functie de necesitati adaugi ap-uri. switch-ul il pui doar daca nu te coafeaza sa tragi cablurile direct din router. in final ia laptopul si du-te la terasa acoperita si vezi daca ai semnal.

#5
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Mersi de răspuns.

Semnal voi avea probabil, dar nu semnalul contează, am pățit să am semnal aproape full și rată de transfer extrem de scăzută. Lucrez mult de acasă de pe laptop chiar și telefon, și e important să am semnal bun în toată casă și împrejurul ei. E comoditatea, nu o să fug cu telefonul sau laptopul lângă sau în casă pentru câteva sute de ron că pun un APN în plus.

Vroiam să știu dacă sunt compatibile dispozitivele de mai sus și dacă este ok soluția aleasă.

Switch trebuie pentru că routerul are 4 ieșiri: 3 TV-uri, 1 apn living și unul pe terasă sunt deja 5, de asta aș pune Tv-urile pe swicth. Poate voi mai adăuga și altceva cu cablu pe parcurs și e bine să mai am 1-2 porturi libere.

Ți se pare ok combinația de mai sus?

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
AP-urile n-au de ce sa nu fie compatibile cu routerul, numai sa fie setate corect. switch-ul nici atat. cablarea s-o faci cu cablu cat 6 daca se poate, daca nu merge bine si cat 5. daca nu te pricepi cheama pe cineva care stie sa le mufeze. semnalul pe 5 ghz penetreaza mai greu peretii decat cel pe 2,4, asa ca ai sa ai cu 5 ghz viteza pe distante scurte iar cu 2,4 acoperire. sa inchizi banda de 2,4 la switch-urile  la care n-o folosesti ca sa mai micsorezi nivelul de iradiere din casa. tot din acest motiv iti ziceam sa cumperi intai routerul, sa-l pui pe pozitie si sa vezi daca nu esti multumit de acoperirea care o are. routerele noi, din clasa asta de pret au o acoperire f. buna.

#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,371
  • Înscris: 08.12.2008
cu o scurta remarca ca  ap selectate functioneaza doar in banda de 5ghz. in rest nu ai limitari.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
dap, ai dreptate. si nici nu stiu de standardul AC.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate