Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Cate zile poate pastra o banca banii tai fara ai introduce in contul tau?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#1
adriands

adriands

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.07.2007
Sfatuit de angajatul bancii am desfiintat un depozit. Am aflat dupa ce am semnat lichidarea ca nu pot infiinta un nou depozit cu aceleasi facilitati. Am parasit agentia fara a crea o alta forma de depunere. Dupa cateva zile, am fost chemat telefonic la agentie sa rezolvam problema. Am cerut suma la caserie. Deoarece nu am vazut si nu am primit regulamentul bancii privind comisioanele practicate de banca la retragea unei sume am plecat fara sa rezolvam problema. Am facut o sesizare pe site ul bancii si nu am primit un raspuns. Cum ar trebui rezolvata speta?

#2
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Banii ori ii scoti si platesti comisionul de retragere, ori ii lasi pe contul curent, ori ii pui intr-un depozit cu procentul de dobanda actual.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,318
  • Înscris: 01.12.2001
Banii sunt oricum intr-un cont. Nu stau intr-o lada.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Cand ai desfiintat depozitul, automat banii au intrat in contul curent.
Chiar daca tu nu stii, ai un cont curent!

Optiuni:
- ii lasi in contul curent si stau degeaba
- creezi un nou depozit
- ii scoti numerar
- ii transferi la alta banca, unde deja ai cont curent

#5
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
1. Bancile sunt obligate prin lege sa afiseze tariful de taxe si comisioane in orice unitate. Prin urmare, nu te-ai uitat unde trebuie si nici nu ai cerut acest tarif angajatilor bancii.
2. Bancile sunt obligate prin lege sa raspunda la orice reclamatie facuta de un client in termen de 30 de zile. Prin urmare, vei primi raspuns in acest termen.
3. Daca ai lichidat un depozit, banii au fost transferati intr-un cont curent. Acest cont curent e deschis tot pe numele tau. Din acest cont curent au fost transferati banii cand ai constituit depozitul. Ceea ce poti sa faci cu banii din acest cont curent, s-a detaliat mai sus.

Banuiesc ca angajatul bancii te-a sfatuit sa lichidezi depozitul la scadenta acestuia si nu inainte. In general, daca lichidezi depozitul inainte de scadenta, pierzi dobanda.

#6
adriands

adriands

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.07.2007
Banca are comisionul ”in capul salariatilor”... daca as fi vazut un inscris cu regula comisionului semnam retragerea sumei in caserie. Am cerut sa mi se prezinte un inscris. Contul curent nu exista deoarece m-au chemat in banca sa rezolvam problema.

Edited by adriands, 19 April 2015 - 08:21.


#7
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Parca erau banci unde poti sa-ti faci depozit fara sa ai cont curent. Nu stiu daca mai exista asa ceva.

Edited by Byblos4, 19 April 2015 - 08:26.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdm, on 18 aprilie 2015 - 22:35, said:

Cand ai desfiintat depozitul, automat banii au intrat in contul curent.
Chiar daca tu nu stii, ai un cont curent!
.......

Exact.
Cine ti-a zis ca nu ai cont curent? Cum ai ajuns la concluzia asta? Eu asa stiu ca functioneaza bancile, orice operatiune (transfer/ retragere) se face din contul curent...nu poti sa faci transfer dintr-un depozit.

Edited by MembruAnonim, 19 April 2015 - 08:26.


#9
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
N-auzi ca l-au chemat in banca sa "rezolve problema"? El vroia sa discute pe trotuar.

In fine, mai sunt si omuleti care nu prea le au cu bancile, de unde topicuri din astea. Nu trebuie sa invartim si noi cutitul in rana.

Prietene, inteleg ca ai fost dat afara de la firma unde lucrai si ti s-a taiat macaroana de la facilitatile de depozit pe care firma le negociase cu banca pentru angajati.

Asta e, suck-it up. Fa depozite ca restul plebei cu cat e dobanda pietei sau angajeaza-te la o firma cu facilitati de depozit superioare.

#10
adriands

adriands

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.07.2007
Problema era ca nu aveam/nu am cont curent! ROG sfatuitorii sa fie gentelman s. Eu incerc sa inteleg diferenta dintre o banca si un valutist.

Edited by adriands, 19 April 2015 - 08:40.


#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013

View Postadriands, on 19 aprilie 2015 - 08:18, said:

Banca are comisionul ”in capul salariatilor”... daca as fi vazut un inscris cu regula comisionului semnam retragerea sumei in caserie. Am cerut sa mi se prezinte un inscris. Contul curent nu exista deoarece m-au chemat in banca sa rezolvam problema.

Despre ce banca este vorba?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 19 April 2015 - 08:36.


#12
adriands

adriands

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.07.2007
Este banca unde salariatii nu au ecusoane! Nu exista afisate comisioanele/dobanzile/produsele. Este posibil sa nu existe serviciul control intern! Este banca unde salariatii folosesc discursul smenarilor.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadriands, on 19 aprilie 2015 - 08:35, said:

Problema era ca nu aveam/nu am cont curent!

Am intrebat, de unde stii, crezi tu sau ti-a zis cineva din banca ?  Daca nu ai avea cont curent, cum ai putut sa primesti bani in banca aia? Tranzactiile se fac numai in contul curent ! Intreaba-l si tu pe google de contul curent.

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Acum 10 ani, deschideai/lichidai depozite fara vreun cont curent. Cu o foaie de la ghiseu te duceai la casierie sa depui/incasezi respectiv, dupa care te intorceai la ghiseu sa finalizezi operatiunea.

Eu inteleg ca initiatorul a lichidat depozitul si acum vrea altul in aceleasi conditii. Teapa, nu exista asa ceva, as vrea si eu dobanzile de 15% la lei care au fost o data. Chiar daca nu-l lichidai se schimbau termenii cu cei din oferta curenta.

Ia-ti banii si cara-te, nu mai deranja oamenii cu prostii.

Edited by don_dannielo, 19 April 2015 - 09:11.


#15
adriands

adriands

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.07.2007
Daca se va inchide topicul voi intelege ”mesajul”.

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Au fost si poate mai sunt banci unde poti avea depozite fara cont curent.
  • Cazul BRD, cel putin acum 15 ani nu crea conturi curente si daca nu ai umblat la depozite asa a ramas. Daca lichidezi un depozit din acesta vechi iti descide un cont curent pe care il poti inchide imediat.
  • De asemenea cazul Raiffeisen chiar recent, poate 2-3 ani in urma. Aici lichideaza depozitul intr-un cont tranzitoriu al agentiei de unde iti elibereaza numerarul.
Deci, depinde de banca. Si intrebarea din titul poate fi intr-adevar de actualitate.

#17
adriands

adriands

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.07.2007
Eu incerc sa inteleg care este starea de normalitate pentru un client de buna credinta!

Edited by adriands, 19 April 2015 - 09:31.


#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Pai ti s-a explicat normalitatea.

Ceea ce nu prea imi e mic clar, este care iti e problema EXACT in acest moment?

Ai spart un depozit, acum banii dac anu i-ai sos, sunt la banca intr-un cont tranzitoriu sau in contul tau curent.
Mergi si intreaba de ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate