Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Praga - Budapesta

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
clod

clod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 11.03.2007
Salut,

Fac un minitur prin Europa si unul din drumurile pe care trebuie sa le parcurg este Praga - Budapesta. Ruta implicita oferita de Google Maps ma duce prin Slovacia si as vrea sa stiu daca se poate evita Slovacia (unde trebuie cumparata vigneta, deci alti bani si o oprire in plus) luand-o prin Austria (unde am vigneta). O ruta ar putea fi:
https://www.google.r...2d47.497912!3e0

Ce parere aveti? Merita acest traseu luand in calcul toti parametrii (timp, km, starea drumurilor, oboseala), nu doar banii?

#2
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
In Cehia sunt portiuni multe de autostrada in reparatie, mai ales dupa Brno spre Praga, asa ca ia in calcul un timp suplimentar pentru a ajunge Praga. La cehi autostrada nu este tocmai grozava momentan, dar dupa ce o sa termine cu reabilitarea o sa fie brici, in schimb la unguri, austrieci si la slovaci e in regula.
Traseul nu e mai lung prin Austria ? Dar daca tot ai vigneta mergi pe la ei.

Edited by chaosss, 18 April 2015 - 21:33.


#3
clod

clod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 11.03.2007
Drumul prin Austria e cu ~30km in plus, lucru aproape nesemnificativ. Intrebarea e: cum este drumul Brno - Viena? Austriecii nu au Street View deci mai greu de vazut ce tip de drum e.

#4
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Eu văd că maps.google.com oferă încă două rute alternative, care te scot dincolo de Brno. Uite aici.
S-ar putea să fie şi mai avantajos aşa (mai elimini din autostrada Brno - Praga, dar şi cum propui tu e interesant. Mai ales că la Mikulov şi la castelul Lednice am fost şi sunt de părere că merită cu prisosinţă vizitate.
Iar ca distanţă şi ca timp, nu sunt diferenţe semnificative.


Sănătate şi toate cele bune !

#5
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 clod, on 18 aprilie 2015 - 21:39, said:

Drumul prin Austria e cu ~30km in plus, lucru aproape nesemnificativ. Intrebarea e: cum este drumul Brno - Viena? Austriecii nu au Street View deci mai greu de vazut ce tip de drum e.

Intre Viena si Brno nu o sa ai autostrada incontinuu, ba mai mult o sa treci si prin niste sate austriece unde drumul se intortocheaza.
Eu ti-as recomanda sa alegi varianta lui Ovidiu de mai sus si sa nu mergi prin Austria, nu economisesti cine stie ce bani.
Si da, Lednice e o optiune buna de a petrece cateva ore pe la castel, minaret. Posted Image

Edited by chaosss, 18 April 2015 - 21:57.


#6
clod

clod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 11.03.2007
Salut. Multumesc amandurora pentru raspunsuri. Pana la urma am luat-o pe traseul clasic, prin Slovacia. Drumul prin Slovacia a fost excelent deci a meritat mai ales ca am cumparat vigneta din Romania si nu a mai trebuit sa opresc inainte de Slovacia.

PS: Praga - Brno tot proasta e, 1/3 din autostrada e cu denivelari si damburi destul de mari, 1/3 e decenta si 1/3 e buna.

#7
cristy08

cristy08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 24.08.2008
Salut Clod si multumesc ca ne impartasesti si noua din experienta ta.

Te-as ruga sa imi spui de unde ai luat vigneta din romania si cam cat timp ai facut pe drumul dintre Brno-Praga.

Respect!

#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Clod se pare ca n-a mai intrat de peste o luna, asa ca-ti spun ce stiu eu: cand te apropii de vama, la iesirea din Romania, sunt diverse "magazine" pe marginea drumului, de unde poti cumpara vignete, asigurari, etc.  Au firme mari, nu prea le poti rata.

#9
acilutim

acilutim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.06.2008

 Barboso, on 23 iunie 2015 - 20:35, said:

Clod se pare ca n-a mai intrat de peste o luna, asa ca-ti spun ce stiu eu: cand te apropii de vama, la iesirea din Romania, sunt diverse "magazine" pe marginea drumului, de unde poti cumpara vignete, asigurari, etc.  Au firme mari, nu prea le poti rata.

Se pot achizitiona vignete pentru Ungaria, Cehia si Austria de la aceste "magazine"?

#10
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Da.  De Ungaria si Austria stiu sigur, pt ca astea m-au interesat, dar lista stiu ca era mai lunga, sunt aproape sigur ca aveau si pt Cehia.

#11
acilutim

acilutim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.06.2008
Mutam fain pentru info.

Si o ultima intrebare va rog:
Plata vignetelor se face in ron, euro sau forinti (pentru Ungaria), la aceste "magazine"?

Edited by acilutim, 24 June 2015 - 22:34.


#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Lei.  45 de lei parca am platit pt Austria, in septembrie.  Nu mai stiu Ungaria, pe-aia deja o aveam luata dintr-o benzinarie MOL.  Eu oprisem, de fapt, pt asigurare medicala.

#13
acilutim

acilutim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.06.2008

 Barboso, on 24 iunie 2015 - 22:36, said:

Lei.  45 de lei parca am platit pt Austria, in septembrie.  Nu mai stiu Ungaria, pe-aia deja o aveam luata dintr-o benzinarie MOL.  Eu oprisem, de fapt, pt asigurare medicala.
Orice benzinarie MOL din tara? Ar fi super OK!

#14
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Aproximativ... La prima la care-am incercat, prin Timisoara, nu s-a putut, ca nu le mergea sistemul.  Dar, daca tot opresti  in Cenad / Nadlac (sau pe unde iesi) ca sa-ti iei pt celelalte tari, cred ca nu are rost sa iei separat de Ungaria.

#15
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

 acilutim, on 24 iunie 2015 - 06:50, said:


Se pot achizitiona vignete pentru Ungaria, Cehia si Austria de la aceste "magazine"?

Am luat eu pentru Ungaria, Slovacia, Cehia am dat ~ 200RON dar nu am vrut să mă mai opresc.

#16
cristy08

cristy08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 24.08.2008
In benzinariile Mol gasesti Huvigneta - 45 lei/ 10 zile sau 75 lei/ 1 luna.

@Barboso - Multumesc pentru raspuns

#17
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
As avea o intrebare: stiti cumva daca in Cehia si Ungaria se pot folosi euro la achizita de carburanti din benzinarii? Trebuie sa circul mai mult noaptea, o sa fiu grabit, si nu stiu daca si unde pot schimba din euro in monedele lor...

Merci mult.

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Pt Ungaria, eu am facut plinul la Cenad si m-am mai oprit in Nickelsdorf, la Shell.
Din cate stiu eu, nu ai cum sa platesti cu euro.  Doar daca-ti schimba casierul, din banii lui.  
Ai varianta cardului, ca sa nu schimbi euro doar pt alimentare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate