Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

masina spalat WHIRLPOOL AWO/D 55135 - eroare finalizare programe

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
vladimiratanasiu

vladimiratanasiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.02.2009
Buna seara!

Am o masina de spalat rufe tip WHIRLPOOL AWO/D 55135, care timp de 3-4 ani a functionat fara probleme. In ultima vreme insa, in derularea majoritatii programelor (spalare normala, ciclu scurt de spalare, centrifigare, etc.) aceasta da erori in etapa de finalizare a lor. Concret, atunci cand urmeaza faza de centrifugare finala a rufelor, programul nu mai initiaza aceasta faza, ci se mentine continuu in faza de pregatire pt. centrifugare. Este initiata o centrifugare usoara, se mentine cca. 1 minut, si in loc sa creasca treptat viteza de centrifugare aceasta revine la normal, si se repeta continuu centrifugarea usoara din faza finala. Totodata, timer-ul se blocheaza la un interval care include centrifugarea finala (i.e. minutul 13 pt. functia de centrifugare exclusiva, respectiv minutul 6 pentru centrifugarea finala a ciclului de spalare normala ), fara a mai progresa timpul cronometrat pana la incheierea ciclului respectiv.

Puteti sa-mi oferiti unele sugestii / solutii de rezolvare a problemei?

Va multumesc anticipat.

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Ai putea încerca sa rezolvi problema prin reprogramarea eeprom-ului cu un dump de la o masina de spălat similară, funcțională. Daca asta nu va rezolva problema, poți începe să cauti problema prin componente devalorizate.

#3
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Nu ma pricep, dar cam așa pățesc si eu cu o alta marca.Am ajuns la concluzia ca face așa, doar atunci când nu este tensiune suficienta la rețea.

#4
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
daca motorul are peri este posibil sa fie uzate, am patit-o eu dar la alt tip de masina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate